Wydarzenia z życia szkoły

 

 

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018

W dniu 22 czerwca spotkaliśmy się w odświętnie udekorowanej sali na uroczystości zakończenia  roku szkolnego. Pani dyrektor Małgorzata Romańczuk gratulowała uczniom promocji z wyróżnieniem, dyplomów i nagród, które uzyskali za postępy w nauce, sukcesy sportowe, aktywną pracę i godne reprezentowanie szkoły. Koniec roku szkolnego – to właśnie ten moment, kiedy zbiera się plony ciężkiej, całorocznej pracy. Już od rana temperatura przypomniała nam, że lato w pełni i pora opuścić szkolne mury. W ostatni dzień roku szkolnego uczniowie, wraz z rodzicami, przybyli do szkoły, aby odebrać świadectwa z rąk wychowawców. I wreszcie nadszedł najbardziej wyczekiwany moment …. WAKACJE !!!!
Opracowanie : pani Monika Krajewska
 

Gminne zakończenie roku szkolnego 2017/2018

 Długo oczekiwana uroczystość – zakończenie roku szkolnego jest chyba dla wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców najpiękniejszą chwilą,  szczególnie dla tych, którzy po całym roku pracy i wysiłku doczekali zasłużonego odpoczynku oraz ich ciężka praca została wyróżniona i nagrodzona. 21 czerwca 2018 roku w naszej szkole odbyły się obchody Gminnego Zakończenia Roku. Za wyniki w nauce nagrodzeni zostali wszyscy zasłużeni uczniowie. Część artystyczną zaprezentowały klasy IV i V. Wśród wierszy, piosenek czy tańca nie zabrakło także występu Kacpra Kłosa z klasy VII, który swoim muzycznym popisem na akordeonie wprowadził gości w wakacyjny nastrój. Szlak turystycznych wypraw ukierunkował występ uczniów klasy I-III. 

Część artystyczną przygotowały panie: Monika Krajewska, Beata Miszczak, Agata Ścibak, Katarzyna Niebrzydowska.
Za występ uczniów klasy I-III były odpowiedzialne panie: Agnieszka Romańczuk, Monika Cymborska.
Piękną dekorację pod hasłem „A czas płynie jak rzeka…” wykonały panie: Agnieszka Romańczuk, Halina Staniuk, Beata Miszczak, Monika Cymborska oraz Elżbieta Zielińska.
opracowanie : pani Monika Krajewska
 

Niezapomniane chwile w Zakopanem

 Do Zakopanego!!!! Te słowa padły w styczniu z ust uczniów naszej szkoły i wszyscy zaczęliśmy odliczać dni, aż w końcu nadszedł upragniony przez wszystkich 6 czerwca - dzień wyjazdu.
6 czerwca o godzinie 6.15 na parkingu przed Urzędem Gminy odbyła się zbiórka uczestników wycieczki. Po pożegnaniu z rodzicami o godzinie 6.30 wyruszyliśmy w trasę, aby jak najszybciej dotrzeć do Zakopanego.
       Na początek wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę - jedno z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem.  Z górnej polany Gubałówki mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego. Następnie oglądaliśmy skocznie narciarskie, na których odbywają się zawody w skokach. Kolejną atrakcją było zwiedzenie Sanktuarium M. B. Fatimskiej na Krzeptówkach. Tego dnia też spędziliśmy godzinę na Krupówkach.
Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na nocleg. Willa Kamila, w której zatrzymaliśmy się, znajdowała się w zacisznym miejscu Zakopanego.  Zaraz po przybyciu i zakwaterowaniu podziwialiśmy piękne widoki z naszych okien. Zjedliśmy kolację i mieliśmy czas na rozmowy i różne gry.
Drugi dzień, to czas na spacerek. Przewodnik oprowadził nas po Dolinie Kościeliskiej oraz opowiedział nam historię związaną z kapliczką zbójecką i innymi zabytkami. W drodze powrotnej udaliśmy się na degustację serów górskich do najprawdziwszej bacówki, gdzie widzieliśmy od początku do końca jak baca wyrabia  oscypki, które smakowały wybornie. Pod koniec wycieczki wstąpiliśmy na słynne Krupówki, aby kupić pamiątki dla siebie i naszych bliskich. Po wykorzystaniu wolnego czasu zebraliśmy się w ustalonym miejscu i udaliśmy się na prelekcję góralską.
Trzeci dzień to prawdziwa górska wyprawa! Cel – Nosal. Po dwugodzinnej wspinaczce dotarliśmy do upragnionego celu. Przepiękne widoki po drodze i z samego szczytu wynagrodziły nam trudy wyprawy. Po chwili odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną.
O godzinie 14.30 rozpoczęliśmy bardzo długą i ciekawą podróż do domu. O 21.30 wszyscy szczęśliwie dotarliśmy do Leśniowic, gdzie na każdego z nas czekali stęsknieni rodzice.
Podczas tej wycieczki mogliśmy się wiele nauczyć oraz zobaczyć dużo pięknych miejsc. Poznaliśmy uroki Tatr i Zakopanego. Dzięki wspaniałej pogodzie plan wycieczki został w pełni zrealizowany. Ta wycieczka pokazała nam jak w naszym kraju jest pięknie i że warto tutaj mieszkać i zwiedzać jego zakątki.
Opiekunami tej wspaniałej wyprawy były panie: Ewa Nafalska – Zalewa i Agata Scibak.
opracowanie: pani Ewa  Nafalska – Zalewa
 

WYCIECZKA KLAS 0 – 3

         5 czerwca najmłodsi uczniowie wybrali się na wycieczkę do  Zamościa. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie udało się zobaczyć wszystkie zaplanowane atrakcje. Dzieci miały okazję obejrzeć z bliska dzikie, egzotyczne zwierzęta w Zamojskim ZOO. Dowiedziały się różnych ciekawostek z życia zwierząt zamieszkujących różne środowiska.
Następnym punktem wycieczki była wizyta w Zamojskiej Manufakturze słodyczy. Tam dzieci zobaczyły jak produkuje się ręcznie lizaki i cukierki. Każde dziecko miało okazję samodzielnie wykonać dla siebie lizaka. Osłodzeni i rozradowani łakociami udaliśmy się na Zamojski Rynek. Podziwialiśmy piękne kamienice wokół Zamojskiego Ratusza. Radości było co niemiara przy zakupach pamiątek z wycieczki. Zadowoleni i zmęczeni z piosenka na ustach wróciliśmy do domów.
opracowanie: pani Agnieszka Romańczuk

 DZIEŃ MAMY I TATY

,,Droga mamo, drogi tatku
mamy dla Was dziś po kwiatku.
Dla Was dzisiaj te występy
choć nam trema depcze pięty”
 
Tradycją lat ubiegłych w naszej szkole odbył się 25 maja Dzień mamy i Taty. Uroczystość tą przygotowały klasy 0 – 3. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności pięknie recytując wiersze dla swoich mam i tatusiów. Pochwaliły się też zdolnościami muzycznymi śpiewając, tańcząc i grając na instrumentach perkusyjnych.
Każde dziecko przygotowało dla swoich rodziców własnoręcznie wykonane laurki i upominki. Na zakończenie dzieci wspólnie z rodzicami spędziły czas przy ciastku i herbatce. Dumni ze swoich pociech rodzice wrócili z uśmiechem na twarzy do domów. 
opracowanie: pani Agnieszka Romańczuk
 

Dzień Patrona

Tradycją Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki jest Dzień Patrona. 12 czerwca 2018 roku odbył się z tej okazji uroczysty apel. W czasie części oficjalnej  odśpiewano hymn, a delegacja uczniów  złożyła pod wizerunkiem naszego patrona kwiaty. Po części oficjalnej uczniowie klasy VI przedstawili część artystyczną, prezentującą najważniejsze wydarzenia z życia Tadeusza Kościuszki. Przedstawienie uświetniła gra Kacpra Kłosa z klasy VII, który swoją grą na akordeonie wprowadził nas w niezwykłą atmosferę czasów złożenia przez Tadeusza Kościuszkę uroczystej przysięgi. Kolejnym punktem obchodów  Dnia Patrona był konkurs historyczny, dotyczący życia i działalności Tadeusza Kościuszki. Następnie rozstrzygnięto konkurs plastyczny,  którego celem było rozwijanie i promowanie zdolności artystycznych uczniów.  Odbyło się losowanie imienia dębu, posadzonego na terenie naszej szkoły.
Za poszczególne etapy przygotowania uroczystości odpowiedzialne były panie: Agata Ścibak, Edyta Tarajko i Monika Krajewska.
Opracowanie : pani Monika Krajewska
 
 

Ogólnopolska akcja masowego czytania

W piątek 8 czerwca 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Leśniowicach przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam".  W tym samym czasie uczniowie z całej Polski zebrali  się w swoich szkołach lub poza nimi, aby wspólnie czytać swoje ulubione książki. Przy organizacyjnej pomocy bibliotek stworzyli niespotykaną dotąd ogólnopolską inicjatywę, ustanawiając rekord czytania w jednym momencie.
Głównymi celami akcji jest:

·         zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15. roku życia), i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży’
·         promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie  dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo
·          podkreślenie konieczności tworzenia przez środowiska szkolne, władze lokalne i struktury państwa warunków do skutecznej edukacji czytelniczej w szkołach i ułatwiania dzieciom oraz młodzieży dostępu do atrakcyjnej dla nich literatury.
  Koordynatorami akcji w naszej szkole były panie Agata Ścibak i Monika Krajewska.
 opracowanie: pani Monika Krajewska

 

Gminny Dzień Dziecka i Dzień Sportu

W dniu 1 czerwca 2018 r. na stadionie w Leśniowicach odbył się Gminny Dzień Dziecka i Sportu. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice, który przywitał wszystkich obecnych oraz złożył życzenia wszystkim dzieciom z okazji ich święta.

Następnie rozpoczęły się zawody sportowe dla klas I – III oraz klas IV – VII. Uczniowie z klas młodszych startowali w biegach na 100 i 200 metrów oraz w skokach w workach, rzucie woreczkiem do celu i slalomie sprawnościowym. Uczniowie z klas IV – VII rywalizowali w biegu na 400 metrów, wyścigach rzędów, biegu płetwonurków i wyścigu po skarb. Podsumowania zawodów sportowych oraz wręczenia dyplomów dokonała Pani Agnieszka Raczyńska p.o. Dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach, a także sędziowie poszczególnych konkurencji.
Po wręczeniu dyplomów do wspólnej zabawy zaprosili przedstawiciele LKS Dywizjonu z Krasnegostawu, którzy zorganizowali  dla dzieci różnego rodzaju konkursy oraz zabawy taneczne. Zapewnili również urządzenia do rywalizacji - Bungee run, dmuchaną zjeżdżalnię, ściankę wspinaczkową i dmuchany plac zabaw.
Dla dzieci zapewniony został również darmowy posiłek w postaci hot – dogów. Istniała również możliwość zakupienia popcornu, waty cukrowej, kukurydzy czy lodów.

IV miejsce w konkursie powiatowym " Jestem bezpieczny"

GMINNY KONKURS
„ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

 
Dnia 30 maja b.r. w Szkole Podstawowej w Sielcu spotkały się cztery drużyny, składające się ze znawców biografii Józefa Piłsudskiego. Okazją stał się V Gminny Konkurs „Życie i działalność Marszałka Józefa Piłsudskiego”.
 
Celem historycznych zmagań było pogłębianie wiedzy o Józefie Piłsudskim oraz upowszechnianie jego wzorca osobowego jako wiernego Polaka, patrioty i męża stanu.
Konkurs został przeprowadzony drużynowo w ustnej formie. Młodzi erudyci odpowiadali na pytania dotyczące biografii i działalności politycznej Marszałka oraz zaprezentowali ciekawostki z życia naszego wybitnego rodaka. Uczniowie ponadto musieli wykazać się znajomością miejsc i osób ukazanych na fotografiach.
 
Komisja konkursowa po wysłuchaniu wypowiedzi i podsumowaniu punktacji wyłoniła następujących laureatów:
 
-       I miejsce - Szkoła Podstawowa  w Leśniowicach: Lena Połajdowicz , Kinga Oszust, Aleksandra Wawryniuk.
-       II miejsce - Szkoła Podstawowa w Rakołupach: Julia Szornal, Estera Cichocka, Maja Kraczkowska.
-       III miejsce - Szkoła Podstawowa w Teresinie: Cyprian Rudzki, Oliwia Gryciak, Amanda Wysocka.
-       III miejsce - Szkoła Podstawowa w Sielcu: Patrycja Bednarska, Michał Koszelny, Paulina Rozwód.
Uczniów przygotowały panie: Diana Cichocka, Barbara Szałacka oraz Edyta Tarajko.
 
Młodzi historycy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach oraz organizatora konkursu. Wręczyli je Pani Agnieszka Raczyńska - Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Samorządowego oraz Pan Piotr Janiuk - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sielcu.
 
Poczęstunek dla uczestników konkursu został ufundowany przez Państwa Elżbietę i Jarosława Tarajków, właścicieli sklepu „Groszek” w Leśniowicach.
 Wszystkim uczestnikom gratulujemy rozległej wiedzy i zapraszamy za rok!
 

Podsumowanie wojewódzkiego konkursu "Bądź bezpieczny na drodze"

Bartek Dobosz został laureatem konkursu, zajmując II miejsce. Bartek uczestniczył w rozdaniu nagród i podziękowań z panią Katarzyną Niebrzydowską, która przygotowała go do konkursu.
Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęcznej zorganizowała dla uczniów szkół podstawowych Wojewódzki Konkurs Szkolny pt. „Bądź bezpieczny na drodze”. Warunkiem uczestnictwa było indywidualne wykonanie pracy literackiej, grafiki komputerowej lub skryptu w języku kodowania Scratch. Hasło tegorocznej edycji  brzmiało: „Jesteś na drodze. Włącz myślenie!”. 
W dniu 26 kwietnia 2018 r. odbyło się uroczyste podsumowanie połączone z wręczeniem nagród, wyróżnień i podziękowań.
Konkurs był dwuetapowy i cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. W VIII Wojewódzkim Konkursie Szkolnym pt. „Bądź bezpieczny na drodze” na etapie szkolnym wzięło udział łącznie 583 uczniów z 37 szkół, a najwięcej wykonano prac z grafiki komputerowej, bo aż 373.
 Na etap wojewódzki wpłynęło:
·         67 prac literackich z 29 szkół,
·         60 grafik komputerowych z 27 szkół,
·         39 skryptów wykonanych w języku kodowania Scratch z 22 szkół
Opracowanie : Katarzyna Niebrzydowska

GMINNY TURNIEJ MINI PIŁKI NOŻNEJ

LEŚNIOWICE 30. 04. 2018 r.
W dniu 30. 04. 2018 r. w Leśniowicach odbył się Gminny Turniej Mini Piłki Nożnej. W zawodach w kategorii dziewcząt udział wzięły trzy drużyny:                           SP Leśniowice, SP Sielec i SP Rakołupy, a w kategorii chłopców cztery drużyny: SP Leśniowice, SP Teresin, SP Sielec, SP Rakołupy. Do turnieju międzygminnego w kategorii dziewcząt awans uzyskała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Rakołupach, w kategorii chłopców drużyna ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach.
 
Kategoria dziewcząt:
SP Sielec – SP Rakołupy  0 : 10
SP Leśniowice – SP Rakołupy 0 : 1
SP Leśniowice – SP Sielec    4 : 0
Klasyfikacja końcowa:
1.     SP Rakołupy
2.     SP Leśniowice
3.     SP Sielec 
 
 Kategoria chłopców:
SP Sielec – SP Teresin  1 : 1
SP Leśniowice – SP Teresin 3 : 0
SP Leśniowice – SP Sielec    5 : 0
Rakołupy – Sielec  2 : 1
Leśniowice – Rakołupy  3 : 0
Teresin – Rakołupy 3 : 2
 
Klasyfikacja końcowa:
1.     SP Leśniowice
2.     SP Teresin
3.     SP Sielec
4.     Rakołupy
 opracowanie : pan Grzegorz Skrzypa
 
 
 

227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 27 kwietnia brać szkolna w strojach galowych zgromadziła się w sali gimnastycznej, aby uczestniczyć w apelu z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, czyli Ustawy Rządowej. Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawą. Z tej okazji młodzi artyści z klasy VI -  VII wystąpili w montażu słowno- muzycznym.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski, uczniowie wcielili się w role postaci historycznych z XVIII wieku: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Katarzyny II, Franciszka II Habsburga oraz Fryderyka Wilhelma II. W przedstawionej scence zaprezentowali ważne dla naszego narodu wydarzenia związane z ustanowieniem pierwszej w Europie Konstytucji raz fakty dotyczące upadku naszej Ojczyzny.
Uroczystość ubarwiła  pieśń patriotyczna „Witaj, Majowa Jutrzenko”, wykonana przez Renię i Lenę uczennice klasy V.
 Scenariusz, dekorację oraz oprawę muzyczną uroczystości przygotowały Panie Edyta Tarajko i  Elżbieta Zielińska.
opracowanie: pani  Edyta Tarajko
 
 

 Jestem bezpieczny nie tylko w szkole ale też i w gminie.

I miejsce drużyny z Leśniowic w Gminnym etapie ,,Jestem bezpieczny”.
opracowanie: pani Agata Ścibak

 Gminny XV TURNIEJ WIEDZY O ŻYCIU I DZIAŁALNOŚCI ŚW JANA PAWŁA II

Dnia 23.04.2018 drużyna z naszej szkoły wywalczyła pierwsze miejsce w Gminnym XV TURNIEJU WIEDZY O ŻYCIU I DZIAŁALNOŚCI ŚW JANA PAWŁA II, który odbył się w Szkole Podstawowej w Rakołupach.

opracowanie: pani Agata Ścibak

 

Egzamin na kartę rowerową

Uczniowie klasy IV pozytywnie zdali egzamin na kartę rowerową.

opracowanie: pani Agata Ścibak

Dzień Ziemi

            Z okazji Dnia Ziemi uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśniowicach włączyli      się w ogólnopolską akcję „Listy dla Ziemi”. W listach dzieci nie tylko namawiały dorosłych do działań proekologicznych, lecz także wyjaśniały, jak można zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia z korzyścią dla zdrowia i środowiska lokalnego. Uczniowie przygotowali „Drzewo postanowień”, którego liście stanowiły  przykłady zmian w naszym postępowaniu, mających istotny wpływ na funkcjonowanie naszej planety.

24 kwietnia 2018 roku młodzież klas VI-VII dołączyła do leśników i wzięła udział w akcji sadzenia dębów w Nadleśnictwie Kumów. Celem akcji jest edukacja dla rozwoju świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi, poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatu.
Ponadto społeczność szkolna włączyła się w akcję sadzenia „Dębów Niepodległości”, zorganizowaną przez Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie. Tego dnia przed budynkiem szkoły został posadzony dąb. Drzewo otrzymaliśmy od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Dąb Niepodległości nawiązuje do spontanicznej akcji sadzenia drzew z pierwszych lat po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości w latach 1918-1928, kiedy społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło drzewa, głównie dęby – będące uosobieniem siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci – jako świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchodzona w tym roku rocznica odzyskania niepodległości stanowi doskonałą okazję, by w podobny sposób zaznaczyć tak wspaniały jubileusz.
Opracowanie: pani Ewa Nafalska-Zalewa

„1000 drzew na minutę”

„1000 drzew na minutę” – taką akcję zorganizowało Nadleśnictwo. Wzięli w niej udział uczniowie z klasy 6 i 7 z wychowawcami: panią Katarzyną Niebrzydowską oraz panem Grzegorzem Skrzypą.

Uczniowie sadzili sadzonki dębów. Wszyscy chętnie pracowali i wkrótce pusta przestrzeń zamieniła się w szkółkę leśną. Na zakończenie pracy było ognisko i pieczenie kiełbasek.
opracowanie: pani Katarzyna Niebrzydowska
 
 

Marcelina Szczepanik nagrodzona
Uczennica klasy IV Marcelina Szczepanik zajęła III miejsce w wojewódzkim konkursie ,,Wielkanoc w przyrodzie” organizowanym przez Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie, gdzie odbyło się wręczenie nagród. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie ogrodu i Dworku Kościuszków.

Marcelina wykonała pracę ,,Spacer wielkanocnego króliczka” na lekcjach plastyki wykorzystując materiały naturalne i z recyklingu, inspiracją była zaś wiosenna przyroda. Serdecznie gratulujemy!
Opracowała: pani Beata Miszczak

Bartek Dobosz laureatem VIII WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU

pt.: „Bądź bezpieczny na drodze"

Uczeń klasy 6 Bartek Dobosz  został laureatem VIII WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU pt.: „Bądź bezpieczny na drodze". Bartek wykazał się jako programista i napisał swój projekt w języku kodowania Scratch.  Bartka do konkursu przygotowała nauczycielka informatyki, pani Katarzyna Niebrzydowska.
 
Teatrzyk profilaktyczny
11 kwietnia 2018r. obejrzeliśmy spektakl pod tytułem "Niebezpieczna sieć" dotyczący zagrożeń pochodzących z Internetu.
 
,,Zbawienie przyszło przez krzyż…”

W ostatnim dniu przed wielkanocnymi feriami uczniowie naszej szkoły wystąpili z  montażem słowno –muzycznym  związanym z Misterium Męki i Zmartwychwstania Pańskiego.
Uczniowie zgromadzeni wokół krzyża przybliżyli obecnym wydarzenia związane z Drogą Krzyżową i Zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Wiersze, pieśni pasyjne i wielkanocne pomogły przeżyć jedną z największych tajemnic naszej wiary i utwierdziły w przekonaniu, że Chrystus zmartwychwstał, żyje i króluje przez wszystkie wieki wieków.
         Całość występu przygotował Ksiądz proboszcz Jacenty Sołtys wspólnie z panią Agatą Ścibak. Po życzeniach nastąpiło rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w Gminnym konkursie ,,Palma, pisanka i ornament pisanki”.
 
 
Marcelina Szczepanik laureatką konkursu pożarniczego
 

CYRK LUNA

14 marca 2018r. odbył się występ grupy cyrkowej „Luna”. W godzinnym pokazie artyści zaprezentowali niezwykłe umiejętności. Wszystkie dzieci od maluchów aż po starszych uczniów z zapartym tchem śledziły występy. Żartobliwe scenki z udziałem klaunów wywołały szczery śmiech i aplauz na sali. Wielkim zaskoczeniem okazała się tresura „czarnej pumy”. Zwinna i sprytna kotka z gracją pokonywała coraz trudniejsze przeszkody. Dużym wyzwaniem dla dzieci było spotkanie z wężem. Chętne dzieci mogły przełamać strach i dotknąć gada. Wielką frajdę sprawiła dzieciom jazda na mini rowerku. Wszyscy bawili się wspaniale, natomiast artyści za swój występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
 

 

„Z tradycją za pan brat…”

W dniu 19 marca najmłodsza grupa naszej społeczności szkolnej wraz z rodzicami i babciami wzięła udział w warsztatach  plastycznych nawiązujących do tradycji i zwyczajów wielkanocnych ,,Palma i pisanka”. Ksiądz Jacenty Sołtys opowiedział skąd wziął się zwyczaj wykonywania palm na Niedzielę Palmową. Rodzice wraz z dziećmi ochoczo zabrali się do pracy. Techniki wykonania palm były przeróżne. Uczestnicy warsztatów dzielili się swoimi pomysłami i materiałami potrzebnymi do wykonania pracy. Zajęcia wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Warsztaty poprowadziły Panie Beata Miszczak, Halina Staniuk, Agata Ścibak oraz ks. Jacenty Sołtys.
 

WIOSNO CZEKAMY…

 Wiosna do nas zawitała,
odmieniona w bieli cała,
oszroniona, ośnieżona,
kiedy przyjdziesz
w kwiatach do nas.
 
W zimowej aurze, w zaspach śniegu przywitaliśmy wiosnę. Dzieci
z kolorowymi gaikami, ze śpiewem na ustach odstraszały zimę
i zapraszały wiosnę. Barwny pochód przeszedł ulicami Leśniowic.

Gminny Konkursu Piosenki ,,Songs in English”

16 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej w Leśniowicach odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Piosenki ,,Songs in English”. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: soliści klas I-III oraz soliści klas IV-VII. Do konkursu przystąpiło łącznie 19 uczestników ze wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Leśniowice. 8 z młodszej kategorii i 11 ze starszej. Komisja konkursowa w składzie Pani Paulina Głaz, Pani Ewa Radzięciak-Kowalczuk, Pani Ewelina Trubacz oraz Pani Agnieszka Romańczuk wyłoniła nastepujacych laureatów:
Kategoria klasy I-III
I miejsce Urszula Kulik kl. I SP w  Sielcu „Windy Day”
II miejsce Martyna Rudzka kl. II SP w Teresinie „Weather Dance”
III miejsce Julia Adamczuk kl. II SP w Leśniowicach „What sport can you do?”
Wyróżnienie Małgorzata Kutniewska kl. III SP w Sielcu „On my bike”
Kategoria klasy IV-VII
I miejsce Julia Sieńko kl. V SP Sielec „Rolling in the deep”
II miejsce Agnieszka Duda kl. VI SP Teresin „Unconditionally”
III miejsce Wiktor Najdek kl. IV SP Sielec „All of me”
Wyróznienia Noemi Szymańska kl. V SP w Leśniowicach „Me too”, Julia Bajko kl. V SP w Sielcu „Little do you know”
Wszyscy uczesnicy konkursu otrzymali nagrody oraz dyplomy ufundowane przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach, osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie  konkursu była Pani Monika Jaworska.

Gminne eliminacjie Szkół Podstawowych do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

W dniu 15 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Leśniowicach odbył się finał gminnych eliminacji Szkół Podstawowych do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W finale turnieju udział wzięło 10 uczniów ze Szkół Podstawowych w Leśniowicach i w Sielcu.

Komisja w składzie: Pan Piotr Buk – przewodniczący, Pan Edward Szkałuba –sekretarz, Pani Agata Ścibak– członek, wyłoniła laureatkę do etapu powiatowego, którym została w grupie I Marcelina Szczepanik uczennica Szkoły Podstawowej w Leśniowicach oraz w II Patrycja Bednarska uczennica Szkoły Podstawowej w Sielcu.
Turniej powiatowy odbędzie się w dniu 23 marca 2018 r. w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Chełmie.
 

 

Uwaga pożar!

O tym jak ważne dla bezpieczeństwa  jest sprawne przeprowadzenie ewakuacji z budynku szkoły nie trzeba nikomu przypominać. Uczniowie doskonale pamiętają co oznaczają trzy dzwonki i jak szybko oraz bezpiecznie udać się w miejsce zbiórki. Dnia 9 marca 2018r. zostało przeprowadzone  praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji w naszej szkole przez młodszego brygadiera Dariusza Popka z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie. Po udanej akcji strażak przeprowadził pogadankę w ramach akcji edukacyjnej ,,Stop pożarom traw”. Tematyka pogadanki obejmowała zasady bezpiecznego zachowania się w przypadku zagrożeń. 
 

Dzień Kobiet

W naszej szkole 8 marca tradycja została utrzymana. Część męska klasy VII wraz z opiekunem samorządu uczniowskiego p. Elżbietą Zielińską, przygotowała paniom z naszej szkoły akademię w formie konkursu wiedzy, w którym brały udział uczennice od klasy IV. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Radecka z klasy V, drugie miejsce Monika Kusa z klasy IV a trzecie Małgorzata Biłan również z klasy IV. Chłopcy złożyli życzenia i wręczyli słodkie lizaki przystrojone przez p. Agatę Ścibak dla naszych szkolnych koleżanek.

I w takim wesołym nastroju uczniowie wrócili do klas gdzie mogli uczcić Dzień Kobiet przy słodkim poczęstunku.
(opracowanie pani E. Zielińska)
 
 

Wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie

W dniu 23 lutego uczniowie naszej szkoły klasy V-VII odwiedzili Chełmską Bibliotekę Pedagogiczną. Zwiedziliśmy czytelnię, pracownię multimedialną, w której mieliśmy okazję odbyć warsztaty z wyszukiwania woluminów we wszystkich bibliotekach w kraju, nie tylko z biblioteki pedagogicznej. Na zakończenie obejrzeliśmy film pt. ,,Mikołajek ”. Pełni wrażeń i wiedzy wróciliśmy do szkoły, a zdobyte informacje wykorzystamy w codziennej nauce.

Wycieczka do muzeum i na lodowisko

 W dniu 21.02.2018 dzieci z naszej szkoły odwiedziły Muzeum Ziemi Chełmskiej, w którym zostaliśmy oprowadzeni po wystawie sztuki barokowej „ W gościnie u biskupa”. Sztuka barokowa pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach. Uczniowie układali puzzle odzwierciedlające epokę barokową i uzupełniali tematyczne karty pracy. Była to bardzo ciekawa lekcja historii. Następnie wybraliśmy się na Chełmskie lodowisko i na obiad do pizzerii. 

(opracowanie: pani Elżbieta Zielińska)

 
Sprawozdanie z przebiegu zajęć
pn:,, My się zimy nie boimy ferie miło i bezpiecznie spędzimy’’ organizowanych w czasie ferii zimowych
w Szkole Podstawowej w Leśniowicach
w dniach od 29.01.2018r. do 30.01.2018r.
 
    W związku z problemem dowozu na zajęcia wyjazdowe do Chełma modyfikacji uległ harmonogram zajęć podczas ferii zimowych.
   Pierwszy i drugi dzień 29 ,30 stycznia 2018r. dzieci spędziły aktywnie uczestnicząc w grach i zabawach . Konkurencje sportowe, zabawy przy muzyce i na koniec mecz piłki nożnej umożliwiły uczestnikom zimowego wypoczynku atrakcyjnie rozpocząć ferie. Wszyscy aktywnie angażowali się w gry i zabawy, za co otrzymali słodkie niespodzianki. Odbyły się również zajęcia profilaktyczne pn: ,,Świat byłby dużo lepszy bez środków uzależniających’’, celem których było ukształtowanie u uczniów świadomości przyczyn sięgania po środki uzależniające oraz wypracowanie umiejętności odmawiania, podejmowania decyzji i dokonywania właściwych wyborów .
 
 
 
 
  
Trzeciego dnia 31 stycznia 2018r.odbyły się zajęcia z robotyki i programowania.
    Zajęcia z Lego WeDo wprowadzają dzieci w świat robotyki i programowania. Mała konstruktorka zbudowała proste roboty z kolorowych klocków Lego, a następnie ożywiła je przy pomocy łatwego, oprogramowania. Warsztaty Lego WeDo to przede wszystkim zabawa, która uczy w przyjazny i zabawny sposób.
    Zajęcia Lego dla dzieci są podzielone na trzy główne etapy:
Pierwszy etap to BUDOWANIE czyli tworzenie robota przy użyciu klocków, HUB-a, czujników oraz silnika z instrukcji przygotowanej przez nauczyciela. Budowanie przynosi wiele radości.
 
 
Gdy nasza konstrukcja jest już gotowa nadchodzi pora na kolejny etap :  PROGRAMOWANIE
    Uczestniczka na tablecie układała z przygotowanym programem oraz wskazówkami nauczyciela sekwencję ruchów, aby robot poprawnie zadziałał. Program jest dostosowany do poziomu zajęć tak, aby dziecko mogło zrozumieć w jaki sposób robot będzie się poruszał.
Po pełnym skupieniu podczas budowania i programowania nadchodzi moment kiedy uczennica miała okazję sprawdzić działanie swoich robotów, ulepszyć je za pomocą dodatkowych klocków lub dokonać zamiany w programie kierując się własną wyobraźnią.
 
 
 
 
Lista uczestników:
1.      Patrycja Łukowiec
2.      Sylwia Rogalska
3.      Ola Michalewska
4.      Paulina Łopuszyńska
5.      Renia Kogut
6.      Mateusz Ciołek
7.      Marcin Marzec
8.      Oliwka Szłapak
9.      Jakub Janicki
10.  Rafał Popielnicki
11.  Mikołaj Jałochowski
12.  Marcelina Szczepanik
13.  Małgorzata Biłan
14.  Natan Janicki
15.  Gabryś Rzeźniczuk
16.  Michał Ciołek
17.  Patryk Pelc
18.  Nikola Prucnal
19.  Klaudia Jakubowska
20.  Kinga Oszust
21.  Wiktoria Saczko
22.  Aleksandra Wawryniuk
 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

 Tradycyjnie tuż przed feriami odbyła się zabawa karnawałowa. O piękną dekorację sali gimnastycznej zadbało Grono Pedagogiczne, natomiast organizacji całego balu podjęła się Rada Rodziców. W sobotę 27 stycznia  w bajecznej scenerii, przy skocznej muzyce granej na żywo przez zespół, dzieci bawiły się wspaniale. Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy, które poprowadziła Pani Agata Solak, dostarczyły one mnóstwo radości. Najmłodsi, jak co roku nie zawiedli w swej pomysłowości na kolorowe stroje.  
Miłą niespodzianką dla wszystkich uczestników balu było przybycie Mikołaja z prezentami. Radość i napięcie w oczekiwaniu na paczkę towarzyszyło nie tylko tym najmniejszym, ale również najstarszym uczniom naszej szkoły.
 Pyszny poczęstunek w postaci kolorowych kanapek, owoców i ciast przygotowali Rodzice.
 

 KARNAWAŁ Z BABCIĄ I DZIADKIEM

 
Za oknami zima, ale w serduszkach zrobiło się gorąco, a  powodem takiej atmosfery był  obchodzony  Dzień Babci i Dziadka.
Mimo niskiej temperatury był to najradośniejszy dzień w roku, który wywołał uśmiechy na  twarzach wszystkich zaproszonych gości.
Każda klasa przedstawiła swój program artystyczny , w którym pokazała swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie.  Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali  występy swoich wnuków, a najmłodsi odważnie i bez tremy  zaprezentowali swoje umiejętności. Dzieci  dla swoich dziadków przygotowały prezenty. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, każdy wnusio mógł posiedzieć na kolanach swojego dziadka lub babci.
(opracowanie: pani Agnieszka Romańczuk)
 
 
 
Tak wyglądał 26 Finał WOŚP w naszej szkole?
Oj, działo się, działo! Zebraliśmy w sumie 5670,48 zł 
            W niedzielę 14 stycznia 2018 roku wolontariusze z naszej szkoły kwestowali w poszczególnych miejscowościach Gminy Leśniowice oraz przy kościołach w Kumowie, Majdanie Leśniowskim, Rakołupach i Kaplicy w Leśniowicach. Wolontariuszom towarzyszyli radni, sołtysi , przedstawiciele rad sołeckich z poszczególnych miejscowości oraz Panie z zespołu śpiewaczego „Kumowianki”.
Główna impreza odbyła się 12 stycznia o godz. 10:00, a poprowadzili ją uczniowie klasy VII - Lena Połajdowicz i Kuba Romańczuk. Koordynatorem całej akcji była Pani Ewa Nafalska- Zalewa.
    Impreza WOŚP w naszej szkole przyciągnęła sporo osób. Wśród gości znaleźli się Pan Wiesław Radzięciak- Wójt Gminy Leśniowice, Pan Stefan Prokop- Przewodniczący Rady Gminy, Pani Agnieszka Raczyńska –Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Samorządowego, radni sołtysi, dyrektorzy i nauczyciele szkół, uczniowie, rodzice, mieszkańcy Gminy Leśniowice, którzy przybyli  aby pomagać i miło spędzić czas.
    Na początek zaprezentowała się grupa wokalna z Publicznego Gimnazjum w Sielcu, przygotowana przez Pana Kornela Matczuka.
W kolejnej części imprezy nauczyciel z uczniami z Zawodowego Studium Medycznego w Chełmie przybliżyli zebranym podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Po instruktażu, wszyscy chętni w jednej z sal lekcyjnych  uczestniczyli w zajęciach praktycznych dotyczących pierwszej pomocy.
     W dalszej części programu wszyscy przenieśli się do krainy baśni, aby obejrzeć przedstawiwenie pod tytułem „Kot w butach”. W rolę aktorów wcielili się uczniowie klasy IV. Dzieci do występu przygotowała  Pani Monika Krajewska.
    Przed orkiestrową publicznością zaprezentował się również rodzinny zespół GOOD BEND.
    Występy uczniów i zaproszonych artystów przeplatane były licytacjami  prac oraz przedmiotów uzyskanych od mieszkańców gminy Leśniowice oraz uczniów, nauczycieli i pracowników szkół.  
    W licytacje aktywnie  włączyli się przedstawiciele władz, radni, sołtysi, rodzice, uczniowie, dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu Gminy Leśniowice. Wszystkie przedmioty przeznaczone do licytacji znalazły swoich nowych właścicieli- hojnych darczyńców o dobrych sercach.
Wszyscy obecni mieli także możliwość skosztowania pysznego tortu, który ufundowały   Panie:  Iwona Stafińska  i Agata Ścibak  z Kumowa Majorackiego.
 
W czasie imprezy w stołówce szkolnej czynna była kawiarenka, w której można było nabyć ciasto, napoje, kawę , herbatę i drobne przekąski.
  
    Organizatorzy WOŚP w Szkole Podstawowej w Leśniowicach dziękują
zespołowi GOOD BEND za piękny koncert,  wszystkim darczyńcom, nabywcom licytowanych przedmiotów, występującym artystom , wolontariuszom
i wszystkim osobom, które wsparły działania WOŚP w naszej gminie.
 
 
 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
w Szkole Podstawowej w Leśniowicach
Graliśmy dla noworodków

Uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Leśniowicach
są niezwykle dumni i wzruszeni, że mogli być organizatorami wspaniałej akcji, niosącej pomoc tak wielu ludziom – starszym i młodszym.

                                         5670,48 zł

Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej taką kwotą mieszkańcy Gminy Leśniowice mogli wesprzeć WOŚP.
704,55 zł – dochód ze szkolnej kawiarenki

1377 zł- kwota pozyskana z licytacji

300 zł – kwota przekazana przez uczniów  SP w Rakołupach

3288,93 zł- kwota zebrana przez wolontariuszy

w czasie niedzielnej kwesty na terenie Gminy Leśniowice
dziękujemy wszystkim: darczyńcom, nabywcom licytowanych przedmiotów, zespołowi ,,GOOD BAND”, występującym artystom i wszystkim osobom,
które wsparły działania WOŚP w naszej gminie.

 Dziękujemy wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach:

·         Paulinie Łopuszyńskiej

·         Martynie Pilipczuk

·         Lenie Połajdowicz

·         Nikoli Prucnal

·         Oli Wawryniuk

·         Kubie Ciołkowi

·         Kubie Doboszowi

·         Kubie Romańczukowi

·         Kubie Sosze

Dziękujemy: radnym, sołtysom, przedstawicielom rad sołeckich, Paniom z zespołu śpiewaczego ,,Kumowianki” za wsparcie młodzieży w czasie kwesty 14 stycznia 2018 r.

w poszczególnych miejscowościach Gminy Leśniowice:

 Pani Lucynie Dargiel
Pani Elżbiecie Kogut
 Pani Monice Mazur
Pani Halinie Semczuk
Pani Beacie Sulej
Pani Małgorzacie Szymańskiej
Panu Kazimierzowi Kieliszkowi
Panu Krzysztofowi Panasiukowi
Panu Jackowi Stańkowskiemu

Dziękujemy Pani Dyrektor, wszystkim nauczycielom i pracownikom naszej szkoły
za zaangażowanie w organizację i przygotowanie 26 Finału WOŚP.

 

Wsparli nasze działania na rzecz WOŚP

 
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Gminy Leśniowice, uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkół, którzy ofiarowali własnoręcznie wykonane prace i przedmioty na licytację oraz wszystkim darczyńcom.
Szczególne dziękujemy:
·         Pani Agnieszce Raczyńskiej Prezes LSOS
·         Panu Piotrowi Janiukowi dyrektorowi SP w Sielcu
·         Pani Małgorzacie Romańczuk dyrektor SP w Leśniowicach
·         Pani Dianie Cichockiej nauczycielce SP w Teresinie
·         Pani Agnieszce Grzywaczewskiej nauczycielce SP w Sielcu
·         Pani Annie Staniuk z Sielca
·         Pani Renacie Romańczuk z Majdanu Leśniowskiego
·         Pani Marii Dziedzic z Rakołup
·         Pani Halinie Kozińskiej zRakołup
·         Panu Stanisławowi Kosiarzowi z Kumowa Majorackiego
·         Pani Marii Nowosad z Majdanu Leśniowskiego
·         Pani Beacie Bąńce nauczycielce SP w Sielcu
·         Pani Jolancie Gradowskiej z Leśniowic
·         Pani Halinie Skowron z Sielca
·         Pani Marii Ciołek z Leśniowic
·         Panu Jarosławowi Smalejowi nauczycielowi z Publicznego Gimnazjum w Sielcu
·         Pani Halinie Staniuk nauczycielce SP w Leśniowicach
·         Pani Monice Cymborskiej nauczycielce SP w Leśniowicach
·         Pani Zofii Korzan z Siemierza koło Tomaszowa Lubelskiego
·         Pani Agacie Ścibak nauczycielce SP w Leśniowicach
·         Pani Iwonie Stafińskiej z Kumowa Majorackiego
·         Pani Agnieszce Grabowskiej nauczycielce SP w Teresinie
·         Pani Beacie Miszczak nauczycielce SP w Leśniowicach
·         Pani Agnieszce Romańczuk nauczycielce SP w Leśniowicach
·         Pani Katarzynie Niebrzydowskiej nauczycielce SP w Leśniowicach
·         Pani Monice Krajewskiej nauczycielce SP w Leśniowicach
·         Panu Grzegorzowi Skrzypie nauczycielowi SP w Leśniowicach
·         Pani Elżbiecie Zielińskiej nauczycielce SP w Leśniowicach
·         Pani Bernadecie Sołtys nauczycielce SP w Leśniowicach
·         Pani Joannie Kapica pracownicy SP w Leśniowicach
·         Pani Magdalenie Jaworskiej Dobskiej ze SP w Leśniowicach
·         Pani Elżbiecie Sapiecha- Nizio z Wojsławic
·         Pani Ewelinie Trubacz nauczycielce ze SP w Sielcu
·         Szymonowi Chojarskiemu uczniowi SP w Sielcu
·         Maciejowi Korpulowi uczniowi SP w Sielcu
·         Nikoli Prucnal uczennicy  SP w Leśniowicach
·         Martynie Pilipczuk uczennicy  SP w Leśniowicach
·         Jukubowi Sosze uczniowi  SP w Leśniowicach
·         Magdalenie Koszelnej uczennicy SP w Sielcu
·         Lenie Połajdowicz uczennicy  SP w Leśniowicach
·         Hubertowi Romanowi uczniowi  SP w Sielcu
·         Klaudii Jakubowskiej uczennicy SP w Leśniowicach
·         Kindze Oszust uczennicy  SP w Leśniowicach
·         Klasie VI ze SP w Sielcu
·         Oliwce Szłapak uczennicy SP w Leśniowicach
·         Uczniom ze SP w Rakołupach
 
DZIĘKUJEMY !
 
 

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA  HEJ KOLĘDY JUŻ CZAS

20 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbył się koncert kolęd i pastorałek, na który licznie przybyli zaproszeni goście: pan Wiesław Radzięciak wójt gminy Leśniowice, pan Stefan Prokop przewodniczący rady gminy, pani Agnieszka Raczyńska prezes LSOS, ks. Jacenty Sołtys proboszcz parafii w Majdanie Leśniowskim, rodzice, nauczyciele oraz cała społeczność szkolna. Każda klasa pod kierunkiem swojego wychowawcy zaprezentowała po dwie kolędy; pastorałki. Koncert wprowadził nas w nastrój świąt Bożego Narodzenia wspólnej modlitwy i podzielenia się opłatkiem.
(Opracowanie: pani Agata Ścibak)

 

JESIENNY KONCERT

Dzieci z klasy zerowej w listopadzie przygotowały dla rodziców ,,Jesienny koncert”. Uroczystość była podsumowaniem pierwszych miesięcy w przedszkolu. W nastrojowej jesiennej scenerii, w jesiennych wiankach i maskach leśnych zwierząt milusińscy zaprezentowali inscenizacje, wiersze, piosenki i tańce, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. W trakcie uroczystości najmłodsze dzieci zostały przyjęte w poczet przedszkolaków. Pasowania na przedszkolaka i wręczenia dyplomów dokonała Pani Dyrektor. Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki. Uroczystość przygotowały p. B. Miszczak i H. Staniuk.
(Opracowanie : pani Beata Miszczak)

Mikołajki

6 grudnia szkołę odwiedził Mikołaj. Zostawił słodycze dla grzecznych dzieci, które w zamian zaśpiewały piosenkę lub powiedziały wierszyk.

 

Andrzejki

W dniu 30.11.2017 w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa, przygotowana przez p. Elżbietę Zielińską i Katarzynę Niebrzydowską wraz z uczniami klasy VII. Andrzejki rozpoczęły się od kącika wróżb i zabawy tanecznej. Podczas imprezy poprzebierane dzieci w stroje andrzejkowe i balowe, zostały nagrodzone drobnymi upominkami, przygotowanymi przez p. Halinę Staniuk. 

(opracowanie p. E. Zielińska)

 

 

Konkurs plastyczny ,,Chemia w rolnictwie”

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IX edycji konkursu plastycznego ,,Chemia w rolnictwie” organizowanego przez Grupa Azoty. Konkurs polegał na stworzeniu pracy plastycznej związanej z działalnością Grupy Azoty i obecnością jej produktów w rolnictwie. Inicjatywa skierowana była do uczniów klas 4-6 w całej Polsce. Konkurs uświadamia uczniom, że odpowiednio nawożona gleba jest gwarantem dobrej jakości wyprodukowanej z plonów żywności, dlatego nawozy są dla nas tak istotne.
    Zaproszenie na pokonkursowy wernisaż otrzymali Klaudia Jakubowska i Piotr Muda , którzy swoje prace wykonali pod kierunkiem p.Beaty Miszczak.   16 listopada nasi uczniowie wyruszyli w podróż do Kędzierzyna Koźla. Wyjazd zapewniła chełmska firma Agro-Ters, nocleg w hotelu Solidaris i posiłki sponsorowali organizatorzy. 17 listopada zaraz po śniadaniu uczniowie wzięli udział w zabawach prowadzonych przez animatorów. Były tańce, przebieranki i wspólne zdjęcia, potyczki sportowe i zabawy plastyczne. Wszystko przebiegło w radosnej atmosferze, zwłaszcza, że nasi uczniowie zdążyli nawiązać przyjaźń z Marysią z Dorohuska.  Najlepsze prace plastyczne można było obejrzeć na pokonkursowej wystawie. W samo południe odbyła się gala, podczas której nagrodzono autorów najlepszych prac nadesłanych z całej Polski. Prace Klaudii i Piotra zostały wyróżnione, a uczniowie otrzymali dyplomy i upominki. Specjalną niespodzianką na zakończenie był spektakl teatralny. Dzieci były zachwycone pobytem w hotelu, serdecznym przyjęciem i miłą atmosferą. W świetnych nastrojach wracały do domu w towarzystwie nowej koleżanki. Opowieści i żartów nie było końca, a dzięki wyrozumiałości kierowcy kolację zjadły w McDonald`s. Mamy nadzieję, że to wydarzenie dodało skrzydeł naszym młodym artystom, co zaowocuje w przyszłości sukcesami.
(opracowała pani Beata Miszczak)

 

Światowy Dzień Toalety

Dnia 27.11.2017 r. w naszej szkolę odbył się Światowy Dzień Toalety, który został ustanowiony przez Światową Organizację Toaletową, która zawiązała się w 2001 roku w Singapurze. Podczas dzisiejszej akademii przyjęliśmy gościa Panią Jolantę Jagnicką, która jest pielęgniarką szkolną. Opowiadała nam o chorobach, jakimi się można zarazić nie przestrzegając zasad codziennej toalety i kiedy należy jej przestrzegać. Dzieci oglądały filmiki jak prawidłowo myć ręce. Mamy nadzieje, że dzisiejsze spotkanie było interesującym przekazaniem wiedzy, przy zachowaniu podstawowych zasad toalety. Bardzo dziękujemy za przybycie i poświęcenie swojego czasu Pani Jolancie Jagnickiej – dziękują dzieci wraz z nauczycielami.

Przygotowała Elżbieta Zielińska

Teatrzyk profilaktyczny

Teatr Kurtyna zaprosił młodych widzów z klas 0-3  na niezwykły spektakl ,,Tu, rządzi kot”, który opowiadał o tym, jak wspaniale jest odkrywać, że świat może być miejscem, którego będziemy mądrymi i szczęśliwymi mieszkańcami, cieszącymi się szacunkiem i uznaniem innych. Tytułowy bohater, spragniony wiedzy i dociekliwy kot powiedzie widzów przez zabawną i pouczającą opowieść o wytrwałości, pracowitości, byciu uczciwym i sprawiedliwym. O tym, że złość czyni nas słabymi, a korzystanie z rad opiekunów powala na to, by dobro i prawda dawały nam szczęście.

Wartości wychowawczo-profilaktyczne / w oparciu o Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r./
- profilaktyka zachowań ryzykownych (zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych, kształtowanie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia, dobre i złe strony Internetu, niebezpieczeństwa użycia łatwo dostępnych lekarstw i używek, kształtowanie umiejętności utrzymywania ładu i porządku wokół siebie, w miejscu nauki i zabawy. 
 - edukacja zdrowotna (kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, kształtowanie umiejętności analizy zjawisk przyrodniczych,
- relacje – kształtowanie postaw społecznych (kształtowanie wytrwałości w działaniu i dążeniu do celu, umiejętności właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, kształtowanie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, rozpoznawania ich potrzeb, współpracy z innymi, z zachowaniem obowiązujących norm i reguł kultury osobistej, przygotowanie do sprawiedliwego i uczciwego oceniania zachowania własnego i innych ludzi, empatia i szacunek dla słabszych, pokora wobec autorytetów
- wdrażanie kultury -  przywiązania do wartości, właściwych norm i wzorców zachowań (komunikacja w różnych sytuacjach społecznych, język i kultura wypowiedzi, odróżnianie dobra od zła, zapobieganie dyskryminacji, szacunek do pracy i nauki, podtrzymywanie własnej wartości i uznanie dla ciekawości poznawczej, różne formy wyrażania emocji)
 Krótka, lakoniczna diagnoza lekarska, będąca konsekwencją przypadkowej kontuzji na treningu, zamyka przed kilkunastoletnim uczniem szkoły podstawowej drogę sportowej kariery. Pasja, której realizacja ściśle wyznaczała do tej pory porządek każdego dnia – musi zniknąć. Pojawia się za to nowa szkoła, nieznane środowisko rówieśnicze, i najważniejsze: konieczność zaspokojenia najważniejszej z potrzeb – akceptacji. Bo tej w dotychczasowym życiu byłego sportowca było wystarczająco dużo.
Spektakl „Możesz odkryć siebie” zaczyna się zatem od zmiany. Zmiany, która jest wyznacznikiem dynamiki świata, w który wkraczają młodzi ludzie, próbujący zachować swą podmiotowość. I z taką rzeczywistością przyjdzie się zmierzyć bohaterowi spektaklu. Nowe środowisko szkolne wypełnione jest zgiełkiem, poczuciem tymczasowości, nadmiarem informacji, nietolerancją, brakiem poszanowania dla tradycyjnych wartości, bezradnością wobec narastających konfliktów, przemocą i agresją. Nowi koledzy i koleżanki nie radzą sobie z zagrożeniami towarzyszącymi potrzebie wykreowania własnej tożsamości, a wzorce do naśladowania znajdują w iluzorycznej rzeczywistości reklam i Internetu.
Sceniczna droga, którą bohater spektaklu poprowadzi widzów, to w istocie kolejne etapy podejmowania decyzji i wyborów, ważnych dla konsekwencji i odpowiedzialności za nie. Czy zaspokojenie potrzeby środowiskowej akceptacji warte jest lekceważenia ryzyka inicjacji alkoholowej? Czy przyzwolenie na użycie środków psychoaktywnych to wyraz odwagi, a wypalony papieros jest atrybutem wolnego człowieka? Czy relacje międzyludzkie mają swój fundament w agresji i dyskryminacji, a Internet jest biblią współczesności? Na te pytania spektakl daje jednoznaczną odpowiedź, podbudowaną ostateczną decyzją i wyborem scenicznego bohatera. Odnajduje on drogę do poznania siebie, poświęcając swój czas na niesienie bezinteresownej, wypływającej z empatii i szacunku pomocy dla osoby starszej i bezradnej. I to ostatnie zdarzenie sceniczne niesie ze sobą kolejną zmianę, tym razem dla całego środowiska rówieśniczego byłego sportowca.  
  Wartości wychowawczo-profilaktyczne / w oparciu o Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r./
- profilaktyka zachowań ryzykownych ( prezentacja wiedzy na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych /alkohol, nikotyna, narkotyki/, rozwijanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, umiejętności rozpoznawania symptomów uzależnienia od komputera i Internetu, rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktu, podstawy negocjacji i mediacji, rozwijanie umiejętności identyfikowania przyczyn własnego postępowania, dokonywanie analizy wpływu nastawienia do siebie i innych na motywację do podejmowania różnorodnych zachowań, rozwijanie postaw opartych na odpowiedzialności za dokonywane wybory i postępowanie, dostarczenie wiedzy z zakresu prawa dotyczącego postępowania w sprawach nieletnich)
- relacje – kształtowanie postaw społecznych ( odpowiedzialność za siebie i innych /wolontariat/, umiejętność asertywnego wyrażania własnych potrzeb, rozwijanie wrażliwości na potrzeby i trudności innych ludzi
- wdrażanie kultury - przywiązania do wartości, właściwych norm i wzorców zachowań (uwrażliwianie na kwestie moralne, np. mówienia prawdy, sprawiedliwego traktowania, rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia w kontekście analizy wpływów rówieśników i mediów na zachowanie
(opracowanie: pani Agnieszka Romańczuk)
 

Spotkanie z funkcjonariuszką Wydziału Prewencji  Komendy Miejskiej Policji w Chełmie

14 listopada przyjechała do nas  pani mł.asp. Agnieszka Koszuk- Janicka z  Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, która przeprowadziła pogadankę na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa  dzieci i młodzieży. Pogadanka dotyczyła : bezpieczeństwa w drodze do szkoły  i ze szkoły, cyberprzemocy, narkotyków,  problemów wychowawczych oraz kar jakie mogą ponieść młodociani w przypadku konfliktu z prawem lub demoralizacji.  Spotkanie z panią policjant zorganizowała pani Katarzyna Niebrzydowska.
(opracowanie : p. K. Niebrzydowska)
 

„Niech każdy miłość własną kraju miłości poświęci”

            W dniu 09.11.2017 r. odbyły się uroczyste obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, z tej okazji został przygotowany program poetycko – muzyczny przez uczniów klas V, VI i VII, pod kierunkiem pani Edyty Tarajko i Elżbiety Zielińskiej. Uczniowie słowem i piosenką przypomnieli zebranym o trudnych losach Naszej Ojczyzny, o odwadze Polaków o niegasnącej nadziei na wolność.
Wsłuchani i skupieni przeżywaliśmy tragizm dawnych dni. Nie brakowało również wzruszeń kiedy wraz z recytatorami podążaliśmy drogą ku wolności aż do chwili kiedy marzenia o niepodległej się spełniły.
„Jedna jest Polska jak Bóg jeden w niebie,
Wszystkie me siły jej składam w ofierze
Na całe życie, które wziąłem z Ciebie,
Cały do Ciebie, Ojczyzno należę.
Twych wielkich mężów przykład doskonały,
Twych bohaterów wielbię święte kości.
Wierzę w Twą przyszłość pełną wielkiej chwały,
Potęgi, dobra i sprawiedliwości.
Wiem, że nie ucisk i chciwe podboje,
Lecz wolność ludów szła pod Twoim znakiem,
Że nie ma dziejów piękniejszych niż Twoje
I większej chluby, niźli być Polakiem.
(opracowanie: pani Elżbieta Zielińska )
 
 
Szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa
W dniu 7 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Leśniowicach odbyło się szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa na wsi zorganizowane przez KRUS w Chełmie.
Z tej okazji szkołę odwiedziła Pani Agnieszka Błaszczuk – Mech kierownik Referatu Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego  KRUS w Chełmie, która przeprowadziła prelekcję na temat bezpieczeństwa podczas prac wykonywanych na wsi oraz zagrożeń z tym związanych.
Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych: dla uczniów kl. 0 – III oraz dla uczniów kl. IV – VII. Pani kierownik przez bajkę oraz prezentację przybliżyła uczniom zagrożenia jakie mogą wystąpić w gospodarstwie rolnym. Ponadto poinformowała w jaki sposób należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa aby uniknąć niebezpiecznych wypadków w czasie pracy na roli. Na zakończenie został przeprowadzony quiz wiedzy podsumowujący spotkanie.
Najmłodsza uczestniczka Paulina Sołtys została wybrana do losowania nagród dla uczestników quizu, w którym nagrody otrzymali:
    - Bartek Janicki kl. I
    - Patryk Pelc kl. IV
    - Jakub Janicki kl. IV
Natomiast najmłodsi uczniowie kl.0 otrzymali kamizelki  oraz breloczki odblaskowe.
Województwo lubelskie zajmuje od wielu lat jedno z czołowych miejsc w kraju ze względu na ilość wypadków dzieci i młodzieży.  Mamy nadzieję, że spotkania z dziećmi i młodzieżą przeprowadzone w tym dniu będą miały wpływ na podniesienie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży.
Dziękujemy Pani Agnieszce Błaszczuk- Mech z KRUS w Chełmie za przeprowadzone szkolenie.

 

 

Pasowanie na ucznia 

 

W dniu 26 października 2017 r. w Szkole Podstawowej w Leśniowicach odbyło się ślubowanie klasy pierwszej i pasowanie na ucznia. W uroczystościach udział wzięli: Pan Stefan Prokop Przewodniczący Rady Gminy Leśniowice, Pani Agnieszka Raczyńska Prezes Zarządu Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo-Samorządowego, Pani Małgorzata Romańczuk Dyrektor Szkoły Podstawowej w Leśniowicach, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie szkoły.

Uroczystość w Szkole Podstawowej w Leśniowicach rozpoczęła się częścią artystyczną w wykonaniu dzieci z klasy pierwszej, którą przygotowały pod opieką wychowawczyni Pani Moniki Cymborskiej. 
Następnie pierwszaki złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, przyrzekając sumiennie wykonywać swoje obowiązki oraz dbać o dobre imię szkoły.
Po ślubowaniu głos zabrała Pani Agnieszka Raczyńska Prezes Zarządu, która zabierając głos zwróciła się do pierwszoklasistów słowami: „Niech ten radosny wspaniały dzień, na zawsze Wasze troski odsunie w cień i niech się śmieje do Was świat, blaskiem szczęśliwie spędzonych w szkole lat”. Nauczycielom zaś i rodzicom Prezes życzyła satysfakcji i zadowolenia z dzieci. 
W dalszej części pani dyrektor Małgorzata Romańczuk oraz  Prezes wraz z Panem Stefanem Prokopem wręczyli im pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
Jak co roku dla pierwszoklasistów upominki przygotowali również starsi koledzy i koleżanki. Upominki w imieniu Rady Rodziców wręczyła również Pani Barbara Marzec Przewodnicząca Rady Rodziców.  
Tegorocznymi pierwszoklasistami Szkoły Podstawowej w Leśniowicach zostali:

Martyna Palonka
Paulina Sołtys
Lena Jałochowska
Aleksander Goś
Bartosz Janicki
Bartosz Romańczuk
Samuel Szymański
Wojciech Dobosz
Wszystkim pierwszoklasistom składamy serdeczne życzenia by czas spędzony w szkole był miły i radosny oraz owocny w wiedzę.

Wycieczka do lasu

17 października dzieci z oddziału przedszkolnego  wraz z wychowawczyniami i rodzicami wyruszyły na wycieczkę do lasu.  Wszyscy byli bardzo podekscytowani, ponieważ dla niektórych dzieci to była pierwsza wycieczka i pierwsza przejażdżka autobusem. Na skraju lasu przedszkolaki powitał leśniczy p. Michał Adamczuk. Opowiedział o pracy leśnika i zaprezentował niektóre z narzędzi. Następnie  zaprosił do wspólnego zwiedzania jesiennego lasu. Dzieci poznawały drzewa liściaste i iglaste, podziwiały ogromne buki i dęby oraz smukłe świerki. Dowiedziały się skąd się biorą drzewa i jaką w tym rolę odgrywają zwierzęta i człowiek.  Z ogromnym zainteresowaniem oglądały nasiona buku i młode drzewka. Leśnik opowiedział też dzieciom o zwierzętach, jakie żyją w tym lesie i o dokarmianiu ich zimą. Na leśnej polanie czekała niespodzianka… Traktor na dużych kołach, w dodatku zdalnie sterowany, wprawił zwłaszcza chłopców w osłupienie. Przedszkolaki obejrzały również pracę ładowarki układającej drewno. Przy rozpalonym ognisku i pieczonych kiełbaskach dzieci mogły odpocząć i spędzić czas na swobodnej zabawie. W drodze powrotnej wszyscy z entuzjazmem opowiadali swoje przeżycia i planowali następny wyjazd do lasu. To była udana wyprawa!  

Opracowanie: pani Beata Miszczak

Dzień Edukacji Narodowej

 

Gminny Konkurs Fotograficzny –„Cztery Pory Roku - Malowniczym Obrazem Polskiej Przyrody”.

W dniu 13 października 2017 r. w w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Leśniowicach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Fotograficznego –„Cztery Pory Roku - Malowniczym Obrazem Polskiej Przyrody”. Jury w składzie- p. Agata Ścibak, p. Monika Krajewska i p. Agnieszka Romańczuk oceniło 16 prac, ukazujących niezwykłe walory najpiękniejszych i zachwycających miejsc w czterech porach roku. W konkursie wzięły udział szkoły podstawowe w:Teresinie i Leśniowicach. Zgodnie z regulaminem konkursu nagrody otrzymują:

 -I miejsce otrzymał:
Mateusz Ciołek klasa V Szkoła Podstawowa Leśniowice
-II miejsce zajęli uczniowie:
Agnieszka Duda kl. V Szkoła Podstawowa w Teresinie
Dominik Wolanin klasa V Szkoła Podstawowa w Teresinie
Przemek Gondarz klasa V Szkoła Podstawowa w Teresinie
Amanda Wysocka klasa VII Szkoła Podstawowa w Teresinie
Krystian Pieczykolan klasa VII Szkoła Podstawowa w Teresinie
Natalia Sobczuk klasa V Szkoła Podstawowa w Teresinie
Alan Palczyński klasa V Szkoła Podstawowa w Teresinie
Cyprian Rudzki klasa V Szkoła Podstawowa w Teresinie
Noemi Szymańska klasa V Szkoła Podstawowa w Leśniowicach
Lena Trościańczyk klasa V Szkoła Podstawowa w Leśniowicach
Marcin Marzec klasa V Szkoła Podstawowa w Leśniowicach
Nikola Nowak klasa V Szkoła Podstawowa w Leśniowicach
Renata Kogut klasa V Szkoła Podstawowa w Leśniowicach
Oliwka Szłapak klasa V Szkoła Podstawowa w Leśniowicach
Aleksandra Radecka klasa V Szkoła Podstawowa w Leśniowicach
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy. Konkurs zorganizowały panie: Agata Ścibak i Monika Krajewska.
 
 

Wycieczka do Warszawy

3 października 2017 roku uczniowie klas IV, V, VI i VII  wraz z opiekunkami p. Ewą Nafalską, p. Agatą Ścibak i p. Grzegorzem Skrzypą uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Grupa liczyła 43 osoby. Choć wyjazd odbywał się wcześnie rano, humory dopisywały!

Gdy dotarliśmy do Warszawy na początku udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia i scena położona na sztucznej wyspie. Uczestnicy wycieczki zachwycali sie także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozowały" nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki.
Następnie zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru: przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim i zobaczyliśmy m.in. budynki ambasad, Belweder, Kościół św. Krzyża.
Dużą  atrakcją dla wszystkich był wyjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd mieliśmy możliwość podziwiać Warszawę z wysoka.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było  Stare Miasto. W drodze na Stare Miasto zatrzymaliśmy się przed Pałacem Prezydenckim i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Na Starym Mieście widzieliśmy Kolumnę Zygmunta,  Pomnik Syrenki Warszawskiej, Zamek Królewski. Tutaj mieliśmy czas wolny na kupno pamiątek. Wracając w kierunku autokaru, dostrzegliśmy na Placu Piłsudskiego - Grób Nieznanego Żołnierza.
Następnie pojechaliśmy zobaczyć niezwykle ważny dla uczestników wycieczki obiekt- Stadion PGE. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie! To był ostatni punkt programu naszej wycieczki, wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele pięknych miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni.
Czekamy na kolejną wycieczkę!
 

 Dzień Chłopaka i Pieczonego Ziemniaka

28 września upłynął w naszej szkole pod znakiem obchodów Dnia Chłopaka i Pieczonego Ziemniaka. Z tej okazji Samorząd Szkolny przygotował wybory „super chłopaka” dla młodszych panów naszej szkoły. Dla chłopców z klasy IV – VII została przygotowana konkurencja „milionerzy”. Zgłosiło się do niej 11 chętnych, którzy odpowiadali na zadawane pytania. Wszyscy uczestnicy konkurencji zostali nagrodzeni. Kolejną atrakcją było wspólne grillowanie i pieczenie ziemniaka. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas, gdzie chłopcy zostali obdarowani przez koleżanki drobnymi upominkami. Taki dzień to okazja do miłej i życzliwej rozmowy a także wspólnej fotografii.
(opracowanie: pani Elżbieta Zielińska)
,,SPOTKANIE Z PAPUGĄ FIGO”
          W dniu 20 października zawitał do szkoły niezwykły gość. Na spotkanie z naszymi uczniami przyjechała wraz ze swoją opiekunką papuga Figo. Dzieci miały okazję poznać cechy charakterystyczne papugi niebieskoczelnej.  Papuga ta pochodzi z amazonki, jej pióra mają kolor zielony, a na czole występuje niebieska plamka. Dowiedzieliśmy się również w jaki sposób porusza się papuga i co lubi jeść. Jej opiekunka opowiedziała jakie warunki trzeba zapewnić takiej papudze by można ją było hodować w domu. Figo jej papugą mówiącą. Nieco zawstydzona nowym otoczeniem nie była zbyt rozmowna, ale bardzo głośno razem z nami się śmiała. Dzielny Figo pozwolił się głaskać wszystkim uczniom, a pani dyrektor wzięła papugę na swoje ramię.  Na zakończenie Figo chętnie pozował do zdjęć, które będą dla uczniów miłym wspomnieniem.
(opracowanie: pani Agnieszka Romańczuk)

Ogólnopolska Akcja Sprzątanie Świata

15 września  nasza szkoła włączyła się aktywnie w 24 Edycję Akcji Sprzątanie Świata – Polska która, przebiegała pod hasłem: „Nie ma śmieci – są surowce”

Celami tegorocznej akcji była zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału oraz zainspirowanie i zaktywizowanie Polaków do działania na rzecz środowiska i promowanie obowiązującego od 1 lipca 2017 roku standardu selektywnej zbiórki.
Każda klasa wykonała plakat informacyjny pokazujący w jaki sposób należy sortować śmieci, co wrzucać, a czego nie do odpowiednich kontenerów.  Następnie Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wyposażeni w rękawiczki oraz worki wyruszyli sprzątać okolice szkoły. Akcja zakończyła się sukcesem, gdyż każdy z uczniów solidnie i pracowicie wykonał powierzone mu zadanie.
(opracowanie: p. Agnieszka Romańczuk)

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018


Narodowe Czytanie
W dniu 2 września 2017 r. przed budynkiem Urzędu Gminy Leśniowice odbyła się szósta edycja Narodowego Czytania.
Narodowe czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. 
W tym roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.
W tegorocznej akcji uczestniczyli: Pani Monika Durko Sekretarz Gminy, Radne Rady Gminy Leśniowice Pani Barbara Dziedzic oraz Pani Barbara Marzec, Pani Agnieszka Raczyńska p.o. Dyrektora SOK w Leśniowicach, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie ze szkół z terenu gminy, pracownicy urzędu oraz mieszkańcy.
W Leśniowicach Narodowe Czytanie odbyło się po raz czwarty. W scenerii weselnej uczestnicy akcji odczytali, z podziałem na role, II akt dramatu.
W ramach Narodowego Czytania 2017 r. rozstrzygnięto konkurs na propozycję stroju postaci literackiej, które to miały przygotować poszczególne szkoły i tak: Szkoła Podstawowa w Leśniowicach miała za zadanie przedstawić kreację Chochoła; Szkoła Podstawowa w Sielcu - ubranie Stańczyka; Szkoła Podstawowa w Rakołupach - Jaśka, Szkoła Podstawowa w Teresinie - Gospodarza zaś Publiczne Gimnazjum w Sielcu – Hetmana.
Komisja miała bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie przygotowane propozycje strojów były bardzo pomysłowe i ciekawe. Największą jednak uwagę, nie tylko komisji, zwrócił strój Chochoła przygotowany przez Szkołę Podstawową w Leśniowicach i to on zajął I miejsce w konkursie. Pozostałe szkoły otrzymały równorzędnie II miejsce. 
Tradycyjnie na zakończenie odbył się również konkurs wiedzy na temat życia Stanisława Wyspiańskiego oraz „Wesela”. Za udział w konkursach nagrody ufundowane przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach, wręczyła Sekretarz Gminy. 
Ponadto, każdy kto przyniósł ze sobą egzemplarz „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego mógł opieczętować go okolicznościowym stemplem otrzymanym od Pary Prezydenckiej, która  sprawuje Patronat Honorowy Narodowego Czytania.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie


I MIEJSCE W KONKURSIE PRZYRODNICZO - ŁOWIECKIM
„CHRONIMY DZIUPLAKI"

Nasze wysiłki po raz drugi zostały nagrodzone! 19 czerwca 2017r. uczennice z klasy VI zajęły I miejsce w finale II edycji konkursu „Chronimy dziuplaki" zorganizowanego przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, Koło Łowieckie Nr 23 „Szarak" w Chełmie oraz Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego. Szkołę reprezentowały: Martyna Pilipczuk, Nikola Prucnal i Ola Wawryniuk. Konkurs miał na celu zachęcenie dzieci do czynnej ochrony dziuplaków i kształcenie umiejętności rozpoznawania dziuplaków występujących w naszej okolicy. Wszystkie działania prowadzone przez uczniów naszej szkoły, związane z tematem konkursu, zostały uwiecznione w prezentacji multimedialnej, która została wyświetlona i omówiona podczas finału konkursu, który odbył się w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym w Brzeźnie. Możemy się pochwalić, że w tym roku dzięki naszym działaniom z budek lęgowych wyfrunęły mazurki, bogatki, modraszki, szpaki a nawet krętogłowy.
Za wielkie zaangażowanie w ten konkurs uczennice otrzymały książki o tematyce ornitologicznej i kubki z motywami przyrodniczymi oraz wzięły udział w ognisku przygotowanym przez organizatorów.
Jesteśmy bardzo dumni, tym bardziej, że rok temu w I edycji tego konkursu również zajęliśmy I miejsce.
Opiekunem wszystkich działań była pani Ewa Nafalska – Zalewa.

 

 

III Wojewódzki Konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce

7 czerwca br. w Szkole Podstawowej w Kamieniu odbył się III Wojewódzki Konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce.  Celem konkursu było upamiętnienie 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, propagowanie godnych naśladowania patriotycznych i moralnych wzorców osobowych, kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia oraz korzystania ze źródeł historycznych, pogłębianie wiedzy historycznej i rozwijanie zainteresowań uczniów historią Ojczyzny.

             Naszą Szkołę w konkursie reprezentowały uczennice Kinga Oszust, Nikola Prucnal i Aleksandra Wawryniuk. Dziewczęta zmierzyły się z siedmioma trudnymi zadaniami, które wymagały nie tylko wiedzy, ale również kreatywności (zaprojektowanie nowego banknotu z wizerunkiem Kościuszki). Po zaciętej rywalizacji nasze przedstawicielki  uzyskały III miejsce.
            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 


Dzień Patrona
Dnia 9 czerwca 2017 roku w Szkole Podstawowej w Leśniowicach odbyła się uroczystość z okazji obchodów Dnia Patrona- Tadeusza Kościuszki. Montaż słowno- muzyczny prezentowany przez uczniów klas IV, V oraz VI, ukazywał nie tylko sylwetkę Kościuszki i jego dokonania, lecz także zebrani mieli okazję wysłuchać wierszy, zredagowanych przez wielu światowych poetów. Kacper Kłos z klasy VI grał na akordeonie, uczennice z klasy IV- Renatka Kogut oraz Lenka Trościańczyk pięknie zaśpiewały piosenki o patronie, zaś klasa VI grała na fletach utwór muzyczny. Uczniów przygotowały panie: Monika Krajewska, Beata Miszczak oraz Agata Ścibak. W drugiej części spotkania pani Edyta Tarajko przygotowała bardzo ciekawy konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce. Startowały trzy drużyny, które w zależności od otrzymanego miejsca, otrzymały nagrody. Warto także wspomnieć o wystawie portretów patrona, którego inicjatorem również była p. Tarajko.
(opracowanie: pani Monika Krajewska)

Dzień Patrona
Gminny konkurs " Songs in English"
 2 czerwca 2017 roku w naszej szkole odbyła się piąta już edycja Gminnego Konkursu „Songs in English”. Na konkurs przybyli uczniowie wraz z przygotowującymi ich nauczycielami ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Leśniowice, łącznie 17 osób. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VI. W każdej kategorii występowali soliści, którzy prezentowali dowolnie wybrany utwór w języku angielskim. Komisja w składzie: p. Ewa Radzięciak-Kowalczuk, p. Ewelina Trubacz, p. Natalia Grela, p. Paulina Głaz oraz p. Agnieszka Romańczuk wyłoniła następujących laureatów:
Klasy I-III
 I miejsce - Martyna Rudzka kl. I   SP Teresin,  utwór pt. „Sing la la la la”,  opiekun p. Monika Jaworska
II miejsce ex aequo -  Konrad  Blacha kl. I  SP Leśniowice, utwór pt. „Animals everywhere”, opiekun p. Agnieszka Romańczuk oraz Weronika Parmonik kl. III, Sp SP Sielec, utwór pt. „Let it go”, opiekun p. Ewelina Trubacz
III miejsce - Patrycja Cichocka kl. III  SP Rakołupy, utwór pt. „Cool me down”, opiekun p. Paulina Głaz
Wyróżnienie – Julia Pieczykolan kl. I  SP Teresin, utwór „Hide and seek”, opiekun p. Monika Jaworska
Klasy IV-VI
I miejsce – Julia Sieńko kl. IV SP Sielec , utwór pt. „People help the people”, opiekun p. Natalia Grela
II miejsce – Lena Trościańczyk kl. IV SP Leśniowice, utwór pt. „Sing me to sleep”, opiekun p. Monika Jaworska
III miejsce – Oliwia Gryciak kl. V SP Teresin, utwór pt. „One way ticket”, opiekun p. Monika Jaworska
Wyróżnienie – Agnieszka Duda kl. V SP Teresin, utwór pt. „Cheap thrills”, opiekun p. Monika Jaworska
Wszyscy laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz dyplomy ufundowane przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach. Za przygotowanie oraz przebieg konkursu odpowiedzialna była p. Monika Jaworska.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!
(Opracowanie: Monika Jaworska)
SUKCES NIKOLI PRUCNAL
Uczennica klasy VI Nikola Prucnal wzięła udział w Konkursie „Kwitnąca Wiosną Pisanka Wielkanocna” zorganizowanym przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych – Ośrodek Edukacyjno – Muzealny  w Brzeźnie. Wykonawcy na swoich pracach musieli umieścić motywy przyrodnicze charakterystyczne dla naszego regionu.  Do udziału w konkursie dziewczynkę zachęciła Pani  Ewa Nafalska – Zalewa. Jesteśmy dumni z Nikoli, gdyż spośród 111 nadesłanych prac  z całego województwa lubelskiego nasza uczennica zajęła II miejsce.  31 maja Pan Paweł Łapiński – pracownik Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego  w Brzeźnie przyjechał do naszej szkoły aby wręczyć Nikoli nagrodę. Gratulujemy!!!
 NIECODZIENNA LEKCJA PRZYRODY
Dnia 6 czerwca 2017 r. uczniowie klas IV, V i VI  pod opieką Pani Ewy Nafalskiej – Zalewy  i Pana Grzegorza Skrzypy uczestniczyli  w niecodziennej lekcji  przyrody, która miała miejsce na ścieżce edukacyjno- spacerowej „ W dolinie Lepituchy”. Zajęcia swoją tematyką obejmowały  zagadnienia, dotyczące  ochrony przeciwpożarowej lasów, pozyskiwania drewna, naturalnego i sztucznego odnowienia lasu oraz warstwowej budowy lasu. Dużą atrakcją dla dzieci był spacer aleją, złożoną z 90 dębów, posadzonych w rocznicę 90-lecia Lasów Państwowych. Jeden z nich posadził Pan Wiesław Radzięciak - Wójt Gminy Leśniowice – oczywiście przy tym dębie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Dziękujemy Panu Mateuszowi Kliszczowi – pracownikowi  Nadleśnictwa Chełm i obiecujemy,że na pewno jeszcze tam zawitamy.
(opracowanie : pani Ewa Nafalska-Zalewa)
Dzień Rodziny
03 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Rodziny. Tego dnia wszystkie klasy przygotowały dla rodziców  część  artystyczną.  Oddział przedszkolny zaprezentował swoje umiejętności recytując wierszyki, śpiewając piosenki i tańcząc dla rodziców. Klasa 1 i 2 przygotowały montaż słowno – muzyczny zarówno w języku polskim jak i angielskim. Klasa 3 zaprezentowała swoje umiejętności teatralne w przedstawieniu pt. ,,Czerwony kapturek”. Również klasa 4 pochwaliła się swoim  aktorskim kunsztem prezentując przedstawienie pt. ,,Kopciuszek”. Uczniowie klasy 5 rozbawili wszystkich kabaretem ,,Szkoła”. Klasa 6 poprowadziła całą uroczystość oraz przygotowała dla rodziców wiersze. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami.
 
Po zaprezentowaniu swoich umiejętności  nadszedł czas na wręczenie rodzicom własnoręcznie wykonanych upominków. Rozbawieni i zachęceni piękna pogodą rozpoczęliśmy wspólne  gry i zabawy z rodzicami. Śmiechów i krzyków radości nie było końca. Nieco zmęczeni na koniec udaliśmy się na poczęstunek. Tego dnia nie zabrakło również prezentów dla przybyłych dzieci. Wszyscy bawiliśmy się znakomicie i czekamy na kolejne tak udane święto.
(opracowanie : pani Agnieszka Romańczuk)
 
 IV Gminny Konkurs Historyczny „Życie i działalność Marszałka Józefa Piłsudskiego”
26 maja 2017r. w szkole Podstawowej w Sielcu odbył się  IV Gminny Konkurs Historyczny „Życie i działalność Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Główny cel konkursu  to pogłębianie wiedzy o Józefie Piłsudskim oraz upowszechnianie wzorca osobowego jako wiernego Polaka, patrioty i męża stanu.
Naszą szkołę reprezentowały  Kinga Oszust, Lena Połajdowicz, Aleksandra Wawryniuk. .Dziewczyny wykazały się dużą wiedzą i uzyskały wysokie lokaty.
Lena Połajdowicz – I miejsce
Kinga Oszust – III miejsce
Aleksandra Wawryniuk – wyróżnienie.
(opracowanie: pani Edyta Tarajko)
 
Gminny Dzień Dziecka i Sportu
W dniu 1 czerwca 2017 r. na stadionie sportowym  w Leśniowicach odbył się Gminny  Dzień Dziecka i Sportu, podczas którego przeprowadzono zawody sportowo – rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Celem zawodów była popularyzacja sportu oraz wyrabianie przez sport osobistego charakteru. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice, który przywitał wszystkich obecnych na uroczystości, a następnie w imieniu Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury oraz swoim, złożył życzenia wszystkim dzieciom z okazji ich święta, spełnienia najskrytszych marzeń, dużo radości oraz jak najlepszej zabawy i mile spędzonego czasu podczas obchodów Gminnego Dnia Dziecka i Sportu. Następnie rozpoczęły się zawody sportowe dla klas I – III oraz klas IV – VI. Uczniowie brali udział indywidualnie w każdej z zaproponowanych konkurencji z podziałem na klasy oraz kategorie dziewcząt i chłopców. Wśród klas I – III wyniki przedstawiały się następująco:
Rzut woreczkiem do celu:
Klasa I
I miejsce – Zuzanna Biziorek
II miejsce – Szymon Nowak
III miejsce – Marcelina Turkiewicz
Klasa II
I miejsce – Amelia Mazurek
II miejsce – Karolina Pawliczuk
III miejsce – Kuba Zawadzki
Klasa III
I miejsce – Jakub Jurczyk
II miejsce – Michał Muda
III miejsce – Natan Janicki
Slalom sprawnościowy:
Klasa I
I miejsce – Martyna Rudzka
II miejsce – Bartosz Marzec
III miejsce – Magdalena Wolanin
Klasa II
I miejsce – Rafał Kwieciński
II miejsce – Amelia Mazurek
Klasa III
I miejsce – Jakub Janicki
II miejsce – Szymon Synowczyk
III miejsce – Rafał Popielnicki
Skok w workach:
Klasa I
I miejsce – Zuzanna Biziorek
II miejsce – Marcelina Turkiewicz
III miejsce – Anna Jachimczak
Klasa II
I miejsce – Małgorzata Kutniewska
Klasa III
I miejsce – Wiktoria Walczuk
II miejsce - Patrycja Cichocka
Biegi
Klasa I – dziewczęta
I miejsce – Magdalena Wolanin
II miejsce – Martyna Rudzka
III miejsce – Patrycja Muda
Klasa I – chłopcy
I miejsce – Szymon Rejman
II miejsce – Hubert Sitarz
III miejsce – Bartosz Marzec
Klasa II - dziewczęta
I miejsce – Karolina Pawliczuk
II miejsce – Natalia Małysz
III miejsce – Amelia Mazurek
Klasa II - chłopcy
I miejsce – Cyprian Biłan
II miejsce – Michał Wysocki
III miejsce – Gabriel Tryniecki
Klasa III - dziewczęta
I miejsce – Natalia Szkamruk
II miejsce – Wiktoria Kulawczuk
III miejsce – Kamila Jakubczuk
Klasa III - chłpopcy
I miejsce – Jakub Jurczyk
II miejsce – Łukasz Sitarz
III miejsce – Alan Prucnal
Wśród klas IV – VI wyniki przedstawiały się następująco:
Skok w workach:
Klasa IV - dziewczęta:
I miejsce – Lena Trościańczyk
II miejsce – Noemi Szymańska
III miejsce – Oliwia Szłapak
Klasa IV - chłopcy:
I miejsce – Marcin Marzec
II miejsce – Dominik Wolanin
III miejsce – Mateusz Ciołek
Klasa V - dziewczęta:
I miejsce – Agnieszka Duda
II miejsce – Paulina Łopuszyńska
III miejsce – Patrycja Łukowiec
Klasa V - chłopcy:
I miejsce – Kuba Śliwiński
Klasa VI - dziewczęta:
I miejsce – Nikola Prucnal
II miejsce – Kinga Oszust
Klasa VI - chłopcy:
I miejsce – Krystian Pieczykolan
II miejsce – Kuba Socha
III miejsce – Karol Poznański
Rzut piłką lekarską:
Klasa IV - dziewczęta:
I miejsce – Patrycja Dyć
II miejsce – Julia Sieńko
III miejsce – Wiktoria Dyć
Klasa IV - chłopcy:
I miejsce – Maksymilian Nowak
II miejsce – Przemysław Gontarz
III miejsce – Jonatan Kamiński
Klasa V - dziewczęta:
I miejsce – Paulina Rozwód
II miejsce – Angelika Jołtuch
III miejsce – Klaudia Jachimczak
Klasa V - chłopcy:
I miejsce – Adrian Zieliński
II miejsce – Jakub Golecki
III miejsce – Karol Koszelny
Klasa VI - dziewczęta:
I miejsce – Amanda Wysocka
II miejsce – Paulina Gajewska
III miejsce – Patrycja Bednarska
Klasa VI - chłopcy:
I miejsce – Jakub Romańczuk
II miejsce – Michał Koszelny
III miejsce – Sebastian Kubina
Biegi:
Klasa IV - dziewczęta:
I miejsce – Noemi Szymańska
II miejsce – Natalia Sobczuk
III miejsce – Renata Kogut
Klasa IV - chłopcy:
I miejsce – Maksymilian Nowak
II miejsce – Dominik Wolanin
III miejsce – Damian Kozyra
Klasa V - dziewczęta:
I miejsce – Klaudia Jakubowska
II miejsce – Patrycja Łukowiec
II miejsce – Aleksandra Zienkiewicz
Klasa V - chłopcy:
I miejsce – Jakub Golecki
II miejsce – Kacper Marcyniuk
III miejsce – Kuba Śliwiński
Klasa VI - dziewczęta:
I miejsce – Amanda Wysocka
II miejsce – Julia Szornal
III miejsce – Martyna Pilipczuk
Klasa VI - chłopcy:
I miejsce – Patryk Zosiuk
II miejsce – Tobiasz Rykała
III miejsce – Marcin Gradowski
Konkurencja drużynowa szkół „Wyścig po skarb”:
I miejsce – SP Rakołupy
II miejsce – SP Leśniowice
III miejsce – SP Teresin
IV miejsce – SP Sielec
Podsumowania zawodów sportowych oraz wręczenia dyplomów dokonała Pani Agnieszka Raczyńska p.o. Dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach, a także sędziowie poszczególnych konkurencji.
Po wręczeniu dyplomów do wspólnej zabawy zaprosili przedstawiciele LKS Dywizjonu z Krasnegostawu, którzy zorganizowali  dla dzieci różnego rodzaju konkursy, zabawy taneczne oraz malowanie buzi. Zapewnili również urządzenia do rywalizacji - Bungee run, dmuchaną zjeżdżalnię, ściankę wspinaczkową i dmuchany plac zabaw. Dla dzieci zapewniony został również darmowy posiłek w postaci hot – dogów. Istniała również możliwość zakupienia popcornu, waty cukrowej, kukurydzy czy lodów. 
Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci oraz rodziców, którzy licznie przybyli by dopingować swoje pociechy podczas konkurencji sportowych.


 

XIII POWIATOWY FINAŁ KONKURSU WIEDZY PREWENCYJNEJ „JESTEM BEZPIECZNY”
29 maja odbył się powiatowy finał konkursu wiedzy prewencyjnej „JESTEM BEZPIECZNY”
Gospodarzem konkursu był Zespół Szkół Samorządowych w Rejowcu Fabrycznym. Do eliminacji powiatowych przystąpiło 10 szkół, które zwyciężyły na szczeblu gminnym. Pierwszą konkurencją był test wiedzy składający się z 20 pytań. Kolejną była prezentacja szkoły oraz bezpiecznego hasła, które wskaże najatrakcyjniejszą propozycję spędzania czasu, alternatywną dla zagrożeń wynikających z uzależnienia od alkoholu, narkotyków, nikotyny oraz innych substancji psychoaktywnych. Integralną częścią konkursu był też wybór projektu koszulki,  promującego przedmiotowy konkurs. Naszą szkołę reprezentowały : Lena Połajdowicz, Kinga Oszust, Sylwia Rogalska, Ola Michalewska, Renata Kogut i Ola Radecka, przygotowane przez  panią Katarzynę Niebrzydowską. Drużyna z Leśniowic zajęła 4 miejsce. Gratulujemy !
(opracowanie: pani Katarzyna Niebrzydowska)
            Dnia 18. 05. 2017 roku w naszej szkole po raz kolejny odbyło się losowanie szczęśliwego numerka połączone z dniem „Czytania Bajki”. Wybrani uczniowie uczęszczający na zajęcia logopedyczne z klas 4-6, czytali wcześniej przygotowane bajki dla młodszych kolegów z klas 0-3.
            Uczniowie klasy III przedstawili teatrzyk pod tytułem  „Czerwony Kapturek” przygotowany przez Panią Beatę Miszczak.

 Oddział przedszkolny - czyta uczennica klasy V Patrycja Łukowiec.

Dzieci z klasy I i II  - czytający Patryk Zosiuk i Nikola Prucnal , uczniowie z klasy VI.

 Uczniowie z klasy III – Czyta Adrian Zieliński z klasy V.

Teatrzyk klasy III.

 
Dzień „Czytania Bajki” przygotowała Elżbieta Zielińska
(oprac. pani Elżbieta Zielińska)
 
 Spotkanie z funkcjonariuszami Miejskiej Komendy Policji w Chełmie

19 maja 2017 roku do naszej szkoły przybyli funkcjonariusze Miejskiej Komendy Policji w Chełmie: sierż. sztab. Agnieszka Koszuk-Janicka oraz mł.asp. Marcin Kiczyński. Przeprowadzili pogadankę dla uczniów klas 4-6 na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa: w domu, szkole, w drodze do szkoły, podczas wypoczynku i zabawy, podczas wakacji. Zapoznali uczniów z problematyką uzależnień, przemocy i agresji rówieśniczej, wpływu substancji psychoaktywnych na organizm człowieka. Poruszyli również problem cyberprzemocy. Spotkanie zorganizowała pani Katarzyna Niebrzydowska, która jest szkolnym koordynatorem konkursu wiedzy prewencyjnej „Jestem bezpieczny” .
(oprac. pani Katarzyna Niebrzydowska)
 
III Edycja Przeglądu Małych Form Teatralnych
16 maja 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśniowicach brali udział w          III Edycji Przeglądu Małych Form Teatralnych, zorganizowanych przez Szkołę Podstawową  w Sielcu. W kategorii klas młodszych dzieci klasy III, pod opieką p. Beaty Miszczak, zajęli I miejsce. Prezentowali na scenie bajkę pt.: Czerwony Kapturek. W kategorii dzieci starszych- klasa IV zajęła II miejsce. Dzieci przygotowały przedstawienie pt.: Kopciuszek, pod kierunkiem p. Agaty Ścibak oraz p. Moniki Krajewskiej. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
( oprac. pani Monika Krajewska)
 
Gminny Turniej Mini koszykówki dla dziewcząt i chłopców z klas IV - VI
W dniu 30 marca 2017 r. w Szkole Podstawowej w Teresinie odbył się Gminny Turniej Mini koszykówki dla dziewcząt i chłopców z klas IV - VI.Do Turnieju przystąpiło osiem drużyn: drużyny dziewcząt i chłopców z Leśniowic, Sielca, Teresina i Rakołup. Ponieważ drużyny rozegrały spotkania systemem „ każdy z każdym”, odbyło się 12 meczów. Po zaciętej rywalizacji klasyfikacja dziewcząt przedstawia się następująco:
I miejsce zdobyła drużyna z Leśniowic,
II miejsce zajęła drużyna z Teresina
III  miejsce drużyna z Rakołup                                                                                                      IV miejsce drużyna z Sielca
W kategorii chłopców:
I miejsce wywalczyli uczniowie z Teresina,
II miejsce przypadło zawodnikom z Leśniowic, 
III miejsce chłopcom z Sielca,                                                                                                         IV miejsce zajęła drużyna z Rakołup.
Po zakończonych meczach odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród. Każdy zawodnik otrzymał również nagrodę pocieszenia w postaci breloczków. Nagrody  ufundowane były przez Samorządowy Ośrodek Kultury.
 
Obchody Dnia Ziemi
W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Leśniowicach przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji  „Listy dla Ziemi”. Dlatego też podczas lekcji przyrody i języka polskiego każda klasa przygotowała wspólny List dla Ziemi. Listy te posłużyły jako dekoracja podczas uroczystych obchodów Dnia Ziemi, które odbyły się 12 maja w naszej szkole. Z tej okazji uczniowie klasy VI pod opieką Pani Ewy Nafalskiej- Zalewy przygotowali inscenizację pt. „Królewna Przyroda i siedmiu Krasnoludków”. Aktorzy w pięknych zielonych strojach przybliżyli społeczności uczniowskiej zasady segregacji odpadów.
Kolejnym punktem obchodów Dnia Ziemi było wspólne rozwiązanie krzyżówki ekologicznej. Każdy uczeń za udzielenie poprawnej odpowiedzi otrzymał słodką nagrodę. Hasło krzyżówki „LEŚNIOWICE OSZCZĘDZAJĄ ENERGIĘ” odczytała uczennica klasy I- Kalina Jaworska. Następnie uczniowie poznali proste zasady pozwalające oszczędzać energię. Na zakończenie tego dnia dzieci miały za zadanie przekazać osobiste Listy do Rodziców z prośbą, by Rodzice spróbowali zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia.
Mamy nadzieję, że działania prowadzone w szkole przyczynią się do podniesienia świadomości ekologicznej dzieci oraz kształtowania postaw proekologicznych.
TEATR KURTYNA PRZEDSTAWIA …

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć  wspaniałe widowiska profilaktyczne w dniu 08.05.2017r. Opowieści okraszone pięknymi kostiumami, muzyką i tańcem zaprezentował Teatr Kurtyna z Krakowa
 Młodsze Dzieci z uwagą śledziły losy żaby Klementyny. Oprócz nauki o wartościach, takich jak: empatia, szacunek czy pracowitość, spektakl dał nam sporą dawkę dobrej zabawy.  Spektakl „Awantura o żabę” to zabawna, a zarazem wzruszająca opowieść o stawaniu się dobrym i mądrym. O poszukiwaniu swojego miejsca pośród innych, tak aby być szanowanym, podziwianym i akceptowanym..
         Starsi uczniowie obejrzeli przedstawienie "Kto jak nie ja". Spektakl opowiada o  uczniu szkoły podstawowej. Chłopiec został przyłapany na paleniu papierosów na boisku szkolnym. Ponadto ma zaległości w szkole, ponieważ często wagaruje. Wychowawczyni informuje o tym wszystkim mamę podczas rozmowy telefonicznej. Chłopiec oczywiście kłamie i wszystkiemu zaprzecza. Na skutek tej całej sytuacji mama bohatera spektaklu trafia do szpitala z podejrzeniem zawału serca. To ogromy cios dla niego. Zostaje sam. Jego tata wyjechał w celach zarobkowych za granicę. Z pomocą przychodzi mu jednak koleżanka Ada...
Spektakl "Kto jak nie ja" porusza bardzo ważne i ciągle aktualne problemy. Uczy, że zawsze trzeba być sobą i umieć powiedzieć "nie" każdemu, kto namawia nas do złego, nawet najbliższemu przyjacielowi. Zawsze musimy brać odpowiedzialność za wybory i decyzje, które podjęliśmy.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Dnia 5 maja bieżącego roku odbyła się akademia upamiętniająca 226 rocznicę uchwalenia  Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w naszej szkolę odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy VI.
Uchwalenie ustawy rządowej było doniosłym wydarzeniem w dziejach naszego narodu, gdyż znosiła liberum veto i wolną elekcję. Przywracało dziedziczność tronu i gwarantowało wzmocnienie państwa. Nowo uchwalona Konstytucja była pierwszą w Europie a drugą na świecie po USA tak nowoczesną ustawą zasadniczą. Jej uchwalenie oznaczało wielkie zwycięstwo reformatorów nad zwolennikami dotychczasowego porządku. Dowodziło też, że Polacy wkroczyli na drogę przemian oraz że są w stanie samodzielnie uchronić swoje państwo przed upadkiem. Konstytucja obowiązywała 14 miesięcy bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, Austria i Prusy. Akademia została przygotowana przez panie Edytę Tarajko i Elżbietę Zielińską.
 
GMINNY TURNIEJ MINI PIŁKI NOŻNEJ
W dniu 04. 05. 2017 r. w Leśniowicach odbył się Gminny Turniej Mini Piłki Nożnej. W zawodach w kategorii dziewcząt udział wzięły trzy szkoły: SP Leśniowice, SP Sielec i SP Rakołupy, a w kategorii chłopców SP Leśniowice, SP Teresin, SP Sielec. Do turnieju międzygminnego w kategorii dziewcząt awans uzyskała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Rakołupach, w kategorii chłopców drużyna ze Szkoły Podstawowej w Teresinie.
Kategoria dziewcząt:
SP Sielec – SP Rakołupy  0 : 1
SP Leśniowice – SP Rakołupy 1 : 2
SP Leśniowice – SP Sielec    8 : 0
Klasyfikacja końcowa:
1.   1.  SP Rakołupy
2.    2. SP Leśniowice
3.     3. SP Sielec 
 Kategoria chłopców:
SP Sielec – SP Teresin  2 : 7
SP Leśniowice – SP Teresin 1 : 1
SP Leśniowice – SP Sielec    3 : 0
 Klasyfikacja końcowa:
1.    1. SP Teresin
2.     2.SP Leśniowice
3.     3.SP Sielec

 
Gminne Eliminacje Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „Jestem bezpieczny”.
W dniu 24 kwietnia 2017 r. w Urzędzie Gminy Leśniowice odbyły się Gminne Eliminacje Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „Jestem bezpieczny”. Do gminnych eliminacji konkursu przystąpiły 4 szkoły podstawowe z terenu gminy Leśniowice. Szkoły reprezentowane były przez przedstawicieli  klas IV, V i VI. Naszą szkołę reprezentowały uczennice przygotowane przez panią Katarzynę Niebrzydowską: Kinga Oszust z klasy 6, Sylwia Rogalska z klasy 5 oraz Renata Kogut z klasy 4. Dziewczyny świetnie się spisały - zajęliśmy I miejsce i będziemy reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w maju. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych eliminacjach.


 Misterium Męki Pańskiej
Od wielu lat każdego roku przed świętami wielkanocnymi w naszej szkole świętowanie rozpoczynamy uroczyście inscenizacją męki Pańskiej. W bieżącym roku odbyło się to 12 kwietnia, czyli w ostatni dzień nauki przed przerwą świąteczną. Wystąpili w niej uczniowie polskokatolickiej grupy katechetycznej pod opieką pani mgr Bernadety Sołtys. Motywem przewodnim tej inscenizacji była myśl o obecności Zmartwychwstałego Chrystusa we współczesnym świecie i życiu każdego z nas. Inscenizacja rozpoczęła się pieśnią „Ogród Oliwny”. Następnie prowadzone były rozważania wydarzeń związanych z męka Pańską według układu nabożeństwa „Drogi Krzyżowej”. Poszczególni uczniowie , ukazując obrazy kolejnych stacji tego nabożeństwa, zastanawiali się nad przesłaniem płynącym dla nas z poszczególnych wydarzeń. Perykopę o zmartwychwstaniu Pana Jezusa w wersji ewangelii według św. Jana odczytał ks. Jacenty Sołtys proboszcz parafii polskokatolickiej w Majdanie Leśniowskim. Na zakończenie inscenizacji odśpiewano pieśń wielkanocną „Wesoły nam dzień dziś nastał”, a pani dyrektor mgr Małgorzata Romańczuk złożyła wszystkim nauczycielom, pracownikom, uczniom i ich rodzicom świąteczne życzenia. Życzenia złożyli również obecni na uroczystości wójt gminy Leśniowice pan Wiesław Radzięciak oraz ks. Grzegorz Zając – wikary z parafii rzymskokatolickiej w Kumowie.
Gminny Konkurs ,, Palma, Pisanka, Ornament Pisanki”
Na konkurs wpłynęło 97 prac w trzech kategoriach Palma, Pisanka, Ornament Pisanki, wszystkie prace były wykonane starannie, estetycznie, dokładnie. Widać było duży wkład pracy dzieci oraz rodziców. Dziękujemy za udział w konkursie zapraszamy na kolejne edycje.


 

 
 
 
 
Dnia 06.04.2017 odbył się nietypowy dzień szkoły „Czerwony czwartek” i losowanie „szczęśliwego numerka”. „Czerwony czwartek” polegał na tym, że wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły mieli założyć czerwone ubrania. Tego dnia został losowany szczęśliwy numerek z dziennika. Uczniowie z oddziału przedszkolnego przygotowali wierszyk o czerwonym kolorze. Nietypowe dzień szkoły przygotowała pani Elżbieta Zielińska.
Regulamin „szczęśliwego numerka”:
1.       Szczęśliwy numerek” jest losowany w dniu nietypowego dnia szkoły.
2.       Losowanie „szczęśliwego numerka” będzie odbywało się przed rozpoczęciem, zajęć lekcyjnych. Wylosowany numer będzie następnie wywieszany na tablicy ogłoszeń oraz w pokoju nauczycielskim. Losowany jest jeden numerek dla całej szkoły.
3.       „Szczęśliwy numerek” będzie zawierał liczby od 1 do 11.
4.       „Szczęśliwy numerek” posiada osoba, której numer z dziennika odpowiada wylosowanemu.
5.       Przywilej „Szczęśliwego numerka” wygasa wraz z zakończeniem przez ucznia zajęć lekcyjnych.
6.       „Szczęśliwy numerek” zwalnia ucznia z :
·         pisania niezapowiedzianych prac pisemnych,
·         niezapowiedzianej odpowiedzi ustnej.
7.       „Szczęśliwy numerek” nie zwalnia ucznia z :
·         zaplanowanych testów, kartkówek, sprawdzianów,
·         zaplanowanego pytania,
·         bieżącej pracy na lekcji oraz posiadania przyborów, zeszytów, podręczników bądź zbioru zadań.
8.       „Szczęśliwy numerek” jest nieważny, gdy odpowiedź ustna bądź kartkówka ma zaważyć na ocenie semestralnej.
9.       „Szczęśliwy numerek” nie zwalnia z lekcji wychowania fizycznego.
10.       W sytuacji, gdy uczeń sam wyrazi chęć odpowiedzi ustnej bądź pisemnej, a w tym dniu wylosowany jest jego numerek z dziennika,  ma prawo przystąpić do odpowiedzi.
11.       Jeżeli uczeń jest nieobecny, a zostanie wylosowany jego numerek, traci możliwość wykorzystania go.
12.       Jeżeli w szkole będzie miało miejsce :
·         nieodpowiednie zachowanie uczniów,
·         nieprzestrzeganie regulaminu szkolnego
„Szczęśliwy numerek” może zostać odwołany.
 
Powiatowy Przegląd Pieśni i Poezji Powstańczej i Patriotycznej
Dnia 23 marca w Zespole Szkół w Wojsławicach Kolonia  podczas uroczystości z okazji Dnia Patrona odbyło się rozstrzygnięcie konkursów, w których brali udział uczniowie naszej szkoły. Nasz zespół wyśpiewał  II miejsce w kategorii klas 4-6 w Powiatowym Przeglądzie Pieśni i Poezji Powstańczej i Patriotycznej, który odbył się 7 marca 2017r.  Pieśń powstańczą ,,Pierwsza brygada" i pieśń patriotyczną ,,Ojczyzno ma" zaprezentowali uczniowie: Lena Trościańczyk, Renata Kogut,  Lena Połajdowicz, Martyna Pilipczuk, Nikola Prucnal i Jakub  Romańczuk pod kierunkiem Pani Beaty Miszczak.   W konkursie literackim na zredagowanie własnego utworu poetyckiego brały udział uczennice z klasy V- Paulina Łopuszyńska oraz VI- Aleksandra Wawryniuk, pod opieką pani Moniki Krajewskiej.  Oli przyznano nagrodę-wyróżnienie za utwór pt.  ,,Ja i historia”.
CHRONIMY DZIUPLAKI
28 marca 2017r. odwiedzili nas pracownicy Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie. Przygotowali  dla uczniów prezentację multimedialną pt. „Po co ptakom dziuple?”. Poza tym ogłosili konkurs przyrodniczo łowiecki „Chronimy Dziuplaki”.  Celem konkursu jest zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej ochrony czynnej ptaków oraz doskonalenie umiejętności rozpoznawania ptaków.  Otrzymaliśmy również trzy budki lęgowe, które zostaną zainstalowane na terenie wokół budynku szkoły.
Przygodę z ornitologią rozpoczęliśmy rok temu i zdobyliśmy I miejsce w tym konkursie. Nie poprzestaniemy na tym i w tym roku jeszcze z większym zaangażowaniem  włączymy się w działania dotyczące ochrony czynnej dziuplaków. Tak jak w poprzednim roku, opiekunem wszystkich działań będzie Pani Ewa Nafalska-Zalewa.
ELIMINACJE POWIATOWE XL OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ
22 marca 2017 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie odbyły się eliminacje powiatowe XL Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Organizatorem turnieju był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Chełmie przy współudziale Komendy Miejskiej PSP w Chełmie. Do eliminacji przystąpiło 26 uczestników w trzech grupach wiekowych. Uczennica klasy szóstej, Kinga Oszust  zajęła 6 miejsce w turnieju. Serdecznie gratulujemy.
 
Gminny Turniej Tenisa Stołowego
W dniu 24 lutego 2017 r. w Szkole Podstawowej w Rakołupach odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego. Celem turnieju była popularyzacja tenisa jako formy rekreacji i czynnego wypoczynku, podnoszenie własnej sprawności fizycznej oraz integracja młodzieży z Gminy Leśniowice. W turnieju udział wzięły cztery drużyny ze Szkoły Podstawowej w Rakołupach, Leśniowicach, Teresinie i Sielca z klas IV - VI.
Drużyny rozgrywały mecze w kategorii dziewcząt i chłopców. Rozgrywki prowadzono zarówno w singla jak i debla. Wyłoniono następujących zwycięzców:
Kategoria singiel: chłopcy
    I miejsce -  Kacper Okoń, SP w Sielcu
    II miejsce – Jakub Romańczuk, SP w Leśniowicach
    III miejsce – Piotr Nastaj, SP w Teresinie
Kategoria singiel: dziewczęta
    I miejsce – Nikola Prucnal, SP w Leśniowicach,
    II miejsce – Julia Szornal, SP w Rakołupach,
    III miejsce – Amanda Wysocka, SP w Teresinie
W klasyfikacji drużynowej szkół osiągnięto następujące wyniki:
     I miejsce - SP w Leśniowicach
    II miejsce - SP w Teresinie
    III miejsce – SP w Rakołupach
    IV miejsce – SP w Sielcu

 
Pierwszy Dzień Wiosny
Pierwszy dzień wiosny astronomicznej przyada 20 marca. 21 marca rozpoczyna się wiosna kalendarzowa i wtedy jak co roku nasi uczniowie podążaja na poszukiwania Pani Wiosny. Tym razem było tak samo. Odnaleźliśmy Wiosnę. Kiedy Wiosna zawitała w progach szkoły, pokazaliśmy jej nasze ukryte talenty, a mianowicie zaprosiliśmy ja na konkurs "Mam talent". Jurorami byli uczniowie klasy 6: Lena Połajdowicz, Martyna Pilipczuk i Jakub Romańczuk. Całą imprezę przygotowaną pod kierunkiem pani Katarzyny Niebrzydowskiej i pana Grzegorza Skrzypy, poprowadziły uczennice szóstej klasy Nikola Prucnal i Kinga Oszust. W konkursie wystartowali uczniowie z każdej klasy. Super talentem okazała się Renatka Kogut z 4 klasy, która urzekła wszystkich swojm głosem. Drugie miejsce zajął Kacper Kłos, uczeń szóstej klasy, który pięknie zagrał na akordeonie. Trzecie miejsce zajęły dziewczynki z klasy 3: Małgosia Biłan i Marcelinka Szepanik, które ślicznie zagrały na cymbałkach. Chłopcy z klasy piątej pokazali zabawny skecz szkolny, który rozbawił całą salę. 
 
Wizyta na poczcie
 
 
Turniej o Indywidualne Mistrzostwo Gminy Leśniowice w Szachach

        
W dniu 4 marca 2017 r. w Szkole Podstawowej w Leśniowicach odbył się Turniej o Indywidualne Mistrzostwo Gminy Leśniowice w Szachach. W turnieju udział wzięło 7 zawodników. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim, na dystansie 7 rund z tempem gry 15 minut na zawodnika. Sędzią turnieju był Pan Edward Chowra.   W kategorii juniorów wystartował jeden zawodnik Konrad Blacha. Chłopiec uczęszcza do klasy pierwszej, od 3 lat trenuje pod kierunkiem Pana Chowry. Za swoja odwagę i wytrwałość otrzymał puchar i tytuł Mistrza Juniorów. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Dziecięca eskorta piłkarzy Górnika Łęcznej przez dzieci z Leśniowic na meczu Górnik Łęczna – Pogoń Szczecin
W dniu 12 marca 2017 r. nasi młodzi sportowcy towarzyszyli piłkarzom Górnika Łęczna i Pogoni Szczecin w dziecięcej eskorcie, podczas meczu w ramach XXV kolejki Polskiej Ekstraklasy. Wybiec na boisko z piękną murawą na nowoczesnym stadionie w meczu ekstraklasy, to marzenie większości dzieci w Polsce. 25 najmłodszym adeptom piłkarskim Astry Leśniowice to marzenie spełniło się w niedzielę. Kilka chwil uwiecznionych na zdjęciach i transmisja w TV będzie wspaniałą pamiątką. Być może za kilka lat doczekamy się, że ktoś z tych małych piłkarzy wybiegnie na boisko ekstraklasowe już jako dorosły piłkarz.
Wizyta strażaków z OSP Leśniowice
9 marca gościliśmy u siebie strażaków z OSP Leśniowice. Przyjechali wozem strażackim i prezentowali dzieciom sprzęt do gaszenia ognia. Uczniowie mogli przymierzyć elementy odzieży, w jakie wyposażony jest strażak podczas pożaru. Dzieci mogły też obejrzeć jak działają różne końcówki węża strażackiego oraz krótkofalówka. Spotkanie zorganizowała pani Katarzyna Niebrzydowska.

 
Dzień Kobiet
Dnia 8 marca 2017 roku w naszej Szkole Podstawowej w Leśniowicach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Kobiet. Uczniowie klasy IV w humorystyczny sposób przedstawili wizję codziennego, kobiecego świata. Święto było okazją do rozmów z dziećmi na temat roli kobiet w ich życiu, o mamusiach, babciach, siostrach, koleżankach, paniach z otoczenia. Spotkanie nawiązywało również do różnych zawodów wykonywanych przez kobiety. Kuba Romańczuk z klasy VI złożył wszystkim przedstawicielkom płci pięknej  najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i samych pięknych dni w życiu. Mateusz Ciołek oraz Marcin Marzec z klasy IV wręczyli koleżankom oraz paniom ręcznie wykonane upominki. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Zorganizowali w klasach słodki poczęstunek oraz wręczyli koleżankom niezapomniane prezenty. Akademię przygotowały panie: Monika Krajewska oraz Agata Ścibak.
Gminne Eliminacje Szkół Podstawowych do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

3 marca 2017 r. w naszej szkole  odbył się finał gminnych eliminacji Szkół Podstawowych do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Pierwsze trzy miejsca zajęli uczniowie z naszej szkoły, kolejno: Kinga Oszust, Aleksandra Wawryniuk i Adrian Zieliński. Uczniów do konkursu przygotowała pani Katarzyna Niebrzydowska.


 
Clown Walduś w naszej szkole
1 marca 2017 r.  uczniów naszej szkoły odwiedził niesamowity clown Walduś. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 0-6. Przedstawienie miało tytuł: "Myślenie +Słuchanie + Patrzenie = Nauka! To wszystko nie boli - tylko ułatwia życie!". Wesołe rekwizyty, muzyka, zabawki, pomagały dzieciom chętnie i z entuzjazmem włączyć się w zabawę. Clown poprzez iluzję zwracał uwagę na to, jak ważne jest w życiu  patrzenie, słuchanie i myślenie. Zapraszał uczniów, którzy wspólnie z nim pokazywali śmieszne scenki. Każdy uczeń za odwagę otrzymywał słodką nagrodę. Wszyscy z dużym zainteresowaniem podziwiali komiczne sztuczki i wesołe scenki przygotowane przez clowna Waldusia.

 
DBAMY O ZDROWIE
Uczniowie SP w Leśniowicach po raz drugi przystąpili do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę”. Celem programu jest promocja aktywności fizycznej oraz prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się. W lutym uczniowie klas V i VI pod opieką pani Ewy Nafalskiej - Zalewy zastanawiali się nad tematem „Dlaczego warzywa i owoce są dla nas takie ważne?” oraz przygotowali plakaty zachęcające dzieci do spożywania warzyw i owoców.
KARNAWAŁOWE SPOTKANIE Z BABCIĄ I DZIADKIEM

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 15 lutego 2017r. w Szkole Podstawowej w Leśniowicach  odbyła się Karnawałowe spotkanie z Babcia i Dziadkiem.
Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości rodzice przygotowali poczęstunek w postaci ciasta, kawy i  herbaty, a dzieci  z oddziałów przedszkolnych i klas 1-3 przygotowały wspaniały program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Małgorzata Romańczuk, która serdecznie przywitała przybyłych gości i złożyła  życzenia wszystkim babciom i dziadkom. W  pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci pod kierunkiem  wychowawczyń pań Haliny Staniuk, Moniki Cymborskiej, Agnieszki Romańczuk i Beaty Miszczak przedstawiły  piękny program artystyczny. Dzieci, poprzez wiersze, piosenki i tańce, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Oprócz montażu słowno - muzycznego, szanowni goście otrzymali upominki przygotowane przez dzieci. Występy bardzo się podobały, o czym świadczyły gromkie brawa.
 
Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami naszej placówki. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze
 
Występy cyrkowe
7 lutego 2017r.  w naszej szkole gościliśmy cyrk FOCUS, na który z dużą niecierpliwością czekała nasza społeczność szkolna, zwłaszcza ta najmłodsza .  Uczniowie z dużym zaciekawieniem obejrzeli pokazy akrobatyczne i żonglerkę, zostali wprowadzeni w tajemniczy świat magii i iluzji, zaś dreszczyku emocji dostarczył im występ fakira. Dużo radości i świetnej zabawy wprowadził oczywiście występ klauna Maniusia oraz śmiałków z widowni, którzy próbowali swoich sił w pokazie z mini-rowerkiem. Wielką atrakcją okazały się występy ze zwierzętami. Wszyscy chcieli pogłaskać milutkiego króliczka i zwinnego pudelka, ci najodważniejsi mogli dotknąć legwana zielonego. Występy artystów cyrkowych zostały nagrodzone gromkimi brawami.
 Zdrowo jem, więcej wiem    

 
,,13 Zdrowych Brukselek" to drużyna uczniów z klas II-III, którzy wzięła udział w jesiennej edycji projektu ,,Zdrowo jem, więcej wiem" organizowanym  przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Głównym celem projektu było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
       
Uczniowie uczestniczyli  w cyklu lekcji ,,Warzywa i owoce na co dzień i od święta" oraz ,,Dbam o to co jem i jak spędzam czas". W ramach zajęć zgromadzili warzywa w kąciku przyrody, poznawali je i smakowali, przygotowali informacje o wartościach odżywczych  warzyw, zagadki i wykonali plakaty. Zorganizowali też teatrzyk ,,Na straganie" dla młodszych dzieci. Uczestniczyli w zabawach  ruchowych na świeżym powietrzu  i zaprezentowali swoje ulubione zabawy na plakacie. Odbyły się również konkursy ,,Klasowe pisemko zachęcające do zrezygnowania ze słodyczy" i ,,Najlepszy zestaw na drugie śniadanie".  Uczniowie zachęcali do rezygnacji ze słodyczy na rzecz zdrowego śniadania. Proponowali,  aby wszechobecne rogaliki i pączki zastąpić wartościową kanapką z dodatkiem warzyw, a dla przyjemności do drugiego śniadania dołączyć jogurt i owoce. W ramach promocji w szkole prezentowano wykonane prace plastyczne na apelu szkolnym oraz w zorganizowanym  kąciku i na gazetce szkolnej . Podczas spotkania z rodzicami przeprowadzono pogadankę pod hasłem ,,Zdrowe jedzenie włącza myślenie", dzieci zaś zaprezentowały efekty swojej pracy. Program realizowany był pod kierunkiem p. B. Miszczak.
 
Zabawa Choinkowa
12 stycznia odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa. Karnawał to czas balów i zabaw. Nasi uczniowie również doskonale bawili się na zabawie. Zwłaszcza młodsi, którzy przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radosnych i rozbieganych maluchów można było znaleźć  wróżki, księżniczki, kolorowe motyle. Nie zabrakło też odważnych spidermanów i piratów.  Odbyła się coroczna loteria fantowa, na którą wszyscy czekali z niecierpliwością. Rodzice przygotowali kanapki i słodkie ciastka. Na długo zapamiętamy tegoroczną zabawę choinkową. 
Jasełka
W dniu 22 grudnia 2016 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli zaproszeni goście pan Wiesław Radzięciak  wójt gminy, pani Agnieszka Raczyńska prezes LSOS, ks. Grzegorz Zając z parafii NNMP w Kumowie, ks. Jacenty Sołtys z parafii w Majdanie Leśniowskim, rodzice oraz cała społeczność naszej szkoły. Spotkanie rozpoczęło się od jasełek, które przygotowali uczniowie z klas II, III, IV pod kierunkiem pani Agaty Ścibak. Po krótkiej modlitwie i odczytaniu Ewangelii wszyscy podzielili się opłatkiem i składali sobie najserdeczniejsze życzenia. Wszyscy zaproszeni goście z rąk pani dyrektor Małgorzaty Romańczuk otrzymali kartki bożonarodzeniowe wykonane przez dzieci z naszej szkoły oraz dekoracje choinkowe wykonane przez uczestników grupy Kreatywni i Aktywni z Kumowa.
ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM
           
Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w jesiennej edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” realizowanej przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania.
            
Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach: „Poznajemy owoce i warzywa” oraz  „Stawiam na śniadanie”. Podczas  zajęć dzieci rozpoznawały owoce i warzywa, a poprzez zabawy i zagadki dowiedziały się, że ich spożywanie wpływa korzystnie na zdrowie. Maluchy także  śpiewały i improwizowały ruchem piosenki związane z tematem. Rozmawialiśmy również na temat roli i znaczenia pierwszego i drugiego śniadania, stworzyliśmy historyjkę obrazkową powstawania kanapki, która stała się punktem wyjścia do narysowania przez dzieci swojego śniadania. Ponadto przedszkolaki pod kierunkiem nauczycielek stworzyły plakaty zachęcające do jedzenia warzyw i owoców. Program realizowany był pod kierunkiem pań: H. Staniuk i M. Cymborskiej.
 
Podsumowanie konkursu ,,Hej kolęda, kolęda”
8 grudnia odbyło się podsumowanie konkursu ,,Hej kolęda, kolęda” w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie. Na konkurs nadesłano 547 prac plastycznych, w tym 407 prac malarskich, 140 szopek z 42 placówek oświatowych. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych prac znalazły się prace malarskie naszych uczennic. Nagrodę w kategorii praca malarska otrzymała Marcelina Szczepanik z klasy III oraz wyróżnienie w tej samie kategorii zajęła Kalina Jaworska z klasy I. Uczennice przygotowały swoje prace pod okiem Pań Beaty Miszczak oraz Agnieszki Romańczuk. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
 
 
Mikołajki
 Idzie, idzie święty z nieba.
Oto jest wśród nas.
Witaj święty Mikołaju.
Witaj, witaj nam.
Dobry, święty Mikołaju
Wszystkie dzieci Cię kochają.
Usiądź sobie między nami.
Obdarz dzieci prezentami.
Cały długi rok czekamy.
Cieszymy się wszyscy.
Chcemy Ciebie tu przywitać
w dzień tak uroczysty.
Przyszedłeś dziś do nas
Święty Mikołaju
zmęczony z długiej drogi.
Taki radosny, uśmiechnięty,
choć bolą Cię pewnie nogi.
Wszyscy Cię dzisiaj
serdecznie witamy.
Tobie też wesołą piosenkę
zaraz zaśpiewamy.

 
Teatrzyk profilaktyczny "TWOJE NOWE JUTRO"
2 grudnia 2016 roku społeczność naszej szkoły oraz dzieci z Teresina i Rakołup miały okazję obejrzeć spektakl profilaktyczny pod tytułem "TWOJE NOWE JUTRO"
Spektakl zaczyna się wiadomością, iż  „społeczność małego miasteczka żyje od kilku dni niepokojącą informacją o tajemniczym zaginięciu Oli, uczennicy miejscowej Szkoły Podstawowej. Media na bieżąco informują o nieudanych próbach odnalezienia dziecka. Matka jednego z kolegów szkolnych zaginionej dziewczynki zauważa, że z domu giną artykuły spożywcze, a jej syn Mateusz coraz częściej opóźnia swoje powroty ze szkoły. Chłopiec, będący dotąd jednym z najlepszych uczniów, nie potrafi również wyjaśnić faktu otrzymania złej oceny z ostatniego sprawdzianu. 
Rodzice zaginionej Oli podejrzewają, że zniknięcie córki może być spowodowane ich trudną sytuacją rodzinną, związaną z planowanym rozwodem. Plotki na temat rozpadu rodziny Oli od dawna już były wiodącym tematem w społeczności miasteczka. Ola stała się obiektem drwin i złośliwych uwag rówieśników, którzy w jej rudym kolorze włosów dopatrywali się niechęci i braku miłości do niej ze strony rodziców. Trudna sytuacja dziewczynki potęgowana była też faktem, że w przeszłości jej ojciec miał problemy z alkoholem i z prawem. Anonimowe wpisy na ten temat stały się wiodącym tematem esemesów i krążącej w drugim obiegu komunikacji mejlowej. Odkrycie tego faktu przez jednego z nauczycieli i próba uzdrowienia niezdrowej atmosfery w szkole napotyka na zmowę milczenia. 
Nikt nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności za dramat wykluczenia dziewczynki ze społeczności. Mateusz, który jako jedyny zna prawdę o losie Oli, staje wobec fundamentalnych dylematów. Czy znajdzie w sobie odwagę, by powstrzymać terror złych emocji i uprzedzeń i dać świadectwo przywiązania do fundamentalnych wartości etycznych i moralnych? Czy zaufa autorytetowi nauczyciela? Tak. Lecz zanim do tego dojdzie, widzowie spektaklu „Twoje nowe jutro” sami staną wobec konieczności zdefiniowania na nowo swojego stosunku do siebie, swoich emocji i potrzeby akceptacji w środowisku.”
W przedstawieniu podkreślono znaczenie tolerancji, szacunku i życzliwości oraz niesienia pomocy innym oraz umiejętność ochrony własnej indywidualności i radzenia sobie z presją otoczenia.
Źródło : http://www.kurtyna.krakow.pl/oferta,3.html

 
Andrzejki
24.11.2016r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zabawie andrzejkowej. Uczniowie klasy szóstej przygotowali tradycyjne wróżby andrzejkowe. Można było się sprawdzić w karaoke. Dzieci, które przybyły na imprezę miały okazję potańczyć w rytm szalonej muzyki. Na uczniów czekał też słodki poczęstunek.
 
 
 Pasowanie na Przedszkolaka
 
„Jestem sobie przedszkolaczek,
Nie grymaszę i nie płaczę,
Na bębenku marsza gram,
Ram tam tam, ram tam tam.”

23 listopada 2016r. odbyło się w naszej szkole Pasowanie na Przedszkolaka z udziałem rodziców. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i wykonywały ćwiczenia. Następnie Pani Dyrektor za pomocą „magicznego ołówka” pasowała każde dziecko na przedszkolaka. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.
 
 
Śniadanie daje moc
 
Dnia 8 listopada 2016 roku w ramach realizacji programu ,,Śniadanie daje moc” klasy 0 – 3 obchodziły Dzień Zdrowego Śniadania. Tego dnia wszystkie klasy zjadły wspólnie zdrowe śniadanie przygotowane przez rodziców. Wcześniej nauczyciele wytłumaczyli dzieciom  jak powinien wyglądać taki zdrowy posiłek jako zdrowe zastępstwo słodkich drożdżówek czy rogalików przynoszonych przez dzieci. „Śniadanie daje moc” to program promujący zasady zdrowego odżywiania i zwiększający świadomość nt. roli pierwszego posiłku w diecie dziecka.
Akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości.
8 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z  okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości. "11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość." Uczniowie pod kierunkiem pani Edyty Tarajko pięknie zaprezentowali patriotyczny montaż słowno- muzyczny, nawiązujący do tej szczególnej dla wszystkich Polaków daty. Podczas uroczystego apelu wprowadzono sztandar szkoły oraz odśpiewano hymn państwowy. Można zauważyć, że nawet nasi najmłodsi koledzy z oddziału przedszkolnego coraz lepiej radzą sobie z uroczystym śpiewaniem hymnu. Przyczyniają się do tego co tygodniowe apele, dzięki którym  wzrasta również poziom świadomości patriotycznej u naszych uczniów. W tygodniu poprzedzającym uroczystość w ramach zajęć plastycznych wszyscy uczniowie wycinali kotyliony, w które byli pięknie przystrojeni podczas uroczystości.

 
Wycieczka do Teatru

    Dnia 04 listopada Uczniowie klas 0-4 wybrali się na wycieczkę do Lublina. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu ,,Baśń o zaklętym kaczorze” w Teatrze im. H.CH. Andersena w Lublinie. Piątkowa pogoda dopisała dzięki czemu mogliśmy rozpocząć wycieczkę od zwiedzenia dziedzińca zamku w Lublinie. Następnie udaliśmy się do Centrum Spotkania Kultur w którym mieści się m. in. Teatr H.Ch. Andersena. Tam mieliśmy okazję zwiedzić ciekawa bryłę budynku. Dzieci zwiedziły labirynt szklanych korytarzy oraz miały okazję przejechać się windą. Sam spektakl okazał się niezwykle interesujący.Początkowo aktorzy grali z pomocą jawajek. Lalek animowanych przez aktora pod parawanem z ruchomymi rączkami prowadzonymi za pomocą drutów. Dzieci oczarowała melodia piosenki śpiewana przez główną bohaterkę oraz efekty wizualne. Wyprawa do teatru bardzo podobała się dzieciom i mamy nadzieję, że uda nam się wyjechać na inne spektakle. 
 
Czworonożni funkcjonariusze NOSG z wizyta w Leśniowicach

Dnia 26 października 2016 r. odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Wśród przybyłych gości byli kynolog – mjr SG Wiesława Krzywanos oraz psi przewodnicy -  chor. szt. Leszek Demczuk, mł. chor. Andrzej Wiśniewski wraz ze swoimi psami . Na początku Pani kynolog zapoznała dzieci z zasadami, których należy przestrzegać w trakcie kontaktu z psami. Opowiadała o tym co może spowodować, że pies nas zaatakuje oraz w sposób praktyczny uczyła dzieci jak bronić się w razie ataku. Chętne dzieci pokazały kolegom jak prawidłowo  przyjąć pozycję ,,żółwika”, gdy zaatakuje nas pies,  a my nie mamy gdzie uciec i jak się bronić. Dowiedzieliśmy się również na czym polega praca Służb Granicznych oraz w jakim celu wykorzystywane są psy w służbie. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób odbywa się selekcja i szkolenia psów oraz ich przewodników. Już wiemy, że psy szkolone są do różnych specjalności. Jedne do wyszukiwania narkotyków, tytoniu, broni czy materiałów wybuchowych, inne do tropienia ludzi. Najwięcej emocji jednak wzbudziło pojawienie się psów i ich przewodników. Mieliśmy okazję poznać  labradora ,,Bolo” specjalizującego się w tropieniu narkotyków oraz owczarka niemieckiego ,,Arkę”, który wyszukuje materiały wybuchowe. Funkcjonariusze zorganizowali pokaz możliwości psich funkcjonariuszy. W sposób zaaranżowany wśród pozostawionych plecaków najpierw ukryto narkotyki,  a następnie materiały wybuchowe. Psy spisały się na medal wyszukując ukryte rzeczy.   Przewodnicy opowiedzieli jak wygląda ich codzienne życie z czworonożnym partnerem, co psy najbardziej lubią robić oraz co im najbardziej smakuje. W trakcie spotkania Pani Major organizowała mini konkursy wiedzowe z nagrodami dla uczniów. Należało zapamiętać jak najwięcej informacji o których opowiadali funkcjonariusze. Na koniec dzieci miały okazję nakarmić smakołykami psy oraz ich pogłaskać. Dziękujemy za udaną wizytę.
 
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśniowicach po raz kolejny biorą udział w akcji pomocy dla chorych i porzuconych zwierząt. Wiedząc, że nadchodzi zima, a zatem czas ciężki do przetrwania, dzieci przynoszą worki suchej karmy dla psów, które zostaną przekazane dla schroniska dla zwierząt w Chełmie. Każda forma pomocy jest niezwykle ważna z uwagi na niezmiennie dużą ilość czworonogów.

„Śpij piesku, śpij…
już odpocząć trzeba
Może będziesz miał
swój kawałek nieba
Może będzie tam
piękniej niż tu teraz
Może spotkasz tych, których tu już nie ma…
Śnij, piesku śnij…
w snach jest zawsze pięknie
Ciepły dom, miejsca dość
na twe wierne serce
Przyjdzie czas spotkać się
potarmosić uszy
lub razem na spacer znowu gdzieś wyruszyć
Lecz dziś sobie śnij
a czas łzy osuszy”
 
Dzień Edukacji Narodowej
 14 października 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Leśniowicach odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej popularnie zwanego Dniem Nauczyciela. Uroczystość ta miała charakter bardzo uroczysty, ponieważ  na akademii gościliśmy:Panią Monikę Durko -Sekretarza Gminy Leśniowice, Pana Stefana Prokopa- Przewodniczącego Rady Gminy Leśniowice, Panią Agnieszkę Raczyńską- Prezesa Zarządu Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Samorządowego, dyrektorów szkół, nauczycieli, przedstawicieli trójek klasowych jak również  pracowników obsług. Scenariusz uroczystości, przygotowanych przez uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej w Leśniowicach, przedstawiał w humorystyczny sposób blaski i cienie pracy nauczyciela. W drugiej części zebrani mieli okazję wysłuchać koncertu pana Marka Miszczuka- członka Chełmskiej Grupy Literackiej, animatora kultury, kompozytora i poety. Akademię przygotowała pani Monika Krajewska, pani Agata Ścibak i pani Katarzyna Niebrzydowska. Za oprawę muzyczną była odpowiedzialna pani Beata Miszczak.
 
 
Spotkanie z Policjantem
 
13.10.2016 r.  dzięki uprzejmości Komendanta Posterunku Policji w Żmudzi- Pana podinsp. Sławomira Bucka, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Leśniowicach mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Panem- mł. asp. Mariuszem Adamkiem. Celem lekcji było poszerzenie kompetencji uczniów w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa  w różnych sytuacjach szkolnych. Ponadto  dzieci  mogły poznać cykl zagadnień cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej młodzieży za zachowania agresywne, rozbój, demoralizację i przemoc z wykorzystaniem Internetu. Uczniowie zostali uświadomieni o zagrożeniach w ruchu drogowym, w tym o zasadach poruszania się na rowerze i skuterze oraz zostali zachęceni do stosowania elementów odblaskowych. Otrzymali także ważne informacje o zagrożeniach dotyczących przemocy rówieśniczej, przemocy domowej, uzależnieniach, narkomanii oraz o niebezpieczeństwach płynących z sieci. Uczniowie dowiedzieli się, że np.: umieszczanie w Internecie obraźliwych tekstów czy nagrywanych na telefonach komórkowych filmów może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych i grozi odpowiedzialnością karną. Uczniowie będą mieli okazję zapoznać się  z wszelkimi nowościami w dziedzinie przeciwdziałania i ścigania przestępstw, które mają miejsce w sieci. Spotkanie zainicjowały panie: Agata Ścibak i Monika Krajewska.
 
 
"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"
W dniu 12 października 2016 roku odbyło się spotkanie uczniów  Szkoły Podstawowej w Leśniowicach z Panem Waldemarem Taurogińskim - właścicielem i dyrektorem firmy „TAWA”, zajmującej się działalnością księgarską, wydawniczą i edukacyjną. Ponadto należy zaznaczyć, iż Pan Waldemar to także poeta, publicysta, redaktor czasopisma literackiego „Egeria”. Dzieci dowiedziały się, jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Dowiedziały się również w jaki sposób jest zbudowana książka oraz miały możliwość zakupu wybranej przez siebie pozycji literackiej. Spotkanie zorganizowały panie: Agata Ścibak oraz Monika Krajewska.
 
 
 
Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego
7 październik to wyjątkowy dzień dla  par małżeńskich.  Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki miała okazję zaprosić gości w tak uroczystym dniu. Poeta mówił o wartości jednego dnia darowanego drugiemu człowiekowi. Wyróżnieni Państwo darowali sobie tych dni o wiele więcej, bowiem stanowią  prawdziwe świadectwo i wzór do naśladowania, szczególnie dla młodych ludzi. Spotykając się na uroczystościach Złotych Godów można było odczuć wzruszenie i radość, gdyż pary po raz kolejny udowodniły, że warto w życiu iść  na kompromisy i pielęgnować uczucie przez całe życie.  W spotkaniu uczestniczyli:  Pan Andrzej Czerniej Radny Rady Powiatu Chełmskiego, Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice, Pan Stefan Prokop Przewodniczący Rady Gminy Leśniowice, Pani Agnieszka Raczyńska p.o. Dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury  w Leśniowicach oraz Pan Jacek Stańkowski Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Leśniowicach. Uczniowie klasy V zaprezentowali część artystyczną pod nazwą „Posiedzenie Rady Gminy”, której podsumowaniem stanowiły słowa: „Wszyscy Jubilaci za wzajemną miłość i należycie pielęgnowany związek małżeński otrzymują złotego Amora”. Uroczystość przygotowały panie: Agata Ścibak oraz Monika Krajewska.

Spotkanie z pracownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego

 5 października gościliśmy w naszej szkole pracownika Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, który przypomniał i przybliżył uczniom zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły. Miłą niespodzianką były worki, kamizelki i elementy odblaskowe przekazane naszym uczniom. 
  

 

Wycieczka do Chełma

 4 października 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Leśniowicach uczestniczyli w wycieczce do Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Dzieci poznały zasady funkcjonowania wypożyczalni, czytelni oraz archiwum. Uczniowie dowiedzieli się jak założyć kartę biblioteczną, poznali zasoby biblioteki. Szczególną uwagę dzieci zwróciły zbiory z bajkami oraz filmami. Niektórzy mogli posłuchać piosenek, a także obejrzeć zbiory z filmami i popularną muzyką rozrywkową. Zwieńczeniem wycieczki była ekranizacja filmu pt.: „Alwin i Wiewiórki” oraz pobyt w McDonaldzie.
 
 Dzień Chłopaka
   30 września z okazji Dnia Chłopaka odbyło się pieczenie ziemniaków i kiełbasek. W klasach dziewczynki przygotowały dla chłopców drobne prezenty i słodycze. Wybrano też Mistera Szkoły, którym został uczeń klasy 5 Oliwier Pilipczuk. 
 
Ciekawa lekcja przyrody
22 września przyjechała do nas pani weterynarz z sympatycznym pieskiem i surykatką . Zapoznała nas ze środowiskiem, zwyczajami i odżywianiem surykatek. Była to niezwykle interesująca lekcja przyrody. Na koniec dzieci mogły sobie zrobić zdjęcie z pieskiem lub surykatką.
WSPÓLNE SPRZĄTANIE
,,Mamy tylko jedną Ziemię
a jej przyszłość zależy od
 każdego na pozór niewielkiego
 ludzkiego działania, zależy
od każdego z nas”
Florian Plit
Tradycyjnie jak co roku wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątanie Świata – Polska”. W trzeci piątek  września  najmłodsi sprzątali najbliższy teren wokół szkoły, natomiast starsi wyruszyli nieco dalej do Leśniowic.  Po wspólnym sprzątaniu każda klasa przygotowała plakat pod hasłem ,,Nie dopuścimy do zaśmiecenia naszej planety – postanowienia uczniów”.
Akcja ta jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, od 1994 roku  prowadzona jest również w Polsce.  ,,Sprzatanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania przyrody. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań , dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem ,,Podaj dalej…drugie życie odpadów” .
 
 Narodowe Czytanie
W dniu 3 września 2016 r. przy budynku Urzędu Gminy Leśniowice odbyło się Narodowe czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, w której uczestniczyli takze nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.
Ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich ma na celu popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.
 
 
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016/2017
 
1 września powitaliśmy uroczyście nowy rok szkolny 2016/2017. 
 
 
Pamiętamy!
 
77 rocznica wybuchu II wojny światowej.
 
"77 lat temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie przekroczyły granice Polski. Osamotnione Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji rozpoczętej 17 września. W konsekwencji Hitler i Stalin dokonali IV rozbioru Polski". 
 
 Uczniowie klas 4-6 wraz z wychowawcami zapalili znicze przy pomniku mieszkańców gminy Leśniowice poległych w walce o niepodległość. 
 
 
Wakacyjna przygoda 2016
     Wakacje 2016 uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach rozpoczęli  pod hasłem ,,Wakacyjna przygoda’’ , zajęcia organizowane były przez nauczycieli tutejszej szkoły i odbywały się od 27czerwca 2016r. do 01 lipca 2016r. Każdego dnia zapewniony był posiłek, odbyły się również pogadanki profilaktyczne.
   Pierwszy dzień wypoczynku
      Uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśniowicach aktywnie rozpoczęli wypoczynek wakacyjny. 27 czerwca 2016r. udali się na pobliski zalew ,,Maczuły", wprawdzie pogoda nie była ,,plażowa'', ale nie przeszkodziło im to w dobrej zabawie. Wszyscy wzięli udział w wielu konkurencjach sportowych i zabawach ruchowych zorganizowanych przez nauczycieli. Dzieci również spacerowały po molo, wchodziły na wieżę widokową i podziwiały roztaczający się przed nimi piękny krajobraz. Świeże powietrze i aktywność fizyczna wzmogły apetyt wśród uczestników zabaw, którzy z wielkim smakiem zjedli grillowane kiełbaski i zadowoleni powrócili do szkoły. Po posiłku odbyła się pogadanka profilaktyczna pt: Co to jest uzależnienie?
Drugi dzień, wtorek, 28 czerwca
   Na wtorek  zaplanowały był wyjazd nad zalew Żółtańce. Niestety już od rana wszystko starało się nam utrudnić nasze plany. Pogoda się pogorszyła, ciemne grube chmury pokryły niebo, a temperatura spadła poniżej 20 stopni. Niezrażeni tym stanem postanowiliśmy zorganizować zabawy na plaży. Zwarci i gotowi do wyjazdu czekaliśmy pod szkołą. Czas oczekiwania się przedłużał, a autobus nie nadjeżdżał. Jakie było nasze rozżalenie, gdy okazało się, że niestety autobus się zepsuł i nigdzie nie możemy jechać. Postanowiliśmy jednak spędzić miło czas na orliku. Szybko Panie zorganizowały gry         i zabawy. Chłopcy, wierni fani piłki nożnej, postanowili rozegrać mecz. Szybko podzielili się na dwie drużyny. Dziewczynki wraz z wychowawczyniami  bawiły się w ,,stare” zapomniane zabawy. Wiele radości sprawiło rzucanie dyskiem czy przeskakiwanie przez skakankę. Zorganizowaliśmy zawody w rzucaniu ringo do celu oraz przeskakiwaniu przez ,,szczura”. Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie, a uśmiechy pomimo pierwszych trudności nie znikały z naszych twarzy. Po posiłku wzięliśmy udział w spotkaniu profilaktycznym nt: Palenia papierosów i jego skutków dla organizmu człowieka.
 
 
 

Trzeci dzień 29 czerwca
    Pojechaliśmy do Bałkanówki. Była to wycieczka z noclegiem! Atrakcji było naprawdę sporo: na początku zostaliśmy rozlokowani w pokojach, po krótkim odpoczynku zwiedziliśmy okolicę. Bałkanówka jest umiejscowiona między wzgórzami, polami i łąkami. Krajobraz zachwyca kolorami. Po spacerze przyszedł czas na gry i zabawy. Niektórzy grali w piłkę, w badmintona, skakali na trampolinie, huśtali się w hamakach, inni głaskali konie, osiołka, psy i kota. W międzyczasie gospodyni poczęstowała wszystkich lodami. Gwoździem programu okazała się jednak jazda konna. Ci, którzy z niej skorzystali, byli bardzo zadowoleni. Po szaleństwach przyszła pora na kolację. Upiekliśmy kiełbaski, były przepyszne. Najedzeni udaliśmy się do pokojów, gdzie do późnych godzin wieczornych trwały rozmowy, było słychać wybuchy śmiechu. Każdy był w dobrym humorze również wczesnym rankiem podczas pysznego śniadania, zajadaliśmy się naleśnikami z dżemem i płatkami z mlekiem. Szkoda nam było wyjeżdżać, mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy!
 
 
 

Czwarty dzień
     Czwartek 30.06.2016r. był dniem zabaw i gier sportowych. O godzinie 9.00 była zbiórka na „Orliku”, która dała początek wspólnym zabawom. Najpierw na rozgrzewkę dzieci bawiły się w berka. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, dzięki czemu można było rozegrać wyścigi rzędów, podczas których nie brakowało emocji. Po krótkim odpoczynku dzieci po raz kolejny zostały podzielone na dwie drużyny: białych i czerwonych, i to był znak, że za chwilę rozpocznie się mecz. Drużyny z wielkim zaangażowaniem walczyły o piłkę, każdy chciał wygrać, ale ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 3:1 dla czerwonych. Po tak emocjonującym spotkaniu przyszła pora, aby odpocząć troszkę w cieniu
i pobawić się w chowanego. Po wspólnej zabawie, żeby zregenerować siły dzieci udały się na pyszny obiad i słodki poczęstunek. Po obiedzie uczniowie wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym odnośnie sztuki odmawiania w profilaktyce uzależnień. Potem wróciliśmy na „Orlik”, gdzie dzieci mogły bawić się w dowolne zabawy, wykorzystując sprzęt sportowy. I w ten oto sposób nasz szkolny dzień sportowy dobiegł końca, sprawiając dzieciom wiele uśmiechów i radości. 
 
 
 

    Piąty dzień 01 lipca 2016
    Ostatni dzień letniego wypoczynku upłynął bardzo szybko za sprawą wycieczki do ZOO w Zamościu. Wszyscy byliśmy bardzo przejęcie i z niecierpliwością czekaliśmy na spotkanie z egzotycznymi zwierzętami. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wybiegu z niedźwiedziami. Chociaż stare i z wyleniałym futrem i tak zrobiły na nas wielkie wrażenie. Dumnie przechodziły wzdłuż szklanego ogrodzenia. Czuliśmy strach i respekt przed tak wielkimi zwierzętami. W mijanych po drodze klatkach podziwialiśmy ptaki zarówno te spotykane w Polsce jak kruk, sowy czy pawie oraz te egzotyczne jak papugi. W zoo nie zabrakło małych drapieżników i średnich kotów, które leniwie odpoczywały w cieniu od prażącego słońca. My również szukaliśmy odpoczynku i wytchnienia od słońca w tym celu udaliśmy się do pawilonu w którym mogliśmy podziwiać odpoczywającego geparda oraz tygrysa. W wielkich akwariach i terrariach podziwialiśmy egzotyczne kolorowe ryby oraz  niebezpieczne pająki i węże. Spotkanie z pajęczakami nie wszystkim się podobało ale było świetna okazja do przezwyciężenia własnych lęków i strachu. Na końcu odwiedziliśmy nowych mieszańców zoo: żyrafy, hipopotama oraz surykatki.  Wizyta w Zoo upłynęła nam niezwykle szybko. Głodni i zmęczeni w drodze powrotnej udaliśmy się na posiłek do pobliskiego Mc Donalda.
 
 
 
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016
 
 Pożegnanie szóstoklasistów
Wycieczka odziału przedszkolnego
Dnia 15.06.2016r. dzieci z oddziału przedszkolnego udały się autokarem na wycieczkę do Chełma do Krainy Zabaw Fikoland. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do upragnionej sali zabaw, najpierw w szatni zostawiliśmy wierzchnią odzież oraz obuwie i ruszyliśmy do zabawek, które już na nas czekały. Niezwykłą frajdą okazała ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, tuneli z przeszkodami, różnego rodzaju zjeżdżalni i basenu
z tysiącami kolorowych piłeczek. Dzieci z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcie korzystając także z trampoliny i bujaków. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i aktywnie spędzić czas zaspokajając tym samym naturalną w tym wieku potrzebę ruchu. W trakcie pobytu ciekawą niespodzianką okazało się również malowanie buziek; baloniki – z których panie tworzyły różne kształty wybrane przez dzieci oraz pokaz baniek mydlanych, podczas których każde dziecko mogło spróbować wytworzyć ogromne bańki. Po udanej zabawie, w czasie której każdy spalił mnóstwo kalorii udaliśmy się do Mc Donalda. Zadowolone dzieciaki wróciły autokarem do szkoły. Wycieczka sprawiła dzieciom wspaniałą, niezapomnianą i pełną wrażeń zabawę.
Niezapomniana wycieczka na ,,Farmę Iluzji”

    
Koniec roku szkolnego był dla nas iście magiczny, a to za sprawą wizyty w najbardziej chyba niezwykłym miejscu  – Parku Rozrywki i Edukacji ,,Farma Iluzji”- ,,gdzie nic nie jest takie, jakie się z pozoru wydaje…”
    Iluzja czekała na nas niemalże na każdym kroku i na każdym krześle. Mogliśmy doświadczyć niesamowitych przeżyć iluzjonistycznych i przekonać się, że czasem nasz umysł też płata nam figle.
      Pierwszym punktem wycieczki była Latająca Chata Tajemnic Budynek, który sprawia wrażenie unoszonego z jednej strony przez balony. Już sam jego widok zapiera dech  w piersiach, a to przecież tylko preludium do tego co czeka nas w środku. Następnie każdy mógł zrobić zdjęcie swojej głowy … na talerzu.
       W Zakręconym Domku Przekonajcie się sami Czy to my się kręcimy? Czy jednak domek wokół nas... Zaciekawiły na  także duża szachownica z gigantycznymi szachami oraz krzesło i stół olbrzyma, przy których czuliśmy się jak krasnale. Poza tym widzieliśmy też wodę lecącą z kranu, który nigdzie nie był podłączony. W Pokoju Amesa mieliśmy okazję stać się wielkimi olbrzymami lub malutkimi krasnalami.
      Czekały na nas również krótkometrażowy film w sali kinowej oraz fantastyczna wędrówka po Labiryncie Luster, który ma setki niekończących się korytarzy..
      Niezapomniane wrażenia pozostawił także Pokaz Iluizji w wykonaniu znanego z ,,Mam Talent” Pana Ząbka. Cały pokaz utrzymany był w humorystycznej konwencji, a kilkoro naszych kolegów mogło wystąpić w pokazie razem z Panem Ząbkiem.
  
 
 
 Uroczystość Dnia Patrona Szkoły Podstawowej w Leśniowicach
Uroczystość Dnia Patrona przygotowali najstarsi uczniowie. 9 czerwca 2016r. wystąpili w części artystycznej poświęconej Tadeuszowi Kościuszce. Pokazali najważniejsze wydarzenia z jego życia, prezentowali wiersze, piosenki i monologi. W rolę Kościuszki wcielił się Michał Blacha, który świetnie oddał charakter wodza. Towarzyszyli mu: Mateusz Sliwiński, Jakub Romańczuk, Marcin Gradowski, Kacper Kłos, Agnieszka Adamczuk, Oliwia Prucnal, Katarzyna Wlizło, Magdalena Marzec, Wanesa Wójcik Marzec i Anna Biłan.
Część artystyczną poprzedziła część oficjalna: wprowadzenie pocztu sztandarowego, odśpiewanie hymnu państwowego, złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Tadeusza Kościuszkę  oraz uroczyste przekazanie sztandaru delegacji z klasy piątej.
Następnym punktem programu był konkurs historyczny dotyczący naszego patrona. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy IV, V i VI. Konkurs miał formę ustnej potyczki drużynowej. Pytania były losowane, a uczestnicy odpowiadali na nie głośno przed publicznością. Wszyscy zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy na temat Tadeusza Kościuszki. Gratulujemy! Dzień Patrona Szkoły Podstawowej w Leśniowicach przebiegał w miłej atmosferze, a zakończył go słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
 
 
Powiatowy sukces uczennic z klas I i III
Dnia 07.06.2016 nastapiło rozstrzygnięcie I Powiatowego Konkursu Plastycznego ,,Lotnicze Depułtycze – Podniebne Marzenai”. Uczennice z klas I i III okazały się bezkonkurencyjne zajmując wszystkie trzy miejsca na podium.
W konkursie wzięło udział  65 osób, które nadesłały prace w następujących kategoriach:
•    szkoły podstawowe /klasy I-III/
•    szkoły podstawowe /klasy IV-VI/
•    gimnazja
•    specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, warsztaty terapii zajęciowej
Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
szkoły podstawowe /klasy I-III/
I.    Kalina Jaworska kl. I – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Leśniowicach
II.   Oliwia Szłapak kl. III - Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Leśniowicach
III.  Lena Trościańczyk kl. III - Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Leśniowicach
Wyróżnienie:
•    Renata Kogut kl. III - Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Leśniowicach
Uczennice klasy III wykonały prace pod kierunkiem Pani Haliny Staniu natomiast uczennicę klasy I przygotowała Pani Agnieszka Romańczuk.


Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 Zwycięstwo przyrodników z naszej szkoły
     Nasze wysiłki zostały nagrodzone!  6 czerwca 2016r.  uczennice z klasy V i VI zajęły I miejsce w konkursie przyrodniczym  „Chronimy dziuplaki” zorganizowanym przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Koło Łowieckie Nr 23 „Szarak” w Chełmie. Szkołę reprezentowały: Agnieszka Adamczuk, Oliwia Prucnal, Magdalena Marzec, Katarzyna Wlizło, Wanessa Wójcik Marzec, Lena Połajdowicz, Kinga Oszust, Ola Wawryniuk, Nikola Prucnal, Martyna Pilipczuk.  Konkurs miał na celu zachęcenie dzieci do czynnej ochrony dziuplaków i  kształcenie umiejętności rozpoznawania dziuplaków występujących w naszej okolicy. Wszystkie działania prowadzone przez uczniów naszej szkoły, związane z tematem konkursu, zostały uwiecznione w prezentacji multimedialnej, która została wyświetlona i omówiona podczas finału konkursu, który odbył się na strzelnicy w Chełmie. Opiekunem wszystkich działań była pani Ewa Nafalska – Zalewa.
 Jesteśmy bardzo dumni, tym bardziej, że konkurencja była spora. Uczniowie otrzymali puchar dla szkoły  i wzięli udział w ognisku przygotowanym dla nich przez organizatorów!
 
 
 
 
  Nasze działania wyglądały następująco:
 7 kwietnia otrzymaliśmy cztery profesjonalnie wykonane budki lęgowe.
Tak zaczęła się nasza przygoda z ornitologią…
 
12 kwietnia prawidłowo  zawiesiliśmy je na terenie wokół budynku szkoły.
Zaczęliśmy obserwacje.
 
 
Dziuplaki, które zamieszkały w naszych budkach, to wróbel mazurek i sikory bogatki.
 
 
W maju zorganizowaliśmy szkolny konkurs plastyczny „Mieszkańcy dziupli- dziuplaki”.
Tak powstawały nasze dzieła
 
W naszej ptasiej galerii…
 
Dumnie prezentujemy nasze dzieła, bo mamy się czym pochwalić - teraz już umiemy obserwować i rozpoznawać ptaki.
 

Gminny Dzień Dziecka i Sportu

W dniu 3 czerwca 2016 r. na boisku „Orlik” w Leśniowicach odbył się Gminny Dzień Dziecka i Sportu, podczas którego przeprowadzono zawody sportowo – rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Celem zawodów była popularyzacja sportu oraz wyrabianie przez sport osobistego charakteru.

Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice, który przywitał wszystkich obecnych na uroczystości, a następnie w imieniu Przewodniczącego Rady Gminy Leśniowice oraz Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury oraz swoim, złożył życzenia wszystkim dzieciom z okazji ich święta, spełnienia najskrytszych marzeń, dużo radości oraz jak najlepszej zabawy i mile spędzonego czasu podczas obchodów Gminnego Dnia Dziecka i Sportu a następnie na ręce dyrektorów szkół złożył drobne upominki.
Następnie rozpoczęły się zawody sportowe dla klas I – III oraz klas IV – VI. Uczniowie brali udział indywidualnie w każdej z zaproponowanych konkurencji z podziałem na klasy oraz kategorie dziewcząt i chłopców.
Wśród klas I – III wyniki przedstawiały się następująco:
Rzut woreczkiem do celu:
Klasa I

I miejsce – Szymon Nowak
II miejsce – Karolina Jaworska
III miejsce – Natalia Małysz
Klasa II

I miejsce – Monika Kusa
II miejsce – Małgorzata Biłan
III miejsce – Jakub Jurczyk
Klasa III

I miejsce – Alan Palczyński
II miejsce – Damian Kozyra
III miejsce – Renata Kogut
Slalom sprawnościowy:
Klasa I

I miejsce – Konrad Blacha
II miejsce – Magdalena Wolanin
III miejsce – Bartosz Marzec
Klasa II
•    I miejsce – Gabriel Rzeźniczuk
•    II miejsce – Patryk Pelc
•    III miejsce – Gabriel Tryniecki
Klasa III

I miejsce – Dominik Wolanin
II miejsce – Przemysław Trubacz
III miejsce – Marcin Marzec
Skok w workach:
Klasa II

I miejsce – Wiktoria Walczuk
II miejsce – Patrycja Cichocka
III miejsce – Bartosz Pastuszak
Wśród klas IV – VI wyniki przedstawiały się następująco:
Skok w workach:
Dziewczęta:

I miejsce – Łukasz Łukaszczuk
II miejsce – Krystian Pieczykolan
III miejsce – Kacper Ciećka
Chłopcy:

I miejsce – Agnieszka Duda
II miejsce – Amanda Wysocka
III miejsce – Elwira Wolanin
Strzał na bramkę do unihokeja:
Klasa IV
Dziewczęta:

I miejsce – Paulina Łopuszyńska
Chłopcy:

I miejsce – Kacper Okoń
II miejsce – Emil Godlewski
III miejsce – Cyprian Rudzki
Klasa V
Dziewczęta:

I miejsce – Martyna Pilipczuk
II miejsce -  Julia Szornal
II miejsce – Nikola Prucnal
Chłopcy:

I miejsce – Piotr Nastaj
II miejsce – Jakub Socha
III miejsce – Jakub Romańczuk
Klasa VI
Dziewczęta:

I miejsce – Katarzyna Wlizło
II miejsce – Agnieszka Adamczuk
III miejsce – Oliwia Prucnal
Chłopcy:

I miejsce – Paweł Wach
II miejsce – Michał Blach
III miejsce – Radosław Oliwiak
Rzut piłką lekarską:
Klasa IV
Dziewczęta:

I miejsce – Paulina Rozwód
II miejsce – Angelika Jołtuch
III miejsce – Weronika Staniuk
Chłopcy:

I miejsce – Jakub Golecki
II miejsce – Adrian Zieliński
III miejsce – Tomasz Woźnyj
Klasa V
Dziewczęta:

I miejsce – Paulina Gajewska
Chłopcy:

I miejsce – Michał Koszelny
II miejsce – Tobiasz Rykała
III miejsce – Sebastian Kubina
Klasa VI
Dziewczęta:

I miejsce – Julia Gęsior
II miejsce – Magdalena Marzec
III miejsce – Kinga Godlewska
Chłopcy:

I miejsce – Mateusz Pawłowski
Podsumowania zawodów sportowych oraz wręczenia dyplomów i nagród dokonał Pan Wiesław Radzięciak oraz Pan Stefan Prokop a także sędziowie poszczególnych konkurencji.
Po wręczeniu nagród do wspólnej zabawy zaprosili przedstawiciele LKS Dywizjonu z Krasnegostawu, którzy zorganizowali  dla dzieci różnego rodzaju konkursy, zabawy taneczne oraz malowanie buzi. Zapewnili również urządzenia do rywalizacji - Bungee run, dmuchaną zjeżdżalnię, ściankę wspinaczkową i dmuchany plac zabaw.
Dla dzieci zapewniony został również darmowy posiłek w postaci hot – dogów. Istniała również możliwość zakupienia popcornu, waty cukrowej, kukurydzy, lodów czy sprężynek ziemniaczanych.
Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci oraz rodziców, którzy licznie przybyli by dopingować swoje pociechy podczas konkurencji sportowych.
Wszyscy uczestnicy Gminnego Dnia Dziecka i Sportu dzięki zaangażowaniu gminy oraz szkół miło i pożytecznie spędzili czas.
Piknik Rodzinny
27 maja odbył się Piknik Rodzinny z udziałem dzieci i rodziców. 
Gminny Konkurs Historyczny
13.05.2016r. nasze uczennice (O. Prucnal, L. Połajdowicz, K. Oszust) reprezentowały szkołę w Gminnym Konkursie Historycznym w Szkole Podstawowej w Sielcu. Test wiedzy dotyczy dotyczył życia i działalności Józefa Piłsudskiego. Dziewczynki przygotowywały się czytając książkę o Komendancie, rozwiązując zadania i wspólnie powtarzając materiał w szkole. I i II miejsce wywalczyli gospodarze, III uczeń z SP Teresin, natomiast nasza Oliwia Prucnal otrzymała wyróżnienie. Jesteśmy z niej dumni. Wszystkie dziewczynki dały z siebie 100%, po prostu niektóre pytania okazały się zbyt trudne. Na zakończenie dostały dyplomy oraz nagrody rzeczowe i wróciły zadowolone do szkoły.
 
 
 
 Ogólnopolski Turniej BRD 2016 - Eliminacje powiatowe
 
W dniu 12 maja 2016 r. na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Nasza drużyna w skladzie: Agnieszka Adamczuk, Kasia Wlizło, Dawid Kwieciński i Michał Blacha, zajęła czwarte miejsce. Do konkursu uczniów przygotowały: pani Katarzyna Niebrzydowska i pani Agata  Ścibak.
  
        KONKURS PIOSENKI PRZYRODNICZEJ
 
      ,,Tobie  Ziemio  śpiewam"  to  hasło  przewodnie Powiatowego Konkursu Piosenki Przyrodniczej w Dorohusku, który odbył się 11 maja 2016 roku. Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w tym konkursie i udało się wrócić z sukcesem. Grupę młodszą reprezentowała uczennica klasy III - Renatka Kogut. Wystąpiła w kategorii soliści i zaprezentowała dwie piosenki ,,Ekologia" i  ,,Pobudka z ogródka". W konkursie zajęła II miejsce. Uczennicę przygotowała p. Halina Staniuk.  W kategorii klas IV- VI zespoły  naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy V i VI : Agnieszka Adamczuk, Oliwia Prucnal, Magdalena Marzec, Lena Połajdowicz, Martyna Pilipczuk, Nikola Prucnal i Jakub Romańczuk. Zespół zaśpiewał dwie piosenki ,,Bardzo zielona piosenka" i ,, Jesteśmy dziećmi Ziemi" , a tym samym uplasował się na II miejscu. Uczniów przygotowała p. Beata Miszczak. Konkurs przebiegał w bardzo przyjaznej atmosferze a uczestnicy spotkali się z bardzo miłym przyjęciem i  głośnymi oklaskami.
 
 
  
Teatrzyk Profilaktyczny
06 maja 2016 roku obejrzeliśmy spektakl profilaktyczny „O JEDEN KROK ZA DALEKO...”
Uroczyście obchodzony dzień patrona szkoły ma być dniem wolnym od zajęć lekcyjnych, ale dla uczniów zwykłym czasem obecności w szkole. Paweł, uczeń IV klasy, ma jednak inny plan. Chce, aby ten dzień jego klasa wykorzystała na tzw. wagary. Pawła wyróżnia spośród rówieśników przekonanie, że siła fizyczna, przemoc emocjonalna i zastraszanie za pomocą wpisów w Internecie i szkalujących esemesów - to ścieżki do zdobycia szacunku i popularności.  Skupił wokół siebie grupę kolegów klasowych, którym imponuje lekceważącym stosunkiem do nauki, nauczycieli, a także odwagą w podejmowaniu zachowań ryzykownych. Paweł, dla potwierdzenia swojej dominacji wśród rówieśników, ma również ofiarę, wobec której testuje swoją bezwzględność i wyższość. Chory chłopiec, Jasio, jest głównym bohaterem niewybrednych wpisów w Internecie, w cierpieniu i wstydzie znosi swoje przezwisko Odkurzacz. Śmiały i kompletnie pozbawiony sensu plan Pawła, związany z wagarami, tylko po części się udaje. Zdecydowana większość uczniów w klasie rozumie, że nie może złamać ustalonych norm społecznych i nie przyjść do szkoły. To skłania Pawła i jego kolegów do histerycznego i tchórzliwego ataku na Jasia, aby chociaż na nim wymusić ucieczkę ze szkoły. Posuwając się do groźby ostatecznego napiętnowania chorego chłopca w Internecie, akolici Pawła i on sam osiągają cel. Jednak finał tej sprawy jest tragiczny.
Ważnym elementem, zawartym w spektaklu, jest problem postrzegania norm prawnych, które nie krępują człowieka w dokonywaniu wyborów a jedynie właściwie ukierunkowują go do bezpiecznych zachowań i uczą dystansu do zachowań ryzykownych.
 
 
 
 
Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja
   
5 maja 2016r. w naszej szkole świętowaliśmy rocznicę uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja. Była to już 225 z kolei rocznica podjęcia tej Ustawy Zasadniczej. Trzeba pamiętać, że był to pierwszy w Europie, a drugi na świecie (po Stanach Zjednoczonych) tak postępowy dokument. Uczniowie z klasy V przybliżyli nam wydarzenia z roku 1791 w formie wiadomości telewizyjnych. Wcielili się w spikerów (Kuba Romańczuk, Kuba Dobosz, Kuba Ciołek), reporterów (Nikola Prucnal i Martyna Pilipczuk), polityków (hetman Potocki - Marcin Gradowski, Robespierre - Patryk Ciołek, król Stanisław Poniatowski - Kacper Kłos), carycę Rosji ( Ola Wawryniuk) i pogodynkę (Lena Połajdowicz). Obok wywiadów i newsów pojawiła się lista przebojów z piosenkami "Witaj, majowa jutrzenko" i "Polonezem Trzeciego " oraz występ akordeonowy Kacpra Kłosa.
 Dzień Ziemi
Budzenie wśród dzieci  współodpowiedzialności za stan środowiska w  przyszłości, poczucie troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi, które odbyły się w naszej szkole 29 kwietnia 2016 roku. Na tę okazję część artystyczną  pt. „Jak uczyliśmy Damiana szanować przyrodę” przygotowali uczniowie z klasy V i VI pod kierunkiem pani Ewy Nafalskiej.
Po wystąpieniu uczniów wszyscy zebrani obejrzeli prezentację multimedialną na temat selektywnej zbiórki odpadów ze szczególnym uwzględnieniem tego , czego nie możemy spalać w piecach centralnego ogrzewania. Treści zawarte w prezentacji uświadomiły zebranym, iż wszyscy jesteśmy częścią otaczającej nas przyrody a segregując śmieci gwarantujemy sobie zdrowie i lepsze życie. Po krótkiej prelekcji  rodzice i nauczyciele mieszkający na terenie gminy Leśniowice wzięli udział w losowaniu nagród (czujników czadu) ufundowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Nagrody wylosowały: Pani Barbara Marzec, Pani Janina Łopuszyńska, Pani Agnieszka Janicka, Pani Monika Cymborska, Pani Elżbieta Zielińska, Pani Magdalena Jaworska, Pani Katarzyna Niebrzydowska. Gratulujemy!
Pogadanka o bezpieczeństwie
27 kwietnia 2016 roku pani od techniki zaprosiła do nas funkcjonariuszkę KMP w Chełmie. Pani Policjant przybliżyła nam zasady poruszania się pieszych oraz rowerzystów na drogach. Mówiła o niebezpiecznych sytuacjach w naszym regionie. Przybliżyła przepisy ruchu drogowego. Obejrzeliśmy też film ukazujący jak należy się zachować w różnych sytuacjach na jezdni. Zajęcia te miały szczególne znaczenie dla uczniów, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu na kartę rowerową.

Gminne Eliminacje Konkursu „Jestem bezpieczny” oraz Turnieju „BRD”
W dniu 27 kwietnia 2016 r. w Urzędzie Gminy Leśniowice odbyły się Gminne Eliminacje Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „Jestem bezpieczny” oraz Turnieju „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym”.
Celem konkursu „Jestem bezpieczny” jest upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach,
   z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się w swym codziennym życiu, rozwijanie postaw umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie niebezpieczeństw oraz zapoznanie dzieci i młodzieży z systemem działania służb i instytucji niosących pomoc w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Zmagania w tym konkursie toczyły się pomiędzy trzyosobowymi drużynami składającymi się z uczniów klas  IV, V i VI, reprezentującymi wszystkie szkoły podstawowe z naszej gminy. Uczestnicy zmierzyli się z testem przygotowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie, zawierającym 20 pytań.
W wyniku gminnych eliminacji konkursu I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Sielcu, II miejsce Szkoła Podstawowa w Leśniowicach oraz III miejsce ex aequo Szkoła Podstawowa w Teresinie oraz Szkoła Podstawowa w Rakołupach.
Celem Turnieju „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym” jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej w szczególności poprzez:  popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz popularyzowanie roweru, jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
Do eliminacji gminnych Turnieju „BRD” przystąpiło dwie szkoły podstawowe z terenu gminy Leśniowice. Drużyny w składzie czteroosobowym, w tym dwie dziewczynki i dwóch chłopców, zmagali się z testem 25 pytań.
W wyniku gminnych eliminacji turnieju I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Leśniowicach a II miejsce Szkoła Podstawowa Teresinie.
Zarówno w teście Konkursu „Jestem bezpieczny” jak również w teście Turnieju „BRD” wśród trzech przygotowanych odpowiedzi dzieci musiały wskazać tylko jedną poprawną. Pytania były trudne, jednak uczniowie wszystkich drużyn wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem do obu testów.
Po zakończonych eliminacjach odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród. Nagrody ufundowane przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach wręczył Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice.
Zwycięskie drużyny będą reprezentowały naszą gminę w eliminacjach powiatowych.
 
 
 
 
  
Gminny Konkurs Ortograficzny "Ortografia nie tylko dla Mistrza"
   Uczennice naszej szkoły: Paulina Łopuszyńska z klasy IV, Lena Połajdowicz z klasy V i Agnieszka Adamczuk z klasy VI reprezentowały nas w Sielcu na Gminnym Konkursie Ortograficznym "Ortografia nie tylko dla Mistrza". Napisały bardzo trudne dyktando i po sprawdzeniu prac przez jury otrzymały III miejsce (A.Adamczuk) oraz dwa wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy dziewczynom!
 
 
 Wycieczka do Chełma klas 1-3
W dniu 14.04.2016r. dzieci z klas I-III udały się na wycieczkę do Chełma. Pierwszym punktem był Chełmski Dom Kultury. Tam odbyły się interaktywne warsztaty telewizyjne w wykonaniu Teatr Show. W trakcie warsztatów uczniowie wcielili się w rolę artystów. Mateusz Ciołek został kamerzystą, a Renia Kogut podkładała głos do bohaterów filmu animowanego. Film nagrany w trakcie warsztatów zostanie przesłany i w późniejszym czasie umieszczony na stronie szkoły.
Pogoda dopisała dzięki czemu dzieci wraz z wychowawczyniami udały się pieszo do Muzeum Ziemi Chełmskiej. W trakcie spaceru uczniowie mieli okazję podziwiać panoramę Chełma z Górki Chełmskiej. W Muzeum podziwialiśmy wystawę ,,Skarby przyrody” pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o  faunie i florze wschodniej Lubelszczyzny. Na koniec obejrzeliśmy film edukacyjny ,,Cztery pory roku w lesie”.
 
 
 
 Wycieczka do Chełma klas 4-6
 
  14 kwietnia wybraliśmy się do Chełma. Odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Chełmskiej, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć  eksponaty z zakresu: geologii, paleontologii, botaniki i zoologii. Następnie , po krótkim spacerze i posiłku udaliśmy się do Chełmskiego Domu Kultury na spektakl „Telewizja Nastolatków”. Tu przy współudziale widzów zrealizowano serwis informacyjny zawierający : omówienie prognozy pogody, skomentowanie wydarzenia sportowego, przeprowadzenie rozmowy ze znanym celebrytą, podanie najnowszych informacji, prezentacja szkolnych ploteczek, zapowiedź i zrealizowanie bloku reklamowego. Śmiechu było co nie miara . Kuba Dobosz z klasy 5 zaprezentował szkolne ploteczki. Świetnie sobie poradził w roli prezentera telewizyjnego.
 
 
 
 
 Sukces Agnieszki Adamczuk w Wojewódzkim Konkursie pt. "Bądź bezpieczny na drodze"
W dniu 13 kwietnia 2016r. odbyło się w Zespole Szkól nr 2 w Łęcznej, uroczyste  podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu pt. "Bądź bezpieczny na drodze"  połączone z wręczeniem nagród, wyróżnień i podziękowań. W VII Wojewódzkim Konkursie Szkolnym pt. „Bądź bezpieczny na drodze” na etapie szkolnym wzięło udział łącznie 583 uczniów z 28 szkół, w tym wykonano 441 prac z grafiki komputerowej. Hasło VII edycji konkursu brzmiało: „CHCESZ ŻYĆ? Noś Odblaski. Włącz Myślenie”. Udział w konkursie był doskonałą okazją do zaprezentowania i promowania ciekawych form edukacji dzieci i młodzieży w zakresie wychowania komunikacyjnego. Patronat nad konkursem sprawowali: Lubelski Kurator Oświaty, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.
Z naszej szkoły wysłane zostały 3 pracy konkursowe wykonane przez uczennice: Agnieszkę Adamczuk, Oliwię Prucnal i Kingę Oszust. Serdecznie gratulujemy Agnieszce Adamczuk, która zdobyła wyróżnienie i nagrodę w tym konkursie. Uroczystego wręczenia nagród, wyróżnień i podziękowań dokonali:
Pan Jerzy Surma - Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie,
Pan Ryszard Pasikowski - Dyrektor WORD-u w Lublinie,
Pani Lidia Kwietniewska-Nazimek - Kierownik Wydziału Szkolenia i Promocji BRD w Lublinie.
Uczniów do konkursu przygotowywała p. Katarzyna Niebrzydowska
Film z uroczystości można zobaczyć pod adresem
  
 
 
 
 

,,Po co ptakom dziuple?”
        Ponownie środowiska łowieckie i przyrodnicze łączą się we współpracy dla dobra zwierząt. Tym razem Koło Łowieckie Nr 23 Szarak w Chełmie, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Chełmie oraz Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lublinie zorganizowało konkurs dla szkół w Leśniowicach, Wojsławicach i Rudzie-Hucie polegający na czynnej ochronie ptaków gniazdujących w dziuplach.
       Dnia 07.04.2016r. naszą szkołę odwiedzili organizatorzy konkursu. Uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji „Po co ptakom dziuple?” naświetlającej problem braku naturalnych miejsc lęgowych dla dziuplaków wtórnych i o znaczeniu akcji rozwieszania budek lęgowych. Szkoła otrzymała 5 profesjonalnie wykonanych budek lęgowych do wywieszenia w swojej najbliższej okolicy. Konkurs będzie polegał na prawidłowej lokalizacji i instalacji budek oraz prowadzeniu obserwacji zasiedlenia. Pod koniec roku szkolnego na terenie strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego w Kumowej Dolinie uczestnicy konkursu będą mogli zaprezentować efekty swojej pracy w postaci prezentacji multimedialnej. Dodatkową atrakcją podczas konkursu będzie zwiedzanie urządzeń łowieckich, największej w regionie wystawy budek lęgowych dla ssaków, ptaków i owadów oraz ognisko integracyjne.
  
 
 GMINNY TURNIEJ MINI PIŁKI NOŻNEJ LEŚNIOWICE 07. 04. 2016 r.
W dniu 07. 04. 2016 r. w Leśniowicach odbył się Gminny Turniej Mini Piłki Nożnej. W kategorii chłopców udział wzięły cztery drużyny: SP w Leśniowicach, SP w Sielcu, SP w Rakołupach i SP w Teresinie. W kategorii dziewcząt wystąpiły trzy drużyny: SP w Leśniowicach, SP w Teresinie i SP w Sielcu . Po pełnych emocji meczach u dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Leśniowic, a u chłopców Szkoła Podstawowa z Teresina i to te dwa zespoły będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach międzygminnych .
Kategoria dziewcząt:
SP Sielec – SP Teresin 1 : 6
SP Leśniowice – SP Teresin 1 : 0
SP Leśniowice – SP Sielec 5 : 0
Klasyfikacja końcowa:
1.     SP Leśniowice
2.     SP Teresin
3.     SP Sielec
Kategoria chłopców:
SP Leśniowice – SP Sielec 1 : 0
SP Rakołupy – SP Teresin 0 : 4
SP Sielec – SP Rakołupy 0 : 2
SP Leśniowice – SP Teresin 0 : 0
SP Sielec – SP Teresin 0 : 5
SP Leśniowice – SP Rakołupy 2 : 1
Klasyfikacja końcowa:
1.     SP Teresin
2.     SP Leśniowice
3.     SP Rakołupy
4.     SP Sielec
 
 
 
 

Karma dla psów z chełmskiego schroniska zakupiona!!!

      Pamiętacie naszą ostatnią akcję? Licytowaliśmy pisanki, dzbanuszki, zakładki do książek i inne ciekawe prace plastyczne przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Dzisiaj możemy się pochwalić zrealizowaniem kolejnego zadania - karma dla psów ze schroniska została zakupiona, a w weekend trafi do czworonożnych głodomorów
 z Chełma! Brawa dla Was! Dziękujemy za pomoc w zbiórce pieniędzy na tak szczytny cel!
 
 

XXXIX Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: ,,Młodzież zapobiega pożarom”.

 W dniu 21 marca 2016 roku odbyły się w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej eliminacje powiatowe XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: ,,Młodzież zapobiega pożarom”.
     Organizatorem turnieju był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Chełmie przy współudziale Komendy Miejskiej PSP w Chełmie. Naszą szkołę reprezentowała Kinga Oszust z klasy 5, która zajęła 4 miejsce w eliminacjach powiatowych. Gratulujemy !
  
Gminne  eliminacje Szkół Podstawowych do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. 
 W dniu 15 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej w Leśniowicach odbył się finał gminnych eliminacji Szkół Podstawowych do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W finale turnieju udział wzięło 3 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach.
Komisja w składzie: Pan Wiesław Radzięciak– przewodniczący, Pan Edward Szkałuba – sekretarz oraz Pani Katarzyna Niebrzydowska – członek, wyłoniła laureatkę do etapu powiatowego, którym została Kinga Oszust uczennica Szkoły Podstawowej w Leśniowicach.Turniej powiatowy odbędzie się w dniu 21 marca 2016 r. w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Chełmie.
 
  
 

Pomagamy psom z chełmskiego schroniska!

       23 marca 2016r. w naszej szkole odbyła się aukcja dobroczynna. Uczniowie przygotowali piękne pisanki, palmy, dzbanuszki, skarbonki, zakładki do książek i inne ładne gadżety, które zlicytowali w sali gimnastycznej. Aukcję prowadził Michał Blacha i Mateusz Śliwiński. Chłopcy zachwalali każdy przedmiot, podkreślali jego oryginalność i niepowtarzalność. Wspierała ich Magda Marzec, która zbierała pieniążki za zakupione rzeczy. Licytacja była burzliwa, brali w niej udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice dzieci. Każdy wcześniej miał możliwość obejrzenia towaru i wybrania najładniejszej według niego pamiątki. Za uzbierane pieniążki zakupimy karmę dla psów z chełmskiego schroniska. Brawa dla dzieci za wspieranie dobroczynnych akcji!

MISTERIUM WIELKANOCNE

  Ostatniego dnia nauki szkolnej przed świętami wielkanocnymi tak, jak co roku uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem nauczycielki religii Pani Bernadety Sołtys, wystawili przedstawienie misterium związane z Męką, Śmiercią i Zmartwychwstaniem Chrystusa.
Misterium Wielkanocne ma na celu przybliżenie tych wydarzeń oraz rozbudzenie szacunku wobec wiary i religii chrześcijańskiej. Wskazują również na wartości duchowe obchodzonych Świąt.
Według przyjętego scenariusza misterium składało się z dwóch części. Pierwszą część stanowił montaż słowno-muzyczny przybliżający drogę krzyżową, ukrzyżowanie i śmierć Jezusa. Druga część to inscenizacja poranka wielkanocnego. Ważnym punktem tej części było odczytanie Ewangelii o zmartwychwstaniu Pańskim przez proboszcza parafii polsko-katolickiej z Majdanu Leśniowskiego księdza Jacentego Sołtysa.
Na zakończenie dzieci złożyły wszystkim życzenia i wspólnie odśpiewano wielkanocną pieśń: ,,Wesoły nam dzień dziś nastał’’
Na pamiątkę tego wielkanocnego spotkania katechetka, pani mgr Bernadeta Sołtys wręczyła gronu pedagogicznemu tradycyjne, wielkanocne baranki, symbol Chrystusa – Bożego Baranka- złożonego w ofierze za grzechy nas wszystkich.

GMINNY KONKURS,, PALMA PISANKA ORNAMENT PISANKI”

 w Szkole Podstawowej w Leśniowicach  ROZSTRZYGNIĘTY
 Komisja w składzie:
Pani Beata Miszczak
Pani Agata Scibak
Oceniła prace w następujących kategoriach
PALMA
I miejsce Justyna Pawliczuk  SP Rakołupy
II miejsce Cyprian Rudzki SP Teresin
III miejsce Konrad Blacha SP Leśniowice
ORNAMENT PISANKI
KL O- I
I miejsce Kalina Jaworska SP Leśniowice
II miejsce Adam Nowak SP Teresin
III miejsce Małgosia Kutniewska SP Sielec
KL II –III
I miejsce Małgorzata Biłan SP Leśniowice
II miejsce Mikołaj Jałochowski SP Leśniowice
III miejsce Gabriel Tryniecki SP Teresin
KL IV –VI
I miejsce Oliwia Hałaj SP Sielec
II miejsce Oliwia Prucnal SP Leśniowice
III miejsce Magdalena Marzec SP Leśniowice
 PISANKA
KL O –I
I miejsce Dawid Ciołek SP Leśniowice
II miejsce Lena Jałochowska SP Leśniowice
II miejsce Szymon Nowak SP Leśniowice
III miejsce Lena Głaz SP Teresin
 KL II –III
I miejsce Karol Szornal SP Rakołupy
II miejsce Natalia Steciuk SP Leśniowice
III miejsce Aleksandra Radecka SP Leśniowice
KL IV –VI
I miejsce Magdalena Marzec SP Leśniowice
II miejsce Radosław Oliwiak SP Rakołupy
III miejsce Wiktoria Saczko SP Leśniowice
 

 Przywitaliśmy wiosnę!!!
   
 Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole był niezwykły. Władzę "przejęli" szóstoklasiści!. Jako nauczyciele ruszyli do klas, żeby uczyć języka polskiego, matematyki, przeprowadzać klasówki i robić dyktanda. Było sporo śmiechu, a nikt nie dostał jedynki. Potem wszyscy uczniowie ruszyli na poszukiwania wiosny. Dzięki kilku wskazówkom odnaleźli ją na placu  zabaw i przyprowadzili do szkoły. No i wtedy się zaczęło...

      W sali gimnastycznej zgromadziła się cała społeczność szkolna, przybyło również kilkoro rodziców. Na początku wszyscy bawili się przy skeczach klasy VI, V i IV. Potem podziwiano zdolności młodych artystów w konkursie "Mam Talent". Oceniało ich wspaniałe jury w składzie: A.Chylińska (A.Adamczuk), M.Foremniak (O.Prucnal) oraz A.Egurrola (M.Blacha). Występy były rewelacyjne, uczniowie śpiewali, tańczyli, recytowali i żonglowali piłkami. Komisja miała twardy orzech do zgryzienia. I miejsce zajął Kacper Kłos, który okazał się bezkonkurencyjny w grze na akordeonie. Gratulujemy!!! 
Kolejnym konkursem był taniec z balonami, tu pary musiały tańczyć, skakać i wirować z balonem między czołami, było to naprawdę trudne, a pierwszą nagrodę "zwinęli" innym sprzed nosa Bartosz Marzec i Konrad Blacha. Brawo!
W turnieju "Milion w minutę" najlepszy okazał się Oliwier Pilipczuk. Wbił kilkakrotnie piłeczkę pingpongową do szklanki stojącej na stoliku. To było naprawdę mistrzowskie! Na zakończenie wszyscy mogli obejrzeć wiosenny pokaz mody. Radzimy, aby skorzystać z propozycji szóstoklasistów i ubierać się w szałowe kreacje. Będzie weselej i barwniej! Wiosna przywitana, więc od dzisiaj w szkole panują tylko dobre humory i nastroje!
 Gminny Turniej Mini Koszykówki dla dziewcząt i chłopców z klas IV - VI.
W  dniu 15 marca 2016 r. w  Szkole Podstawowej w Teresinie odbył się Gminny Turniej Mini Koszykówki dla dziewcząt i chłopców z klas IV - VI.
Do Turnieju przystąpiło sześć drużyn: drużyna dziewcząt z Leśniowic, z Sielca i z Teresina oraz drużyna chłopców z Rakołup, z Sielca i z Teresina. Odbyło się sześć meczów rozegranych systrmem „każdy z każdym”. 
Po zaciętej rywalizacji I miejsce w kategorii dziewcząt zdobyła drużyna z Leśniowic, II miejsce zajęła drużyna z Teresina, a III drużyna z Sielca.
W kategorii chłopców I miejsce wywalczyli uczniowie z Rakołup, II miejsce przypadło zawodnikom z Teresina, a III chłopcom z Sielca.
Po zakończonych meczach odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród, w których uczestniczyła Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo-Samorządowego – pani Agnieszka Raczyńska. Nagrody ufundowane były przez Samorządowy Ośrodek Kultury, a Gminny Turniej Mini Koszykówki zorganizowała i przeprowadziła pani Alicja Jagnicka. 
 
 
Gminny Turniej Tenisa Stołowego
W dniu 03 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej w Rakołupach odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego. Celem turnieju była popularyzacja tenisa jako formy rekreacji i czynnego wypoczynku, podnoszenie własnej sprawności fizycznej oraz integracja młodzieży z Gminy Leśniowice. W turnieju udział wzięły cztery drużyny ze Szkoły Podstawowej w Rakołupach, Leśniowicach, Teresinie i Sielca z klas IV - VI.
Drużyny rozgrywały mecze w kategorii dziewcząt i chłopców. Rozgrywki prowadzono zarówno w singla jak i debla. Wyłoniono następujących zwycięzców:
Kategoria chłopcy: singiel
I miejsce -  Michał Blacha, SP w Leśniowicach
II miejsce – Jakub Romańczuk, SP w Leśniowicach
III miejsce – Piotr Okoń, SP w Sielcu
 Kategoria dziewczęta: singiel
I miejsce – Katarzyna Wlizło, SP w Leśniowicach,
II miejsce – Agnieszka Adamczuk, SP w Leśniowicach,
III miejsce – Elwira Wolanin, SP w Teresinie
 Po podliczeniu wszystkich wyników zarówno w singla jak i w debla wynik klasyfikacji drużynowej przedstawiał się następująco:
 Kategoria chłopcy:
I miejsce - SP w Leśniowicach
II miejsce - SP w Sielcu
III miejsce – SP w Teresinie
Kategoria dziewczęta:
I miejsce - SP w Leśniowicach
II miejsce - SP w Teresinie
III miejsce - SP w Sielcu SP
Wszystkie szkoły biorące udział w turnieju otrzymały nagrody rzeczowe i dyplomy ufundowane przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach.

Dzień Kobiet w naszej szkole

        8 marca męska część społeczności naszej szkoły doskonale pamiętała o Dniu Kobiet. Panowie obdarowali panie i koleżanki kwiatami oraz słodkimi niespodziankami. Uroczystą akademię przygotowali uczniowie klasy drugiej i trzeciej pod kierunkiem H. Staniuk i B. Miszczak. Były wiersze, tańce i piosenki, miłe słowa
i uprzejmości. Uwspółcześniony Kopciuszek-Lenka namawiał kobiety, aby odważnie spełniały swoje marzenia. Następnie Listonosz-Gabryś wręczył kolorowe telegramy
z serdecznymi życzeniami wszystkim kobietom, tym małym i tym dużym.
Na zakończenie dyrektor szkoły p. Małgorzata Romańczuk w imieniu własnym, pań
i dziewczynek podziękowała chłopcom i mężczyznom za mile spędzony czas
i pamięć.
 

Szkolny konkurs projekt okładki ,, Moja ulubiona książka”. Rozstrzygnięty!

W konkursie brało udział 18 uczniów naszej szkoły w dwóch kategoriach wiekowych klasy I –III oraz IV – VI. Komisja konkursowa w składzie pani Katarzyna Kamińska i pani Agata Ścibak miała niezły orzech do zgryzienia prace były naprawdę fantastyczne i pomysłowe. Wyłoniono po trzy miejsca w każdej kategorii
I Lena Trościańczyk
II Kalina Jaworska
III Marcin Marzec
Kategoria IV- VI
I Martyna Pilipczuk
II Wanesa Wójcik Marzec
III Oliwia Prucnal
Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Nagrodami były książki ufundowane przez bibliotekę szkolną.

Wycieczka do Centrum Kopernika

Wycieczka do kina

Drugiego dnia ferii zimowych, 16.02.16r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Teresinie wybrali się na wycieczkę do chełmskiego kina Zorza. Oglądali film animowany pod tytułem „Misiek w Nowym Jorku”. Opowiadał o ratowaniu naturalnego środowiska Antarktydy przed niszczącymi działaniami człowieka.
Przed seansem wszyscy chętni zaopatrzyli się w popcorn i napoje. Film rozpoczynał się o 9.00. Nasza grupa weszła na salę kinową jako pierwsza, dopiero później miejsca się zapełniły. W międzyczasie nastąpiła integracja obu szkół. Podczas filmu raz po raz rozlegały się salwy śmiechu lub zdziwienia, był pouczający, akcja urozmaicona, a dubbing ciekawie poprowadzony. Po seansie wszyscy udali się do autokaru i uczniowie bezpiecznie dotarli do domów.

SONGS IN ENGLISH

Jak co roku do naszej szkoły zjechali młodzi artyści ze szkół w Teresinie, Rakołupach, Sielcu i Leśniowicach by wziąć udział w Gminnym Konkursie Piosenki Angielskiej ,,Songs in English”. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa w Leśniowicach przy współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Leśniowicach koordynatorem została Pani Monika Jaworska. Wszyscy uczestnicy pięknie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w języku angielskim. Każdy uczestnik nagrodzony został za swój występ gromkimi brawami oraz nagrodami i dyplomami ufundowanymi przez SOK. Nagrody wręczył Wójt Gminy Leśniowice Pan Wiesław Radzięciak i Pani Dyrektor Małgorzata Romańczuk. Laureatami konkursu zostali:
Kategoria klas I – III
I miejsce Renata Kogut kl.III ,,Where do you live” – opiekun A . Romańczuk, Leśniowice
II miejsce Julia Pieczykolan kl.II ,,It’s autum” – opiekun Monika Jaworska, Teresin
III miejsce Julia Rogalska kl.I ,,Weather dance” – opiekun Ewelina Trubacz, Sielec
Wyróżnienie Wiktoria Walczuk kl.II ,,Five little monkeys” – opiekun Paulina Głaz, Rakołupy
Kategoria klas IV – VI
I miejsce Julia Gęsior kl.VI,,  Dust in the wind” Monika Jaworska, Teresin
II miejsce Agnieszka Duda kl.IV ,,Moving on up” m. Monika Jaworska, Teresin
III miejsce Agnieszka Adamczuk kl.VI ,,Nine million bicycles” Monika Jaworska, Leśniowice
Wyróżnienie Justyna Pawliczuk kl.VI ,,Wasted” Paulina Głaz, Rakołupy
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wycieczka na lodowisko
            Aby wykorzystać ostatnie mroźne dni, postanowiliśmy wybrać się na lodowisko. Wyjazd miał miejsce 29.01.2016r. Do Chełma pojechali uczniowie z klasy czwartej, piątej i szóstej pod opieką swoich wychowawców. Na miejscu okazało się, że oprócz Leśniowic nie ma innych amatorów łyżew, więc całą taflę mieliśmy dla siebie. Każdy próbował swoich sił w jeździe na łyżwach. Widać było, że najstarsi mieli już do czynienia z lodowiskiem, bo jeździli zawodowo. Czwartoklasiści po zaliczeniu kilku upadków też zaczęli sobie lepiej radzić. Po godzinie jazdy wszyscy byliśmy zziajani, zmęczeni i wykończeni walką z niewygodnymi łyżwami i grawitacją . Pojechaliśmy więc na przekąskę do McDonald’s, a wiemy że stamtąd nikt nie wychodzi głodny ;). Z zadowolonymi minami wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy do szkoły chwalić się swoimi sukcesami łyżwiarskimi

Zabawa choinkowa 2016

            W tym roku zabawa noworoczna odbyła się 28.01.2016r. i była naprawdę udana! Przybyli na nią prawie wszyscy uczniowie, ich rodzice, młodsze rodzeństwo i nasi absolwenci. Pierwszą atrakcją imprezy była inscenizacja pt.„Królewna Śnieżka” w wykonaniu uczniów klasy 6.
         Po przedstawieniu wynajęci DJ’e zaczęli swoje popisy muzyczne. Uczniowie mogli usłyszeć i zatańczyć najnowsze przeboje jak i starsze piosenki. Po godzinie zabawy wszyscy udali się na loterię fantową i pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Kiedy „naładowano akumulatory”, zabawa rozkręciła się na dobre! Na sali można było obserwować tańczące pary, kółeczka, pociągi. Każdy starał się wymyślać nowatorskie kroki. Kiedy pani DJ weszła między dzieci z mikrofonem, kapeluszami i świecącymi okularami, rozpoczęło się prawdziwe szaleństwo. Dzieciaki śpiewały, tańczyły, śmiały się i bawiły na całego. Choinka zakończyła się o 19.00, wszyscy ruszyli do domów w wyśmienitych humorach nie mogąc doczekać się następnej imprezy!

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Święto Babci i Dziadka jest niezwykłym dniem, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
Dnia 22 stycznia obchodziliśmy w naszej szkole wspaniałą uroczystość . Pani Dyrektor powitała gości i złożyła im serdeczne życzenia.
Następnie dzieci z poszczególnych klas pod kierunkiem wychowawczyń zaprezentowały piękne programy artystyczne. Były to wzruszające wiersze, piosenki okolicznościowe, tańce i inscenizacje. Dzieci złożyły Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia, wręczając im własnoręcznie wykonane  upominki, a następnie zaprosiły gości na słodki poczęstunek.
Atmosfera uroczystości była podniosła i rodzinna. To wyjątkowe spotkanie było pełne radości i szczęścia. Babcie i Dziadkowie byli dumni ze swoich wnuków, a wnuczęta szczęśliwe, że mogły gościć swoich najbliższych. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i Babć i Dziadków.

CYRK LUNA

Szkołę w Leśniowicach odwiedzili niezwykli artyści z Cyrku Luna. Dzieci z zachwytem oglądały  pokazy gimnastyki artystycznej oraz występ klauna. Dużo śmiechu i radości wywołało przybycie słonia.  Jednak największe wrażenie na dzieciach zrobiły węże, które wędrowały ze swoją panią po całej sali gimnastycznej, każdy mógł ich dotknąć. Wśród widowni znalazł się jeden śmiałek, który pozwolił założyć sobie węże na szyi. Zorganizowano również konkurs gimnastyczny w kręceniu kołem hula hoop. W nagrodę dziewczynki otrzymały balonowe zwierzaki. Widzowie mieli okazję także  spróbować jazdy na monocyklu.  Uczniowie byli zachwyceni i przez długi czas przeżywali obejrzany występ.
 
 

Mali artyści i ich sukces!

Uczniowie z klas I-III wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Literacko – Plastycznym ,,Moja przygoda w szkolnej bibliotece”, który odbył się pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, UMCS, KUL, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Pedagogicznej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Na konkurs wpłynęło 318 prac z terenu województwa lubelskiego. Czworo uczniów z naszej szkoły zostało nagrodzonych:
I miejsce zajęła Lena Trościańczyk z klasy III – opiekun Halina Staniuk
II miejsce zajęła Małgorzata Biłan z klasy II – opiekun Beata Miszczak
II miejsce zajęła Kalina Jaworska  z klasy I – opiekun Agnieszka Romańczuk
oraz wyróżnienie dla Renaty Kogut z klasy III – opiekun Halina Staniuk
Wspólnie z nauczycielkami dziewczynki uczestniczyły dnia 13 stycznia 2016r. w części artystycznej i rozdaniu nagród w Szkole Podstawowej nr 10 w Lublinie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
 

Jasełka w szkole

 W dniu 21 grudnia 2015 r. zgodnie z tradycją w naszej szkole  odbyły się jasełka, były przygotowane przez uczniów klasy III, V i VI pod kierunkiem pani katechetki Agaty Ścibak. W jasełkach uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, rodzice, dziadkowie oraz zaproszeni goście. Spotkanie przebiegało w miłej, ciepłej i świątecznej atmosferze.

Gminny Konkurs „Kartka Bożonarodzeniowa”

15 grudnia 2015 rozstrzygnięty został Gminny Konkurs „Kartka Bożonarodzeniowa” organizowany przez Szkołę Podstawową w Leśniowicach i Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach.
W konkursie udział wzięli uczniowie klas 0 – VI ze Szkół Podstawowych w Sielcu, Teresinie, Rakołupach i Leśniowicach. Łącznie na konkurs nadesłano 94 prac.

Prace oceniała komisja w składzie:
Pani Agnieszka Raczyńska – p.o. Dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach
Pani Agata Ścibak – nauczyciel
Pani Monika Cymborska – nauczyciel
Nagrody przyznano w trzech grupach wiekowych: klasy 0 – I, II – III i IV – VI.
W grupie wiekowej klas 0 - I wpłynęło 26 prac. Nagrodzeni zostali:
I miejsce – Tomasz Kaczor - SP w Rakołupach
II miejsce – Natalia Małysz - SP w Rakołupach i Hubert Sitarz - SP w Sielec
III miejsce – Mateusz Siarkowki - SP w Sielec i Julia Rogalska - SP w Sielec
W grupie wiekowej klas II - III nadesłano 35 prac. Nagrodzeni zostali:
I miejsce – Natalia Steciuk - SP w Leśniowicach
II  miejsce – Jakub Kwiatoń - SP w Rakołupach i Damian Kozyra - SP w Sielcu
III miejsce – Agata Pawliczuk - SP w Sielcu i Dawid Dejneka - SP w Teresinie
W grupie wiekowej klas IV - VI nadesłano  33 prace. Nagrodzeni zostali:
I miejsce – Natalia Góźdź  - SP w Rakołupach
II miejsce – Oliwia Prucnal - SP w Leśniowicach i Krzysztof Szymański - SP w Sielcu
III miejsce – Wanesa Wójcik Marzec – SP w Leśniowicach  i Karol Poznański – SP w Teresinie
Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia za udział w konkursie. Nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach dla wszystkich uczestników konkursu.
Dziękujemy uczniom za aktywny udział w konkursie i gratulujemy zajętych miejsc!
 

Trzymaj formę -zasady zdrowego żywienia

W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Leśniowicach przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „TRZYMAJ FORMĘ”. Celem programu jest promocja aktywności fizycznej oraz prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci.

4 grudnia 2015r. w ramach programu uczennice: Kinga Oszust, Lena Połajdowicz i Ola Wawryniuk pod opieką p. Ewy Nafalskiej dla kolegów i koleżanek z klas IV, V i VI przygotowały krótkie szkolenie na temat zasad zdrowego żywienia. Po szkoleniu odbył się konkurs dla uczniów. Wszyscy spisali się doskonale i w nagrodę każdy otrzymał jabłko.

Mikołaj

7 grudnia odwiedził naszą szkołę szczególny gość - Mikołaj. Dźwięk dzwonka poprzedził przyjście Mikołaja i wszyscy nagle się ożywili. Dzieci z niecierpliwością czekały, aż Mikołaj zawita do ich klas. Kiedy się pojawił obdarował uczniów upominkami. Było mnóstwo radości i uśmiechów.

Andrzejki

 „Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.” 26 listopada uczniowie naszej szkoły bawili się na zabawie andrzejkowej, wróżyli sobie , tańczyli, jedli wspaniałe ciasta upieczone przez rodziców. Czas szybko mijał przy muzyce. 
 

Wycieczka do kina na film „ Rabusie fistaszków”

 26 listopada wybraliśmy się do kina na film 3D  „ Rabusie fistaszków. W filmie „gang leśnych zwierzątek pod wodzą pomysłowego wiewióra szykuje skok na przetwórnię żołędzi, należącą do chciwego koncernu. Wszystko po to, aby ratować mieszkańców lasu przed grożącym im głodem” . Ryzykowne przedsięwzięcie udaje się i zwierzęta odzyskują żołędzie.

Pogadanka o zwierzętach

25 listopada naszą szkołę odwiedziła pani weterynarz z zamojskiego ZOO . Przywiozła agamę brodatą, bardzo spokojne i sympatyczne zwierzątko pochodzące z Australii. Pani opowiedziała wiele ciekawostek z życia zwierząt. Nasi uczniowie chętnie odpowiadali na zagadki i wykazali się sporą wiedzą . Na koniec można było zrobić sobie zdjęcie z egzotyczną agamą .

Powiatowe Drużynowe Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Szachach

W dniu 25 listopada 2015 r. w Szkole Podstawowej w Leśniowicach odbyły się Powiatowe Drużynowe Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Szachach.

W turnieju udział wzięły cztery drużyny tj. z Leśniowic, Dorohuska, Strachosławia i Wojsławic.
Turniej rozegrano systemem kołowym z tempem gry 15 minut na zawodnika.
I miejsce i tytuł Mistrza Powiatu otrzymała drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku grająca w składzie: Mateusz Gajur, Nikola Matczuk, Marcin Matczuk, Marek Błaszczuk
II miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół w Wojsławicach
III miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach
IV miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół w Strachosławiu
Najlepsi na poszczególnych szachownicach byli:
Na I szachownicy – Oliwia Prucnal, SP w Leśniowicach
Na II szachownicy – Marek Błaszczuk ZSzO w Dorohusku
Na III szachownicy – Mateusz Gajur, ZSzO w Dorohusku
Na IV szachownicy – Nikola Matczuk, ZSzO w Dorohusku
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Chełmie, które wręczył Pan Wiesław Radzięciak Wójt gminy Leśniowice oraz Pani Małgorzata Romańczuk Dyrektor Szkoły Podstawowej w Leśniowicach.
Zwycięska drużyna będzie reprezentowała powiat chełmski w finale wojewódzkim, który odbędzie się 15 grudnia br. w Międzyrzeczu Podlaskim.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale wojewódzkim.
 

TEATRZYK PROFILAKTYCZNY

17 listopada 2015 roku Teatr Kurtyna z Krakowa, zaprezentował dla wszystkich uczniów naszej szkoły oraz gości z Rakołup i Teresina spektakle profilaktyczne. Klasy młodsze obejrzały  przedstawienie „Z miłości do serduszka”. Przedstawienie skierowane do najmłodszych uczniów dotyczyło zdrowego trybu życia. Główna bohaterka Tosia na nic nie miała ochoty. Ciągle objadała się batonikami, chipsami, żelkami oraz innymi słodyczami. Dziewczynka miała również słabą kondycję fizyczną, zaledwie po kilku ruchach dostawała zadyszki i nie była w stanie zrobić nawet najmniejszego kroku. Na ratunek Tosi przyszło jej własne Serduszko, które zachęcało ją do zdrowego odżywiania się, szanowania siebie i innych, przebywania na świeżym powietrzu, aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzięki wspólnym wysiłkom Serduszka i koleżanki Agatki, Tosia zrozumiała, że musi zmienić swoje postępowanie i zadbać o siebie. Podczas oglądania uczniowie poznali tajniki zachowania zdrowej diety, niepożądanych skutków uzależnień oraz dowiedzieli się w jaki sposób umiejętnie korzystać z mediów elektronicznych.
Klasy IV-VI obejrzały przedstawienie „Nie jesteś sam”, w którym nastoletnia Ola uczennica szóstej  klasy szkoły podstawowej zmaga się z problemami wieku dojrzewania. Spektakl  mówi o  młodzieży, która nie jest  jeszcze w pełni świadoma zagrożeń i niebezpieczeństw jakie czyhają na nią  w okresie dojrzewania czyli przemoc, zagrożenia  związane z nawiązywaniem nowych znajomości oraz używkami.

 Święto Niepodległości

Szkolne obchody Święta Niepodległości miały miejsce 10 listopada 2015r. Tym razem uroczystość przygotowali uczniowie z klasy VI (Michał B., Mateusz S., Oliwia P., Agnieszka A., Katarzyna W., Wanesa W., Anna B. i Magdalena M.) a gościnnie wystąpili chłopcy z klasy V (J.Romańczuk, P.Ciołek, J.Ciołek, J.Dobosz i K.Kłos). Tematem przedstawienia była historia Polski – od zarania do współczesności. Na początku dzieci wcieliły się w Lecha i Polan zakładających pierwszą osadę, następnie na scenie pojawiali się: zakonnik, budowniczy murów średniowiecznych, rycerz z zakonu krzyżackiego, renesansowi artyści, zaborcy, zesłańcy, żołnierze, ludność PRL-u i współczesna młodzież. Wystąpieniom towarzyszyły krótkie filmy, muzyka i prezentacja multimedialna. Aktorzy spisali się wspaniale i otrzymali na zakończenie duże brawa.
 
Gminny Konkurs „Moja Mała Ojczyzna”
Tradycyjnie wzięliśmy udział w Gminnym Konkursie „Moja Mała Ojczyzna” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Teresinie. Tematem zmagań był najbliższy region – gmina Leśniowice. Uczniowie musieli przyswoić dużo informacji: jej historię, jednostki organizacyjne, legendy, zabytki i instytucje. Nasze zawodniczki poradziły sobie wybornie. Oliwia Prucnal zajęła II miejsce, Lena Połajdowicz III miejsce, Kinga Oszust była tuż za nimi. Dziewczyny przyniosły chlubę naszej szkole, otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Brawo!
 

Gminny Konkurs Fotograficzny rozstrzygnięty!

            30 października 2015r. komisja w składzie: K. Kamińska i A. Ścibak rozstrzygnęła Gminny Konkurs Fotograficzny „Najpiękniejsze miejsce w okolicy”. Przystąpiło do niego 14 uczestników z czterech szkół podstawowych: Teresina, Rakołup, Sielca i Leśniowic. Zadaniem konkursowym było wykonanie plakatu przedstawiającego ładne miejsce znajdujące się na terenie gminy Leśniowice. Wśród prac znalazło się kilka zachęcających do odwiedzenia Maczuł, Alei Kasztanowej, Poniatówki, Wygnaniec, Janówki, Teresina, Wierzbicy, Leśniowic czy Alojzowa. Plakaty były przepiękne. Konkurs wygrała szkoła z Sielca i Rakołup, ale wśród naszych laureatów znaleźli się: Kinga Oszust, Lena Połajdowicz, Oliwia Prucnal, Nikola Prucnal, Katarzyna Wlizło oraz Ania Biłan i Wiktoria Saczko. Serdecznie gratulujemy!
 

Halloween

Zgadza się, świętowaliśmy w szkole halloween! Samorząd Szkolny 29 października 2015r. urządził dyskotekę dla wszystkich uczniów. Tego dnia po szkole chodziły zjawy, czarodzieje, wróżki, czarownice, zombie i inne dziwne monstra. W trakcie zabawy odbył się konkurs na najciekawsze przebranie. Wystartowało w nim 35 osób! Komisja miała bardzo trudne zadanie. Zwyciężyli bracia Śliwińscy: Mateusz i Kuba, którzy mieli świetnie dobrane stroje oraz makijaż do nich. Kuba był zombie,
a Mateusz Jockerem, wyglądali naprawdę wspaniale! Brawa!

Listopadowe wspominanie…
            Nasi uczniowie zawsze pamiętają o tych, co odeszli. Razem z katechetkami: Agatą Ścibak i Bernadetą Sołtys odwiedzają groby na pobliskim cmentarzu. Przynoszą ze sobą znicz symbolizujący wspomnienie zmarłych. Modlą się nad grobami bliskich i wspólnie przeżywają chwile zadumy.
         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Uroczystość Pasowania na ucznia
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
    Dnia 23 października 2015r. w naszej szkole odbyła się Uroczystość Pasowania na ucznia . Wśród przybyłych gości znaleźli się Wójt Gminy Leśniowice Wiesław Radzięciak, Przewodniczący Gminy Stefan Prokop, Skarbnik LSOS Iwona Kesler oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Renata Romańczuk.
     Pierwszoklasiści  recytując, śpiewając i tańcząc  pięknie zaprezentowały swoje umiejętności i wiedzę. Zdały test ze znajomości zasad zachowania w szkole, bezpiecznego przekraczania jezdni oraz znajomości symboli narodowych. Po części artystycznej uczniowie ślubowali: być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły oraz swym zachowaniem  i nauka sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie Pani Dyrektor Małgorzata Romańczuk  dokonała uroczystego Pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. T.Kościuszki w Leśniowicach. Na koniec uroczystości zgodnie ze szkolną tradycją pierwszoklasiści otrzymali upominki od Wójta, pani Dyrektor, Rady Rodziców oraz swoich starszych i młodszych kolegów.  
Do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Leśniowicach zostali przyjęci:
Konrad Blacha
Dawid Ciołek
Krzysztof Czerniakiewicz
Kalina Jaworska
Rafał Kwieciński
Bartosz Marzec
Szymon Nowak